HTC

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Nou venit
Postări: 1
Înregistrat: ‎15-07-2015
0

Re: Deblocare telefon

Am cumpărat ieri un telefon de pe cel.ro și astăzi a fost livrat. Pe cutie scrie că e blocat în Vodafone.

Cât m-ar costa să îl deblochez?

Membru cu acte în regulă
Postări: 371
Înregistrat: ‎09-10-2012
0

Salut, MinionC!

Teoretic cei de pe Cel.ro ar trebui sa vanda telefoane deblocate, libere de retea. Nu avem nici o intelege cu ei sa vanda telefoanele noastre. Ai incercat o cartela din alta retea sa vezi daca este intr-adevar codat? Imi poti spune ce model de telefon ai achizitionat?

Multumesc,
Ana

Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎12-09-2013
0

Buna ziua,
Am si eu un HTC one cumparat la abonament pentru care perioada contractuala ar expira pe 11 septembrie. Eu deja am portat numarul in alta retea. As putea sa merg acum in magazinul Vodafone sa platesc taxa de 10,46 avand in vedere ca dureaza 15 zile pana primesc codul de deblocare?
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Salut, quelloo!

Daca ai reziliat abonamentul anticipat, deblocarea se va efectua ulterior in mod gratuit. Trebuie insa sa astepti si sa platesti si ultima factura emisa pentru a solicita ulterior deblocarea. Poti face asta tot la un magazin. Termenul de 15 zile lucratoare este doar pentru cazurile in care telefoanele chiar ajung in service, pentru ca nu exista o alta metoda de deblocare a acestora de la distanta. Daca telefonul se poate debloca direct cu cod, de regula, in 1-2 zile, colegii din magazin revin cu instructiunile de la service.

Tudor

Vodafone
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎09-04-2014
0

Buna ziua,

Am un telefon cumparat de la Vodafone in 2012. Orice perioada contractuala s-a terminat de mult timp deja si vreau sa portez numarul in alta retea. Decodarea este gratuita in acest caz? 

Multumesc!

Vizitator
Înregistrat: ‎05-06-2016
0

Salut,

De curand mi-am reziliat contractul la Vodafone dupa multi ani deoarece am parasit tara.Numarul l-am pastrat pe cartela.

Pana la achizitionarea unui nou terminal voiam sa folosesc telefonul curent si cu alt sim dar mi-am dat seama ca telefonul este blocat in retea. Din ce stiam eu, de ceva vreme doar telefoanele branduite cu sigla Vodafone sunt codate.

Cum imi pot afla codul de deblocare tinand cont ca nu sunt in tara?

Astept un raspuns nu nerabdare!

Membru cu acte în regulă
0

Salut, Armada!

Telefoanele blocate in retea se deblocheaza conform cu documentul de aici https://www.vodafone.ro/libs/documents/digital_asset/v080064.pdf .
Daca terminalul a fost achizitionat in baza unui abonament si nu mai ai perioada contractuala( din ce spui reiese ca nu mai ai), deblocarea se poate realiza cu cod de deblocare sau in service contra taxei de 10, 08 Euro/Tva inclus.

Multumesc,
Ana

Vizitator
Înregistrat: ‎05-06-2016
0

Servus Ana,
Mersi de raspuns. Cum pot intra in posesia codului daca nu sunt in tara si unde trebuie sa platesc?
Plus ca as vrea sa adaug ca telefonul actual l-am obtinut pe asigurare dupa ce cel vechi s-a stricat. Conteaza cu ceva?
Membru cu acte în regulă
0

Salutare!

Taxa de deblocare se poate achita in magazinele Vodafone din tara, codul se primeste de la colegii mei din magazin. Nu este necesar sa mergi personal, poti ruga pe altcineva sa mearga intr-un magazin Vodafone pentru acest lucru, are insa nevoie de factura de achizitie a telefonului si documentul primit de la asigurare cand ti-au schibmat telefonul.

Multumesc,
Ana

Nou venit
Postări: 1
Înregistrat: ‎03-01-2018
0

Buna,

La multi ani!

Am un telefon (Sony Z3 Compact) cumparat si platit de la Vodafone.
Puteti verifica si trimite codul de deblocare?

IMEI:
355179065044110

Multumesc!