Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Consultant
Postări: 95
Înregistrat: ‎10-06-2012
0
Soluţie acceptată

Navigare in Supernet prin... GPRS ???

[ Editat ]

Sunt multe zone in capitala unde nu ai decat semnal 2G (pe langa Palatul Victoriei, Titan Iris, et.1 - culmea, in Titan 

Iris, la parter, e un magazin Vodafone unde ai 3G, dar la etaj e doar 2G, mai mult, am solicitat un sim 4G de la magazinul respectiv si nu am avut cum sa verific ca functioneaza, ca de obicei, e bine stiut faptul, ca la cartela trebuie sa schimbi nspe simuri vodafone ca sa-ti mearga 4G).

Cum merge Supernetul prin GPRS? stai 2 minute sa se conecteze si 2 minute sa se incarce m.google.ro. Asa supernet mai zic si eu.

La Orange si Telekom ai minim EDGE si se poate browsa decent prin el. De ce nu se poate si la Vodafone ?

Membru cu acte în regulă
Postări: 371
Înregistrat: ‎09-10-2012
0

Re: Navigare in Supernet prin... GPRS ???

Salut, iradu2004!

Situatia reclamata necesita mai multe verificari. Am rugamintea sa revii catre noi pe canalul de chat sau la *777 in momentul in care te afli in zonele respective, astfel incat colegii mei sa poata efectua toate verificarile necesare in vederea trimiterii unei solicitari catre Radio Frecvente.

Multumesc,
Ana

Consultant
0

[ Editat ]

Nu inteleg ce verificari suplimentare credeti dvs. ca sunt necesare. Credeti ca cei de la radio nu stiu ca Vodafone a ramas de caruta cu "Supernetul" care utilizeaza GPRS in banda 2G, pe cand  Orange si Telekom folosesc EDGE ??

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

Salut,Radu!

In contextul densificarii 4G,Vodafone nu mai ia in considerare o eventuala implementare a tehnologiei EDGE.Sincer,cu EDGE-ul de la Telekom nu fac mai mult,comparativ cu GPRS-ul de la Vodafone.

Vodafone
Consultant
0

[ Editat ]

Eu navighez foarte bine pe Edge la Orange. Nici nu se compara cu GPRS-ul de la Vodafone. Si pe Telekom navigam destul de bine pe Edge ultima oara cand am folosit, cu ceva luni in urma.

Atata timp cat exista suficiente zone cu semnalul 2G (in ultimul timp semnalul Vodafone s-a degradat foarte mult) nu vad de ce nu ar implementa si ei Edge. Nu au bani? Dar ceilalti operatori cum de au avut?

Altfel, cei care s-au saturat de Supernet prin GPRS, ca si mine, vor migra la ceilalti operatori care ofera EDGE.

Banda 2G inca este importanta pentru operatori pentru ca altfel ar fi oprit-o, deci chestia cu "au investit in 4G nu mai investesc in 2G" nu tine. De investit, se investeste si in 2G, dar nu cat ar trebui.

E enervant ca Vodafone se mai si lauda cu "Supernetul" lor de 2 lei.

Culmea e ca si convorbirile pe 2G se aud mai bine la alti operatori. La vodafone, ori se intrerup ori se aud ca din fundul butoiului. Nu stiu daca tipul retelei GPRS vs. EDGE conteaza doar pentru date sau conteaza si pentru voce.

Nu ar trebui sa conteze pentru voce ca e serviciu separat.

Consultant
0

[ Editat ]

Eu m-am portat pe Orange. Cand o sa treaca si Vodafone de la GPRS la EDGE poate o sa ma portez inapoi. Imi place la Orange ca am minute pe mobil cu Olanda. La Vodafone costa 45 centi minutul daca suni din tara si 24 de centi daca suni din roaming. Practic e mult mai ieftin sa suni din roaming (WTF??).

Ma intreb ce se intampla daca ai activat roaming pe zi si deci ai aceleasi tarife ca in tara. Platesti roaming-ul pe zi si mai platesti si minutul cu Olanda pe mobil la suprapret - 45 centi fata de 24 centi, cat e tariful standard de roaming ?? Pare super afacere si super retea. Tineti-o tot asa daca vreti sa ramaneti fara clienti!

Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

[ Editat ]

Salut, iradu2004!

Iti multumim ca ai revenit cu mesaj. Regret faptul ca ai portat numarul tau in alta retea. Imbunatatim constant reteaua, iar in cursul lunilor urmatoare vom veni cu vesti bune si pentru tine, ramai aproape. Din ce judet/localitate esti?

Tudor

Vodafone
Consultant
0

[ Editat ]

Nu se vede nicio imbunatatire a retelei ci mai degraba o regresie constanta.

Am portat-o si pe mama mea de pe Vodafone pe Digi.

Locatia e evidenta din prima postare : Bucuresti, sector 1 si 3