HTC

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎06-07-2012
0
Soluţie acceptată

HTC Desire X - Problema internet

Buna ziua,

Detin un HTC desire X (cumparat de la Vodafone in urma cu mai putin de un an). In urma cu cateva luni am primit o notificate cum ca un nou update este disponibil. Am facut update-ul iar de atunci am urmatoarele probleme:

1. Bateria tine mai putin ca inainte (inca este destul de OK pentru un smartfone dar as fi preferat sa nu fie asa)

2. (cea mai importanta) Internetul functioneaza mult mai prost prin 3G (si HDSPA).

Descrierea problemei cu internetul:

- in WiFi functioneaza relativ bine

-cand sunt in afara unei relele WiFi,  am predominant doar semnal 3G (apre G langa semanal) in acelai loc in care alte telefoane (de exemplu HTC one S) au semnal mai bun (apare iconita H de la HDSPA) iar paginile de internet nu se incarca folosind browserul stoc. Pe alte telefoane atat internetul prin browser stoc cat si aplicatii precum facebook sau google maps, incarcandu-se fara probleme. Locatiile in care intampin problemele sunt diverse ( diferite orase, diferite locatii, atat stationar cat si in miscare).

Nu sunt sigur daca problema este sau nu din cauza update-ului dar este aproape imposibil sa pot folosi internetul prin conexiunea mobila vodafone.

Nu am instalat nici-o aplicate care sa modifice accesul la internet sau utilizarea bateriei/ramului. Am doar aplicatiile stock (browserul de exemplu) si aplicatiile updatate facebook si google maps pe care le folosesc pentru a accesa internetul.

Va pot furniza date suplimentare privint telefonul si numarul pe care este activ.

Va rog sa ma ajutati si va multumesc anticipat!

Consultant
Postări: 77
Înregistrat: ‎15-04-2012
0

Re: HTC Desire X - Problema internet

[ Editat ]

@mirciro a scris:

-cand sunt in afara unei relele WiFi,  am predominant doar semnal 3G (apre G langa semanal) in acelai loc in care alte telefoane (de exemplu HTC one S) au semnal mai bun (apare iconita H de la HDSPA) iar paginile de internet nu se incarca folosind browserul stoc. Pe alte telefoane atat internetul prin browser stoc cat si aplicatii precum facebook sau google maps, incarcandu-se fara probleme. Locatiile in care intampin problemele sunt diverse ( diferite orase, diferite locatii, atat stationar cat si in miscare).

Salutare!

Cand iti apare G sus, inseamna ca ai semnal GPRS doar. Incearca sa verifici in setari la retea, modul selectat. Ar trebui sa fie 3G sau WCDMA sau ceva de genul asta.

Altceva ce ai putea face este sa iei legatura cu un consultant de pe chat, sa iti verifice numarul in centrala. Sau sa dai o resetare generala telefonului ( ai grija sa iti salvezi lucrurile importante dn telefon - gen agenda, poze .........) . Daca nici asta nu merge, atunci incearca sa iti schimbi cartela sim si daca nici asta nu merge o sa trebuiasca sa trimiti in service telefonul.

O zi buna!

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎06-07-2012

Re: HTC Desire X - Problema internet

Buna ziua,

Telefonul pe care se manifestau cele de mai sus(Desire X) este folosit de prietena mea eu detin HTC One S. Am refacut pe Desire X toate setarile asa cum erau pe pe HTC ONE S (Data roaming ON - era OFF; Network mode AUTO GSM/WCDMA - era setat doar GSM) iar acum se pare ca problemele cu pierderea semnalului au incetat.

Va multumesc pentru ajutor!