Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Colaborator debutant
Postări: 49
Înregistrat: ‎23-04-2013

Re: Net slab

Ideile sunt urmatoarele;

Cand cautam eu un mode de a avea internet fara a ma complicat la contracte... am dat de stikul de  la vodafone  "la liber" si aveai trafic in functi de crditul bagat. L-am folosit un timp pana nu m-am mai descurcat cu crditu ala.

Am ajuns la abonamnt in cele din urma si il am de 2 ani deja.

Sunt relativ multumit de functile unui modem de genul. M-am obisnuit cu vitezele ofrrit si m-am adaptat lui. Intradevar, nu se compara cu fibra de la rds. Sau modemurile lor portabile.

Despre cosmote

Cosmote nu are acoperire ca vodafone. Asta e prima diferenta.

Cosmote a venit acum cu abonamente de interenet mobil care sunt acceptabile.

Cosmote nu ofera si trafic nelimitat la abonament, din cate stiu eu.  Pe nici un fel de plan.

Ce castiga e ca ofera mai multi gb la plachetele de 12 si 15 euro, in rest viteza scade la 128 dupa asta... e la fel.

Daca ar fi sa aleg intre vodafone, orange si cosmote... as ramane la vodafone.  Cunosc persoane care dispun si de vodafone, si cosmote. 

Cat despre "probleme"

Astea le patesti pe orice retea. Cand se suprasolicita nu pra vad cale de iesire. 

Probabil ai norocul sa fie reteaua mai libere ca nu sunt asa multi care folosesc servicile.

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

[ Editat ]

Salutare!

Alegerea unui serviciu de date se face in functie de disponibilitatea semnalului 3G in zona respectiva coroborat cu oferta operatorului.

La mine,la tara,este semnal 3G doar la Vodafone si Orange.

Cat de buna ar fi oferta Cosmote,lipsa 3G-ului face ca aceasta sa fie lipsita de interes.

Daca ar fi avut Cosmote acoperire 3G,abonamentul Cosmote XXL cu 150 GB trafic inclus la 30 euro /luna ,ar fi avut o buna colaborare cu mine.

Dintre primii doi provideri amintiti consider ca cea mai buna oferta de date o are Vodafone.Asta e motivul pentru care sunt titularul a 6 abonamente de date la Vodafone.La Orange detin doar unul,si ala pentru ca am primit o oferta de nerefuzat(60 GB trafic inclus pentru un cost de 25 euro/luna).

La Vodafone sesiunea de noapte cu o ora mai devreme,intrarea in sesiunea de noapte fara interventia utilizatorului si limitarea de viteza la 256 kbps (vorbesc de abonamentele EXTRA  +) fac diferenta.

In zona parintilor,Vodafone nu are semnal 3G(Rosiori-Alexandria).Lesne de inteles ca solutia de date este din partea altui provider.

Ionut

Vodafone
Consultant
Postări: 95
Înregistrat: ‎10-06-2012
0

[ Editat ]

Cum adica cosmote nu ofera internet nelimitat ? Doar tu ai zis ca dupa ce consumi traficul viteza scade la 128 kbps. 

Asta inseamna internet nelimitat la operatorii de telefonie mobila. In plus ai abonament de 150 GB, care nu cred ca mai gasesti la nimeni.

Referitor la problema ta mai ales noaptea cred ca e din cauza ca traficul a devenit nelimitat noaptea.

Intr-adevar daca nu ai semnal, nu ai ce face.

Eu folosesc serviciul in sector 3, Bucuresti si nu cred ca se pune problema ca ar fi reteaua mai libera si cu mai putini utilizatori.