Internet

Răspuns
Membru VIP
Ionuţ
Postări: 5.270
Înregistrat: ‎31-01-2012
Soluţie acceptată

Setari Vodafone Mobile Broadband pentru Cartela Internet

[ Editat ]

Vodafone lucreaza la unificarea APN-urilor .Acelasi ,atat pentru cartela cat si pentru abonament.Postarea aceasta mai este valabila in cazul cartelelor de internet  pana se va renunta la vechiul APN.

Dupa ce s-a efectuat instalarea propriu-zisa a aplicatiei VMB,se vor parcurge urmatoarele etape:

1  Se da click pe Meniul "Prioritati.

ScreenShot016.png

2.Din ce va rezulta,se va selecta cu click -stanga(ca in foto de mai jos)"Adaugare Setari",afisandu-se o fereastra numita"Tip setari conexiune".Se va selecta butonul radio "Mobile",apoi ENTER.

ScreenShot021.png

3.Se va deschide o alta fereastra numita"Setari conexiune".

Aceasta se deschide cu tabul "General" selectat implicit.La "Nume setari" se tasteaza Setari cartela(sau ce nume doriti sa dati conexiunii)

ScreenShot018.png

4. Se selecteaza si tabul "Retea",unde se tasteaza la APN:tobe.vodafone.ro

Nume utilizator:tobe.vodafone.ro

Parola:vodafone

...dupa care se inchide fereastra "Setari conexiune",pentru a reveni la interfata aplicatiei,cu meniul "Prioritati" selectat.

ScreenShot019.png

5.Aici vom verifica daca avem bifata "Setari cartela",ca in fotografia de mai jos.

ScreenShot021.png

6.Daca rezultatul este acelasi,selectam meniul "Stare",dupa care efectuam conectarea.

Daca moderatorii considera postarea inutila .o vor putea sterge.Nu ma deranjeaza.Dar in dupa-amiaza asta am terminat lucrul cu 2 ore mai devreme ,pentru ca un prieten nu avea de unde sa stie  cum  sa faca setarile.

Ionut.

██████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Media Ionut :smileyhappy:

Membru de bază
Valentina
Postări: 196
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: Setari Vodafone Mobile Broadband pentru Cartela Internet

[ Editat ]

Buna, Ionut!

Foarte utila postarea ta. :smileyhappy: Ne bucuram ca faci parte din comunitatea noastra si ca de fiecare data ii ajuti si pe ceilalti cu informatii utile.

Ghidul de conectare rapida se gaseste si pe site-ul nostru, aici

Mai jos sunt setarile pentru Cartela Internet, pentru versiunea 9.4.6. 

Multumesc,
Valentina

PS. Aplicatiile pentru conectare le puteti gasi si pe oriunde.net

Membru VIP
Ionuţ

Buna Valentina!

Si eu ma bucur ca fac parte din aceasta comunitate,unde am beneficiat de solutionari,si la randul meu am posibilitatea de a fi folositor.

Ma bucur ca a-ti postat setarile si pentru VMC Lite 9.4.6(acum sunt mai la indemana;chiar in cadrul forumului)

Sa auzim numai de bine.

Multumesc!

Ionut

Vizitator
comarc
Postări: 1
Înregistrat: ‎17-04-2012
0

Foarte utile aceste setari. O intrebare totusi: de ce tobe si nu vioara, contrabas?

Moderator
Tudor
Postări: 1.889

[ Editat ]

Salut comarc si bun venit pe forum!

S-a ales tobe de la acronimul aferent si inseamna Totally Out of the Box Experience.

Acesta este si reprezentat de faptul ca nu e nevoie de multe cunostinte tehnice pentru a te putea conecta la internet.

Pasii sunt simpli si ii expun si aici la modul general:

1. se insereaza cartela in modem, iar acesta se conecteaza la calculator intr-un port USB;
  2. se instaleaza aplicatia pe calculator, urmand a se selecta Cartela Prepaid la tip cont;
  3. se ruleaza aplicatia si se apasa butonul de conectare.

De asemenea usurinta in folosire gasim si in contul de Cartela Internet, acesta fiind grupat in 3 categorii:

• partea stanga sus, se alege metoda de reincarcare: cupon de reincarcare/cu cardul;
  • partea dreapta sus, se pot gasi informatii despre credit si valabilitate;
  • partea de jos, de unde se activeaza optiunile dorite, in baza creditului existent.

Cateva ghiduri se gasesc si pe pagina de logare, https://www.vodafone.ro/cartela-internet

In caz de troubleshooting, se pot initia verificarile din Ghidurile de conectare rapidă pentru versiunea 9.4.6 respectiv 10.2 din partea dreapta-jos, ale aceleiasi pagini. Alte kit-uri de instalare sau update firmware se gasesc pe site-ul http://www.oriunde.net/

ci.PNG

Multumesc,

Tudor.

HTC One M8.jpg Samsung Galaxy S5.jpg iPhone 5S.pngaplicatii.png

Înţelept
Georgeta
Postări: 121
Înregistrat: ‎27-04-2012

Buna!   

Multumesc celor care au depus efortul sa ilustreze pas cu pas setarile,si lui Tudor,fara de care nu aflam de acest topic.

Am incercat o conectare directa,si mi-a aparut un mesaj:  ras error 635.Nu stiu ce inseamna asta,dar important este ca am reusit.

Larisa

Membru VIP
Ionuţ

[ Editat ]

Buna Larisa

Mesajul de eroare pe care l-ai intampinat,apare ca urmare a faptului ca ai incercat o conexiune la internet de pe cartela cu setari de abonament.Ceva asemanator s-a mai discutat si aici.

ras error 635 este mesajul returnat de windows in conditiile in care eroarea este necunoscuta.

ras error 770 ,care este intalnita in topicul aratat, apare atunci cand identifica unde este greseala facuta,dar refuza realizarea conexiunii,tocmai ca nu au fost setate corespunzator.

Ma bucur ca ai gasit solutia cat mai rapid

Ionut

Moderator
Tudor

Setari pentru Abonament cu aplicatia de conectare Vodafone Mobile Connect 9.4.6

Setarile de conectare cu o Cartela Internet au fost scrise de colega mea, Valentina, putin mai sus.

Pentru abonament setarile necesare sunt:

APN: internet.vodafone.ro

Utilizator: internet.vodafone.ro

Parola: vodafone

Ele sunt inserate si in imaginea de mai jos.

Multumesc,

Tudor.

Moderator
Tudor

Setari pentru Abonament cu aplicatia de conectare Vodafone Mobile Broadband 10.2

Revin cu setarile de conectare la internet cu Abonament pentru aplicatia Vodafone Mobile Broadband 10.2

Multumesc,

Tudor.

Înţelept
Georgeta
Postări: 121
Înregistrat: ‎27-04-2012

Re: Setari pentru Abonament cu aplicatia de conectare Vodafone Mobile Broadband 10.2

Imi place aici.Chiar va da-ti interesul pentru clienti.

Va apreciez!