Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Sfătuitor
Postări: 42
Înregistrat: ‎04-01-2013
0
Soluţie acceptată

Probleme Semnal Internet 4G + Antena Router 4G Huawei B2000

[ Editat ]

De unde as putea sa achizitionez o antena pentru un router Vodafone 4G Huawei B2000 ?

Acum 2-3 zile am achizitionat 2 routere si pe unul aveam 2 liniute semnal 4G, acuma deodata mi-a scazut la 1 liniuta si merge foarte prost. Eu nu i-am schimbat pozitia. Pana acum mergea la 35  Mbps download si 15 Mbps upload si dupa, la 1 Mbps download si 0.5 Mbps upload.

Ma gandesc ca mi-ar trebui o antena, nu stiu.....interioara sau exterioara, sa maresc puterea semnalului. Modemul este prevazut cu 2 locuri pentru antene exterioare. La cel de-al doilea router nici nu aveam semnal 4G ci 3G.

Router-ul 1 (2 liniute semnal 4G dupa care a scazut la 1 liniuta) este in Brasov, str. Republicii nr. 25 (Google map: 45.643212,25.592128) , nr. router: 0*********

Router-ul 2 (fara semnal 4G) este in Brasov, str. Gloriei nr. 6 (Google map: 45.666317,25.596149) , nr. router: 0********

Pe harta de acoperire Vodafone arata ca ar fi semnal 4G full in Brasov. 

Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012

Re: Probleme Semnal Internet 4G + Antena Router 4G Huawei B2000

[ Editat ]

Buna razvanbadu

Poti intreba la una din reprezentantele Vodafone daca te pot ajuta cu o comanda pentru antena, in situatia in care au aceasta posibilitate. Le-am adresat si eu intrebarea, si urmeaza sa primesc un raspuns in cursul zilei de luni si revin aici cu detalii.

O antena te-ar ajuta pentru imbunatatirea semnalului de date. Pe harta de acoperire, figureaza "Acoperire de date 4G LTE de până la 75 Mbps în spaţiu deschis". ScreenShot109.jpg

Din interfata de administarea a routerului, incearca, te rog, sa setezi LTE only, atasez mai jos un printscreen:

VOCVOC3.jpg

Din punct de vedere tehnic totul este in regula. Am editat mesajul tau, deoarece numerele serviciilor de internet nu trebuie sa fie publice. 

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Sfătuitor
0

Buna CCristina,

"LTE only" il setasem, daca nu il setez intra in 3G si au semnal 3G.

Nu putem totusi sa facem o sesizare pentru cele 2 locatii/routere la cei care se ocupa de antenele 4G al Vodafone, sa inbunatateasca semnalul ? In primul post gasesti adresele si coordonate geografice.

Legat de antenele router-ului am gasit o imagine cum ca o antena ar fi pentru semnalul LTE 4G si cealalta pentru WLAN; in atasament este imaginea.

As fi recunoscator daca ai posta aici raspunsul de la reprezentantele Vodafone,  daca ne pot ajuta cu comanda de antene.

Multumesc,

Razvan Badu

Vizitator
Postări: 6
Înregistrat: ‎04-02-2012
0

Cu scuze ca ma bag dar poate ma ajutati si pe mine am un B2000 cu ipfix si nu reusesc sa il configurez sa trec prin el la un DVR(pentru camera video sa o vad de pe internet de oriunde). am ping pe ip extern si cand intru pe el imi apare interfata lui de configurare

Membru de onoare

[ Editat ]

Buna razvanbadu

Este bine ca ai deja in interfata de administrare "LTE only", si este de preferat sa ramana setarile asaEmoticon fericit.

Referitor la imbunatatirea semnalului, am notificat departamentul de Radiofrecventa si se monitorizeaza cererea ta in evidenta marketingului pentru planuri urmatoare.

Am primit raspunsul din partea colegilor nostri de la reprezentanta de pe Str.Republicii nr.53, si incearca sa initieze o comanda pentru antena, este necesar sa le trimt un numar de telefon de contact pentru a-ti comunica pretul si locatia de unde poate fi achizitionat in momentul in care au toate informatiile necesare, astept un mesaj privat in acest sens. 

Multumesc, 
Cristina

Membru de onoare
0

[ Editat ]

Buna @diaadi

@diaadi a scris:

Cu scuze ca ma bag dar poate ma ajutati si pe mine am un B2000 cu ipfix si nu reusesc sa il configurez sa trec prin el la un DVR(pentru camera video sa o vad de pe internet de oriunde). am ping pe ip extern si cand intru pe el imi apare interfata lui de configurare

In interfata de administrare a routerului este selectat profilul de ipfix.vodafone.ro ca in imaginea de mai jos?

ScreenShot117.jpg

Multumesc, 
Cristina

Vizitator
0

da este setat, daca eu accesez de pe alta conexiune de internet ip dat de vodafone functioneaza ping si http dar in loc sa imi apara imaginea de login de la dvr apare cea de la routerul vodafone. 

Sfătuitor
0

diaadi, am si eu o intrebare: tu ai semnal 4G ? Stiu ca nu are legatura cu problema ta insa intreb si eu sa stiu daca este o problema generala cu semnalul 4G. Mersi....

CCristina, mersi de ajutor....

Vizitator
0

sunt din bv in tractoru pe independentei  am semnal 4g full si cand folosesc doar internet(4g) merge super dar eu avand ipfix.vodafone.ro nu folosesc 4g

Membru de onoare
0

diaadi

Trimite-mi, te rog, un mesaj privat care sa contina numarul serviciului de internet pentru a-l verifica.

Multumesc, 
Cristina