Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎23-03-2013
0

Internet de proasta calitate de la Vodafone!

Nu se poate asa ceva!  Doar 2 Mbps ?? intr-un oras mare din Romania.

2013-03-30_100739.jpg

Bineinteles ca nu cer ca viteza sa fie maxima , dar ar trebui sa fie mai mare, avand in vedere ca va laudati cu cel mai bun internet din Romania. 

2013-03-30_101134.jpg

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: Internet de proasta calitate de la Vodafone!

[ Editat ]

Salutare!

In ce oras il folosesti?

Acoperirea de 21,6 Mbps nu are o intindere asa mare la Vodafone.Daca te aflii intr-un oras  in care reteaua nu poate mai mult de 7,2 Mbps, atunci vitezele acelea sunt normale(normale pentru tipul acesta de acoperire) avand in vedere posibilitatea ca statia sa fie foarte solicitata intens.Este un serviciu de tip "best effort"care la tine se pare ca lucreaza in parametri normali...pentru tipul mai sus amintit de acoperire.

Poti face teste de viteza lawww.speedtest.net in diferite zile.Sa vezi daca viteza pe download este mereu la cota 2 Mbps.Pe parte de upload stai chiar bine.

Ionut

Vodafone
Consultant
Postări: 95
Înregistrat: ‎10-06-2012
0

Nu are cum sa aiba viteza de upload asa mare pe reteaua de 7.2, cel mai probabil e pe 21.6 sau chiar 43.2
Membru VIP
0

[ Editat ]

Eu am avut si 3+ Mbps Iata unul!

Aici  este o "turma " de teste sub acoperire de 7,2 cu rezultate pe upload  si mai mari de 3 Mbps

Daca ne specifica locatia descoperim imediat ce fel de acoperire este acolo.

Ionut

Vodafone
Consultant
Postări: 95
Înregistrat: ‎10-06-2012
0

Eu stiu ca vitezele sunt astfel:
- download 21.6, upload 5.76
- download 7.2, upload 1.92 (valoarea asta
e rotunjita la 2 pentru simplitate)

E drept ca se poate depasi datorita compresiei cand transmiti date redundante dar nu cu mult.
Membru VIP

"Pentru optiunile de internet mobil activate pe un numar de voce, fie cartela, fie abonament, sau chiar din pachetul Smartphone, vitezele de navigare disponibile sunt de pana la 7.2 Mbps pentru download respectiv de pana la 2 Mbps pentru Upload.

La abonamentele de date segmentarea este urmatoarea:

Internet Nelimitat Standard si Internet Nelimitat Plus - de pana la 21.6/5.7 Mbps download/upload
Internet Nelimitat Extra - de pana la 43.2/5.7 Mbps download/upload
Internet Nelimitat Turbo 75 - de pana la 75/37.5 Mbps download/upload
Internet Nelimitat Turbo 100 - de pana la 100/50 Mbps download/upload

Pentru Cartela Internet, vitezele disponibile sunt - de pana la 21.6/5.7 Mbps download/upload indiferent de optiune."

Un moderator a depus efortul de a raspunde aici.

Sunt convins ca testul de mai sus este facut in baza unui abonament de internet mobil.

Ionut

Vodafone
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎13-03-2013
0

Si la mine la fel, pana astazi am avut viteza de 7.2, exact in aceasi pozitie a camerei (nimic schimbat pentru pozitia modem-ului), iar vad ca de o ora cam asa sunt limitat la 2 mbps download desi uploadul ajunge la 2.6 mbps.

O explicatie pentru acest lucru?
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Salut resiosnicos!

Imi poti trimite numarul de date printr-un mesaj privat pentru cateva verificari, dar conform cu testul de mai sus, nu cred sa fie vreun fel de limitare cu SIM-ul tau. Asa cum spune si Ionut, e un serviciu "best effort".

Duminica frumoasa!
Tudor. 

Vodafone
Highlighted
Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎23-03-2013
0

Vodafone informeza gresit clientii. 

Un spot din luna decembrie 2012. 

"In plus ai internet nelimitat noaptea la viteza maxima ca sa navighezi fara grija traficului" , Vezi AICI   .  

Chiar as vrea sa stiu unde oferiti voi aceasta viteza maxima. 

Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Salut dannyss!

Fiind vorba de internet mobil, vitezele sunt de pana la 7.2, 21.6, 43.2 sau 100 Mbps in functie de locatie, dispozitiv dar si alti factori ce pot influenta conexiunea.

Orase cu acoperire 4G, viteze de pana la 100 Mbps: Brasov, Bucuresti, Bacau, Iasi, Cluj-Napoca, Constanta, Timisoara, Galati, Craiova si Arad.

Orase cu viteze de pana la 43.2 Mbps: Bucuresti, Constanta, Mamaia, Brasov, Sibiu, Craiova, Pitesti, Ploiesti, Cluj, Oradea, Bacau, Iasi, Tmisoara, Arad, Galati si Braila. Totodata, acestea sunt si cu acoperire de pana la 21 Mbps. Diferenta este data de tipul de abonament si dispozitivul folosit(compatibil cu dual-carrier).

Orase cu viteze de pana la 21.6 Mbps: Baia Mare, Buzau, Cernavoda, Fetesti, Fundulea, Giurgiu, Isaccea, Mangalia, Ovidiu, Predeal, Satu Mare, Sacele, Slobozia, Targu Mures si Techirghiol.

Restul acoperirii este cu viteze de pana la 7.2 Mbps.
Mai multe detalii pe https://www.vodafone.ro/acoperire

Multumesc,
Tudor.

Vodafone