HTC

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎24-01-2012
0
Soluţie acceptată

Modalitati de economisire a bateriei

Salut,

M-ar interesa si pe mine punctual ce modalitati de economisire a bateriei folositi. Detin un HTC Sensation si as vrea sa stiu ce pot sa fac sa economisesc bateria, fara a limita foarte mult utilizarea lui.

Da, stiu ca daca nu il folosesti des, daca nu te joci, daca nu ai internet mobile-ul activat non stop mai salvezi din baterie.

Folositi cumva ceva aplicatii de pe Android market?

Va multumesc.

Pe masura ce am sa descopar si eu modalitati noi, am sa le postez.

Highlighted
Membru veteran
Postări: 528
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: Modalitati de economisire a bateriei

Bună mayasha! Ce te sfătuiesc eu pentru o bună conservare a bateriei este sa nu folosești 3G-ul decât atunci când este necesar. Aici nu mă refer la dezactivarea pachetului de date, ci la comutarea modului de rețea din GSM/WCDMA în Doar GSM. Asta înseamnă că telefonul tău va folosi doar banda de GSM pentru apeluri și GPRS-ul pentru navigarea pe internet. Sigur că nu este o soluție atunci când vrei sa navighezi pe internet, însă este suficient să rămâi conectată la internet si sa primesti mailurile sau notificările de facebook/twitter ș.a.m.d, iar atunci când vrei să navighezi pe internet poți comuta înapoi pe modul 3G pentru viteză. 

Eu găsesc foarte utilă aceasta funcție pe HTC-ul meu și îți pot confirma că bateria mă ține in jur de 30 ore, fără a mă limita la apeluri sau la butonarea mesajelor.

Găsești această funcție în meniul telefonului la Setări>Conexiuni fără fir și rețele>Rețele mobile>Mod rețea. Aici alegi Doar GSM.

Sfătuitor
Postări: 29
Înregistrat: ‎16-01-2012

[ Editat ]

@mayasha a scris:

Salut,

M-ar interesa si pe mine punctual ce modalitati de economisire a bateriei folositi. Detin un HTC Sensation si as vrea sa stiu ce pot sa fac sa economisesc bateria, fara a limita foarte mult utilizarea lui.

Da, stiu ca daca nu il folosesti des, daca nu te joci, daca nu ai internet mobile-ul activat non stop mai salvezi din baterie.

Folositi cumva ceva aplicatii de pe Android market?

Va multumesc.

Pe masura ce am sa descopar si eu modalitati noi, am sa le postez.

Aveti aici foarte multe tips & tricks-uri despre cum puteti economisi bateria smartphone-ului vostru. Sper sa va ajute!

Sfătuitor
Postări: 33
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

[ Editat ]

Pe langa ce a spus Paul, iti mai pot recomanda ca celelalte servicii de comunicare sa fie pe off, adica wireless-ul, bluetooth-ul si sincronizarea (Menu - Settings - Accounts and sync) si sa le activezi doar atunci cand ai nevoie.

De asemenea o luminozitate mai mica poate insemna o durata mai mare de standby.

@paladin foarte bun link-ul tau.

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎13-02-2012

[ Editat ]

Cel mai bun mode de a economisi resursele bateriei sunt:

Dezactivare WiFi

Dezactivare GPRS

Dezactivare Bluetooth

Daca aveti card de memorie sa nu fie plin si de capacitate cat mai mica.

Este foarta important sa ruleze programe instalate pe telefon nu pe cardul de memorie. Daca cardul de memorie este plin telefonul in permanenta citeste cardul de memorie. Este de parca ar merge o melodie tot timpul si consuma din resursele acumulatorului

Luminozitate mai redusa, sa nu fie la maxim.

Daca este posibil sa nu fie pus pe vibratii.

p.s. nu exista program care sa iti performeze bateria....exista doar programe care iti seteaza telefonul la resurse minime.

When I Do Good No One Remember...When I Do Bad No One Forget