Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
Soluţie acceptată

Aplicatii care transforma desktopul(laptopul) in HotSpot(Acces Point Wireless)

[ Editat ]

Salutare!

Am deschis acest topic ,pentru a prezenta si discuta despre aplicatii care transforma desktopul(laptopul) intr-un Acces Point Wireless.

In detrimentul unui ruter(pentru ca al meu desktop oricum este deschis mai mult de jumatate de zi),am ales sa folosesc un adaptor wireless si o aplicatie care sa permita ,sharing de internet prin wi-fi ,mai multor device-uri.

Solutia aceasta este buna mai ales "in deplasare".

Eu am ales sa folosesc Connectify Lite,pentru ca mi s-a parut  simpla si fiabila.

Instalarea nu necesita decat trecerea prin 3 ferestre,apoi se cere un "Reboot now".

1.Dupa reboot,apare fereastra unde ni se arata pasii pe care ii vom urma.

ScreenShot017.jpg

2

ScreenShot018.jpg

3.Alegem "Try Connectify Lite"

Aplicatia poate mai mult,doar ca pentru asta trebuie cumparata licenta.Doar pentru share de internet este suficienta varianta Lite.

ScreenShot019.jpg

4.La pasul acesta,in tabul "Settings"

a)dam un nume conexiunii

b)setam o parola

c)selectam internetul pe care il share-uim(in cazul meu,internetul de la Vodafone)

d)selectam adaptorul wi-fi prin care se face share-uirea

e)alegem metoda de encriptare a transmisiei de date(in cazul meu:WPA2)

f)dam "Start"

La pasul acesta desktopul(laptopul) s-a transformat in HotSpot,conexiunea putand fi recunoscuta de toate dispozitivele din apropiere(laptop,tableta,smartphones,etc).Nu trebuie decat sa confirmam parola pe aceste dispozitive si ..avem net.

ScreenShot020.jpg

5 In tabul "Clients",se pot vizualiza toate conexiunile wi-fi stabilite

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Înţelept
Postări: 121
Înregistrat: ‎27-04-2012

Re: Aplicatii care transforma desktopul(laptopul) in HotSpot(Acces Point Wireless)

Buna!

Si sotul meu o foloseste!

Membru VIP

Re: Aplicatii care transforma desktopul(laptopul) in HotSpot(Acces Point Wireless)

Aplicatia ruleaza la fel de bine si pe Windows 8,doar ca necesita, inainte de instalarea softului,instalarea .NET Framework 3.5

Vodafone
Membru
Postări: 31
Înregistrat: ‎22-06-2012

Fata de virtual router este mult mai buna.Eu am versiunea pro pe calculatorul de acasa.

Membru VIP
0

Numai cand am vazut interfata aplicatiei "Virtual Ruter",si nu m-a convins.

PLus ca pe net este recomandata.Inca o folosesc ,si cu succes.

Ionut

Vodafone
Membru VIP
0

[ Editat ]

Se spune ca Windows 8 gestioneaza atat de bine conexiunile Wi-Fi,in asa fel incat ,dureaza mai putin de 1 minut detectarea hotspoturilor.

...si asa este.  Emoticon fericit

Vodafone