HTC

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎15-10-2012
0

Deblocare telefon clienti existenti

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Incepand din 2014 telefoanele cumparate de la Vodafone pe abonament, nu mai sunt blocate in retea. Daca am un telefon blocat in retea, cumparat in 2012, mi se deblocheaza fara a mai plati taxa de deblocare? 

O zi buna!

Membru veteran
Postări: 656
Înregistrat: ‎17-04-2012

Re: Deblocare telefon clienti existenti

[ Editat ]

Salut din ce stiu eu conditiile de deblocare a terminalelor achizitionate de la Vodafone Romania sunt urmatoarele:

1. Deblocarea unui terminal achizitionat cu abonament se poate efectua in service-ul autorizat Vodafone sau prin cod deblocare, contra taxei de:

a. 52,08 EUR (TVA inclus) daca se doreste deblocarea pana la implinirea a 12, respectiv 24 luni de la achizitionarea telefonului (perioada contractuala).

b. 10,416 EUR (TVA inclus) daca se doreste deblocarea dupa implinirea a 12, respectiv 24 luni de la achizitionarea telefonului.

2. Deblocarea unui terminal achizitionat impreuna cu o Cartela Vodafone se poate efectua in service-ul autorizat Vodafone sau printr-un cod de deblocare, contra taxei de 10,416 EUR (TVA inclus).

3. Deblocarea terminalelor achizitionate independent de serviciile de comunicatii Vodafone se efectueaza gratuit.

Telefonul se poate debloca prin prezentarea certificatului de garantie si a facturii fiscale in orice reprezentanta Vodafone.

____________________________________________________________________________________________________
HTC One 32 GB Black
Voucher pentru reducere 1% la orice achiziție de pe PC Garage - OIBYKUOG
Voucher pentru reducere 3% la orice achiziție de pe WatchShop - 858MYXYUVodafone
Membru VIP
Postări: 6.909
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

Marea majoritate a telefoanelor intrate in oferta Vodafone,incepand cu iunie 2013,sunt libere de retea.Asa ca,pana la inceputul anului 2014,deja ne-am bucurat de o gama larga de telefoane neblocate.

Vodafone
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎15-10-2012
0

Bine, am inteles dar totusi cei care au achizitionat inainte nu beneficieaza de deblocare gratuita?  

andyground ms pentru raspunsul prompt, am citit in mai multe postari de la Ionut aceste tarife, dar eu intrebam daca mi se deblocheaza telefonul fara a mai plati taxa acesta.

Membru veteran
Postări: 656
Înregistrat: ‎17-04-2012

Salut.

Un telefon (blocat in VDF) achizitionat impreuna cu serviciile Vodafone (abonament) se deblocheaza conform tarifelor de mai sus. Emoticon trist

Ar fi binevenita o schimbare ca atunci cand se termina perioada contractuala, chiar daca telefonul s-a achizitionat cu un abonament, acesta sa se poata debloca gratuit.

____________________________________________________________________________________________________
HTC One 32 GB Black
Voucher pentru reducere 1% la orice achiziție de pe PC Garage - OIBYKUOG
Voucher pentru reducere 3% la orice achiziție de pe WatchShop - 858MYXYUVodafone
Începător
Postări: 25
Înregistrat: ‎12-10-2012
0

Salutare!

Am si eu Wildfire luat prin 2010 de la VDF, a expirat orice perioada contractuala, insa il vreau deblocat. De ce trebuie sa platesc 10 EUR? Am achitat pretul telefonului de nu stiu cate ori... In plus, daca il vand nu imi da nimeni pe aparat mai mult de 20 EUR.

In concluzie, de la cine asteptam aceasta modificare? E vorba de legislatie? Ca citisem undeva ca aceste deblocari se vor face gratis dupa perioada contractuala (conform unui comunicat ANCOM de prin 2009).

Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012
0

[ Editat ]

Buna uriashu si poprobert

Deblocarea aparatelor se face conform codului de conduita pentru stabilirea condiţiilor standard de deblocare a terminalelor blocate în reţelele de comunicaţii mobile din România, agreat de catre toti operatorii de telefonie din Romania.

Aparatul a fost achizitionat cu subventie din partea operatorului de telefonie, pretul abonamentului fiind pentru serviciile oferite.

In situatiile prezentate de voi, taxa de deblocare este de 10,46 Euro. 

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Începător
Postări: 25
Înregistrat: ‎12-10-2012
0

Din punctul meu de vedere, Vodafone este intr-o mare eroare. Cei 10 EUR pretinsi sunt o taxa discriminatorie, abuziva si restrictioneaza dreptul la alegere.

In momentul in care am ales sa imi iau un telefon, aveam 2 optiuni: il cumpar "la liber" sau cu contract. Pretul era diferenta, nu aparatul. Vodafone afisa un pret fara abonament si un pret subventionat pentru cazul in care optam pentru un contract de servicii.

Inteleg ca daca luam aparatul fara contract, VDF era obligat sa decodeze aparatul, fara costuri suplimentare.

Eu am optat pentru un abonament cu o perioada contractuala de 24 luni, fapt pentru care pretul aparatului a fost subventionat. Dupa cele 24 luni de contract care este diferenta intre mine si o persoana care achizitiona un aparat "la liber"? De ce sunt obligat sa folosesc acest aparat doar in reteaua VDF, acum, dupa terminarea perioadei contractuale? Doar am platit acest aparat, chiar daca la un pret redus.

Ma intreb ce au de zis cei de la ANPC si ANCOM despre acest lucru...

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎22-12-2012
0

asa m patit si eu cu un HTC sensation. desi am platit luna de luni, 2 ani abonamentul , la finalul perioadei minime contractuale imi cer 10 euro pntru decodare.
am platit acesti bani, dar nu am primit codul. trebuie sa astept 15 zile ca cei din service sa imi dea codul...cum adica? am cumparat de la vodafone un telefon si ei ma plimba de la ei la serviceul htc sa primesc un cod pentru care am si platit???

cat isi mai bat joc de noi?

Poate cineva vede acest post si se urgenteaza trimiterea codului de deblocare
htc sensation
IMEI:359118042663317
Membru de onoare
Postări: 1.125
Înregistrat: ‎29-10-2012
0

[ Editat ]

Salut, silviu_banatean!

Ti-am oferit mai multe detalii prin mesaj privat.

Multumesc,
Roxana