Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 27
Înregistrat: ‎11-05-2015
0

Re: Blocare router 4G DLink DWR 921 pe Vodafone WIFI acasa 4G

In cazul in care acest router nu poate fi convins sa functioneze conform asteptarilor, exista o alta alternativa in portofoliul Vodafone? Alt router similar. Adica sa stie 4G, sa aibe cel putin 1LAN, si sa aibe antene externe (sau macar conector ptr antena externa) ?
Era un Huawei B2000 (de fapt B593 e "numele de fata") prin oferta la un moment dat, se mai poate aduce acesta?
Începător
0

Începător
Postări: 10
0

Si eu am problemele astea.Si toti au cu routerul asta .Deja incep sa ma infurii pe producator desi stiam depre D-Link ca produce numai rebooturi.

Începător
Postări: 10
0

Problema insa ramane routerul in sine.E praf.Iar cu ultimul upgrade de firmware , nu mai exista nici optiunea de ping nici DNS check. 

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎15-04-2015
0

Aceiasi problema, acelasi router...

Highlighted
Începător
Postări: 12
Înregistrat: ‎06-03-2012
0

[ Editat ]

Vodafone rezolvam problema ?Vrem si noi un raspuns,nu ne mai trimiteti in service cu ele ca nu avem timp de asa ceva!!!

Începător
0

[ Editat ]

sunt curios daca acest router functioneaza OK cu SIM de la alti operatori (Orange, Digi, Telekom,...)? Daca e asa, inseamna ca routerul nu e compatibil cu SIMul Vodafone, sau cu reteaua (comunica aiurea, sau nu "intelege" ce ii trimite reteaua...)

Daca si cu alte SIM-uri face la fel, atunci e clar problema de router, n-are rost sa ne mai batem capul.

In cazul asta, Vodafone , ar fi frumos sa ia inapoi aceste scule, care ei le vand ca fiind testate/compatibile cu reteaua lor si sa ne dea altele similare in loc  (Huawei E5172, Huawei B593) ... sau sa faca un discount la abonamentul lunar (suma care reprezinta subventia ptr router) si sa ne cumparam noi ce router vrem, bine ar fi frumos sa dea si o "despagubire" asa ptr cafele (sau berile dupa caz) consumate in timp ce noi testam si incercam sa rezolvam problema echipamentelor vandute de ei.

Din pacate n-am cartela SIM de la alt operator sa testez, insa am luat si un Huawei B593 pe care am de gand sa il testez in weekend cu SIM-ul Vodafone.

Am comandat si 2 antene (una omni directionala, si un Yagi directional, ambele cu conector MiMo 2xSMA) pe care le voi incerca si cu DLink-ul, si cu Huawei-ul. Sunt curios daca nu cumva fluctuatiile semnalului sa dea peste cap routerul...lucru care nu e scuzabil de altfel, inseamna ori ca routerul e petarda, ori ca reteaua Vodafone e petarda.... parerea mea

Începător
0

[ Editat ]

din moment ce nu pot testa routerul acasa in oras, cu cartela SIM, am sa-l testez cu conexiunea WAN
am bagat cablul de la modem-ul UPC de acasa. Voi lasa laptop-ul peste noapte conectat la youtube si radio online, prin WiFi, sa "stoarca zeama" din routerul asta minunat. Eventual las si tableta conectata la youtube si inca un telefon. In felul asta vor fi 3 clienti wifi care vor face streaming.
Daca nu se blocheaza in configuratia asta peste noapte, eu inteleg ca "utilajul" e functional, e OK, doar ca nu este compatibil cu SIM/reteaua Vodafone. Din pacate n-am cum sa incerc cu o alta cartela de la alt operator, am sa vorbesc cu colegii poate iau imprumut un SIM de la Digi sau Orange sa vad cat poate duce cu alea.

Noapte buna.

PS: momentan merge Youtube pe tableta si laptop, in timp ce va scriu aci... up time vreo 20minute...Tom si Jery Emoticon fericit la calitate 720p

PPS: am pus ultimul firmware de pe oriunde.net (v2.02b01)

Începător
0

cam fac monolog pe aici, dar sper sa ajute pe cineva..

routerul merge non stop de ieri seara, am mers toata noaptea cu 4 device-uri conectate pe wifi (2 telefoane, 1 tableta , 1 laptop). pe 1tel+1tableta+1 laptop au rulat toata noaptea stream-uri video de pe Youtube la 480p si 720p rezolutie. Dimineata inca mergeau

Am lasat peste zi sa mearga online radio pe laptop, si youtube la 720p pe tableta. O sa verific deseara ce zice routerul.

Momentan routerul este conectat la un modem cablu UPC.

In seara asta o sa introduc un SIM Digi, si reiau testul folosind conexiunea 3G.

Membru cu acte în regulă
Postări: 371
Înregistrat: ‎09-10-2012
0

Salutare,

Poti testa in locatie SIM-ul de Vodafone, nu va fi nici o problema daca il muti in weekend in Dragsina fiindca este vorba despre mutari frecvente.

Testeaza si alte cartele daca ai posibilitatea.

Multumesc,
Ana