Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 16
Înregistrat: ‎16-10-2012
0
Soluţie acceptată

Calcul trafic prepaid pe telefon Android in functie de sesiune

[ Editat ]

Salut,

Stiu ca media se face la blocuri de cate 10kb pentru fiecare sesiune pe APN-ul de internet live.

Posed un telefon Android si doresc sa lamuresc o situatie.

Sa luam cazul cand telefonul trece in mod wifi si inapoi pe gprs/3g. Deconectarea de acest tip e calculata ca sesiune inchisa? Sau numai cand dezactivez gprs-ul din telefon?

Cand  imi flapeaza conexiunea la 3g/2g din cauza de semnal slab, la reconectarile de acest tip se considera sesiunea inchisa/deschisa si se face rotunjirea cu acei 10kb? Sau doar la situatiile de deconectare manuala prin dezactivare gprs?

Cand sun pe 2G spre exemplu si GPRS-ul e oprit temporar, se considera sesiune inchisa si iar mi se calculeaza rotunjit la acei 10kb?

Multumesc.

I piss Excelence.
Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012

Re: Calcul trafic prepaid pe telefon Android in functie de sesiune

[ Editat ]

Buna angelclaw,

O sesiune este considerata inchisa in momentul in care telefonul tau nu este conectat la reteaua de date de la Vodafone.

Trecerea din 2G in 3G sau invers nu este considerata inchidere de sesiune atata timp cat nu este pierdut semnalul de pe terminal.

Situatia cu apelatul pe 2G nu presupune neaparat inchiderea sesiunii de date, aceasta intra in plan in secundar, in asteptare. Daca se deconecteaza sau intra in asteptare aceasta sesiune depinde de terminal.

Sper sa te ajute informatiaEmoticon care face cu ochiul

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Începător
Postări: 16
Înregistrat: ‎16-10-2012

Re: Calcul trafic prepaid pe telefon Android in functie de sesiune

Hmm, satisfactator raspunsul. Multumesc.
I piss Excelence.