Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Nou venit
Postări: 1
Înregistrat: ‎22-12-2016
0

Re: Frecventa telefon

Salut, as vrea sa imi iau un Lenovo K3 Note cu urmatoarele benzi : 

TechnologyGSM / HSPA / LTE
2G bandsGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - India
3G bandsHSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
 HSDPA 2100 - India
4G bandsLTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)
SpeedHSPA, TD-SCDMA, LTE, TD-LTE

Merge 4g sau macar H ?

Membru cu acte în regulă
Postări: 371
Înregistrat: ‎09-10-2012
0

Salutare,

Benzile pentru 3G sunt 900 si 2100 iar pentru 4G 800 si 1800.

Multumesc,
Ana

Începător
Postări: 11
Înregistrat: ‎18-05-2016
0

Salutare,

O intrebare, ce frecvente sunt folosite pentru 4g in zona rurala sat. Casele Micesti, Feleacu, jud Cluj? 800mhz sau 1800mhz?

Membru cu acte în regulă
Postări: 325
Înregistrat: ‎09-02-2012
0

Din câte mi se pare mie, în zona Săvădisla - Vălișoara - Sălicea există 4G doar pe 800 MHz. La Casele Micești însă nu-mi dau seama de unde este 4G fiindcă spre aceste localități este obstacol un deal, iar spre Cluj este pădure. 

Stația din Feleacu sigur are 4G 1800 MHz. Nu știu dacă are și 800 Mhz.

Un răspuns oficial nu cred că vei primi. E distanță mare de la Relații cu Clienții până la celălalt departament cu rețeaua. Cei de la Relații cu Clienții nu acces la aceste informații. 

Să mai îmi dau cu părerea că în mod normal și logic ar trebui să fie prezentate oficial pe site și aceste informații??? Chiar dacă am fi cumpărat telefoane doar de la Vodafone, a existat perioadă când Vodafone nu a vândut decât telefoane 4G FDD 1800 Mhz și cei ce le-au cumpărat ar trebui să știe cu exactitate unde pot folosi 4G-ul și unde nu. 

Începător
0

In mod normal nu exista 4g la Casele Micesti, dar intr-un varf de deal intr-un copac inalt am gasit 2 linii de 4g si studiam posibilitatea de a ne asocia cativa locuitori ca sa facem un stalp pe care sa montam un amplificator 4g dar ar trebui sa stim frecventele. 

Bineinteles cel mai OK ar fi ca Vodafone sa ne aduca semnal aici si sa dea curs solicitarile de lipsa semnal.

Membru cu acte în regulă
0

Câți doritori de 4G în Casele Micești sunteți? Dacă sunteți cel puțin 20, faceți scrisoare la Vodafone că doriți acoperire 4G, însoțită de o listă cu toate detaliile fiecărui client Vodafone care dorește 4G și semnăturile lor, și vedeți întâi ce răspuns veți primi de la Vodafone. Este singura rețea care ia în seamă cererile grupurilor de clienți persoane fizice. S-ar putea să fiți luați în considerare și dacă sunteți 10 clienți cu abonamente de valoare mai mare. 

Un amplificator pe care scrie că acoperă 500 m de exemplu, face asta doar în loc deschis. Deci nu cred că un amplificator pus într-un copac va acoperi câteva case. Plus de asta e posibil să apară bruiaje între amplificatorul instalat în loc deschis și stațiile de telefonie, stațiile fiind emițătorul nr. 1 pe un spectru de frecvențe, iar amplificatorul fiind al doilea emițător pe aceleași frecvențe, în aceeași arie de acoperire, și vă treziți cu inginerii ANCOM de la Cluj care vă pun să dați jos amplificatorul fiindcă operatorii de telefonie reclamă la ANCOM că în spectrul de frecvență plătit de fiecare mai emit și alții care nu au plătit și din cauza asta nu le mai funcționează lor stațiile.  

De la Casele Micești până la stația Vodafone de lângă releul TV de la Feleac sunt 5,5 km în linie dreaptă. Doar montându-vă fiecare câte o antenă, pe care o conectați la modem folosind conector contact direct (nu cu contact prin inducție) este sigur că veți avea fiecare 4G. Nu e nevoie să mai știți frecvența 4G în cazul acesta, cumpărați antene compatibile cu toate benzile din România. Aveți enormul avantaj că două firme care vând așa ceva sunt chiar în Cluj: www.traiect.ro și www.elpismedia.ro Pe Elpis Media sunt mai multe detalii, inclusiv variante de a afla frecvența 4G. O antenă faină este asta sau asta. Alegeți antena în funcție de tipul de modem, cu una sau două mufe. În funcție de nevoile fiecăruia, dar și de buzunar, fiecare își poate monta în casă și câte un amplificator.   

Începător
0

Decat amenda atunci fara amplificator.

Degeaba sunt 5km pentru ca in directia asta nu cred ca este indreptate nici o antena, asta fiind cea mai mare problema, nu numai padurea.

Asteptam raspunsurile de la sesizarile facute la Vodafone. Cred ca s-au facut sesizari de la 5 abonati diferiti in ultima luna.

Membru cu acte în regulă
0

Deci din câte zici s-ar rezolva acoperirea prin suplimentarea stației de la Feleac cu un sector a cărui antenă să bată direct spre Casele Micești. Depinde însă dacă mai e loc pe suportul metalic.

În anul 2001 fostul Connex a acoperit 2 sate printr-o astfel de soluție. Am adunat datele personale și semnăturile de la 15 clienți Connex care doreau îmbunătățirea semnalului în acele sate din județul Tulcea și am trimis în plic cererea colectivă la Connex. În 3 luni aveam semnal GSM acceptabil de la o stație aflată la 12 km în linie dreaptă; era însă deschidere completă către stație, nefiind nici cel mai mic obstacol. Dacă se vrea, se poate.

Era bine dacă vă grupați toți și făceați o singură cerere de acoperire 4G.

Începător
0

Exact, daca Vodafone pune o antena direct spre Casele Micesti ar rezolva problema garantat. Stiu care e releul Vodafone si se vede clar ca antenele toate sunt indreptate spre Cluj si unele spre Huedin, si cam nici una spre Vest-Sud (Casele Micesti).

Intre timp am cumpara 100m de cablu de retea si am urcat ruterul la 15m intr-un copac pe versantul dinspre Feleac. Am prins 2 linii 4g padurea fiind acum fara frunze deci e clar ca dinspre Feleacu vine semnalul 4g. Si internetul merge mai bine asa.

Am reusit sa descarc programul "E5186 Toolbox" si am aflat ca primesc semnal 4g LTE pe 800mhz de la Feleac. Nici vorba sa ajunga 1800mhz in directia asta(probabil ca doar spre Cluj). Semnalul 3g e pe 900mhz si vine de la Salicea / Sacel.

In continuare la nivelul solului nu exista semnal nici de apeluri voce.

Highlighted
Membru cu acte în regulă
0

[ Editat ]

Router în copac... cea mai dificilă variantă. Dar dacă n-ai încotro... Vezi să nu facă condens în recipientul în care l-ai introdus pentru a-l proteja de ploaie.

Conform hărții de acoperire Vodafone, este 4G și la Sălicea.

Dacă ies la fereastra de pe scară eu prind 4G de la Brăila, adică de la 12 km. Sigur e 4G pe 1800 MHz pentru că telefoanele mele Huawei Honor 6 Plus și Allview P8 Energy nu sunt compatibile cu frecvența 4G 800 MHz. Deci mai sunt și excepții în privința distanței pe care „bate” un emițător radio.