Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Moderator
Postări: 56
Înregistrat: ‎06-01-2013
0

Re: Blocare router 4G DLink DWR 921 pe Vodafone WIFI acasa 4G

Buna!

Ai facut ultimul upgrade de firmware recomandat de colega mea Ana de pe www.oriunde.net ? In cazul in care ai facut deja acest upgrade, iar problema persista, recomandarea este sa duci echipamentul intr-un magazin Vodafone impreuna cu factura de achizitie si garantia acestuia. Aparatul va fi apoi redirectionat catre service-ul autorizat pentru a se efectua mai multe verificari.

Multumesc,
Andreea

Highlighted
Începător
Postări: 12
Înregistrat: ‎06-03-2012
0

Vodafone,chiar nu se intelege observ.Absolut toti ne plangem de aceste DLink-uri DWR 921,pe toate forumurile posibile,unii au ajuns sa-si cumpere alte routere numai sa-si foloseasca in conditii decente internetul.Dati-ne un raspuns clar,nu ne trimite-ti cu ele in service-uri,nu avem timp sa umblam prin magazinele vdf...daca nu sunte-ti in stare haideti sa renuntam pe cale amiabila la aceste abonamente !

Începător
Postări: 13
Înregistrat: ‎18-05-2015
0

Cum spune si colegul de formu, problema cu acest router este persistenta iar ducera lui in service nu rezolva nimic ( cum de fapt a sublinat un alt coleg, anteriror). Si da, am facut acel update, insa nu a ajutat cu absolut nimic. De asemenea, mi se pare un pic obraznic din partea dumneavoastra sa ne tot oferiti aceleasi solutii simpliste care evident nu ne rezolva problemele. Am impresia ca nu cititi cum trebuie si complet aceste postari. Pana una alta, eu imi mentin intrebarea: eu ce fac? Updatetul de firmware nu ajuta; mersul in service nu ajuta; 

Cum a sugerat si colegul anterior, poate ca ar trebui sa gasim o solutie amiabila de incheiere a contractelor, cu atat mai mult cu cat eu NU beneficiez de serviciile de internet....doar sporadic.

Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Salutari! 

Va multumim tuturor pentru feedback si mesajele lasate. Va oferim aceste raspunsuri pentru ca pe acestea le avem disponibile din partea colegilor de la suport. Update-urile versiunii de software si/sau trimiterea routerului in service ar trebui sa aduca rezolvarea problemelor. 

Asa cum a transmis mai sus colega mea, Andreea, ati facut update de firmware pentru routerul vostru? Care este versiunea in cauza si comportamenul actual? Ne ajuta asemenea informatii cat mai in detaliu.

Va multumim anticipat.

Vodafone
Începător
0

Buna ziua,

In cazul meu, versiun de firmware instalat pe router este 2.02b01 iar comportamentul este cel mentionat pana acum de nenumarate ori: conexiunea la reteaua 4G se blocheaza chiar daca in router aceasta figureaza ca fiind conectata, iar pana nu se da un restart, aceasta nu isi revine. Din ce am observat si eu si pot confirma ce au zis si ceilalti colegi de forum, conexiunea se blocheaza in momentul in care prin router trece un flux sustin de date ( stream video, audio, downloaduri ). 

Exista vreo limitare cand vine vorba de acest tip de date? 

Începător
0

Buna ziua,

Se pare ca este o problema generala cu acest router; conexiunea se blocheaza. Deci, ori echipamentele sunt schimbate cu altele ( alta marca si model) ori cumva trebuie gasita o problema de reziliere a contractelor doarece in aceste conditii serviciile furnizate de catre dumneavoastra nu pot fi folosite. Trebuie sa aveti in vedere ca routerul a fost cumparat la momentul incheieirii contractului de internet si am fost asigurat de buna functionare a acestuia. 

Va rog sa imi dati un raspuns urgent cu priviere la urmatorul pas ce trebuie sa-l urmez.

Moderator
Postări: 56
Înregistrat: ‎06-01-2013
0

Salut,

Asa cum am mentionat mai sus, recomandarea este de a-l duce in service daca nici cu ultimul upgrade de fimware nu se rezolva situatia intampinata.

Eventual, poti accesa chat-ul online, astfel incat colegii sa poata verifica localizarea si alti parametri de pe contul numarului de internet.

Multumesc,
Andreea

Începător
Postări: 12
Înregistrat: ‎06-03-2012
0

Vdf cum explicati urmatorul fenomen?De ieri dimineata de la 9 si pana aseara la 6 a mers internetul fara nici o intrerupere cu serviciul voyo,tv online..repet,fara nici o intrerupere...de la 6 si pana la 9-10 seara cel putin 5 intreruperi,ma enervasem,dupa 10 seara youtube filme online..la fel fara intreruperi...

Eu tind sa cred ca acel router faimos DWR 921 e k,fara nici o problema si singura problema e legata de reteaua dvs ,at cand apar multe solicitari de trafic,apar si problemele......

Ce parere aveti dvs ?

Testul s-a efectuat pe 3G !

Începător
Postări: 27
Înregistrat: ‎11-05-2015
0

subscriu la parerea lui @adivalentin: exista o incompatibilitate intre DLink921 si reteaua/SIM Vodafone.
Routerul respectiv functioneaza perfect cu SIM Digi, problemele apar cand bagi SIM Vodafone.
Începător
0

Ceva imi spune ca urmatorul raspuns va fi sa mergem, din nou, cu echipamentul in service....eventual sa neschimbe si cartela SIM...Deci cred ne cam batem capul degeaba pe aici. De aceea, intreb din nou: @Vodafone, cum putem face,sau ce ar trebui sa fac pentru a rezilia contracul semnat numai de 2 luni. Evident, fara alte costuri.