Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Consultant
Postări: 97
Înregistrat: ‎01-02-2012
Soluţie acceptată

Stoparea traficului de internet la cel inclus in abonament.

Salut,

Am o nelamurire. Sau doua. 

Vreau sa stiu daca exista posibilitatea de a opri traficul de internet (pe mobil) la cel inclus in abonament cand acesta se termina.

Adica cand ajung la 500 Mb sa nu fiu tarifat suplimentar si sa fie ori stopat complet, ori sa se scada viteza la o viteza dintraia groaznica dar netarifabila. 

Alex. 

Membru VIP
Postări: 4.498
Înregistrat: ‎08-02-2012

Re: Stoparea traficului de internet la cel inclus in abonament.

Salut, pentru ceea ce doresti tu exista programele. cel putin eu pe blaccberry am cumparat un asa programel.

Nu cred ca Vodafone va monitoriza traficul tau astfal incat, atunci cand te vei apropia de limita sa te blocheze ori sa iti incetineasca viteza.

E logic... orice fima doreste sa aiba profit...fie si din traficul suplimentar.

Succes!

██████████████████████████████████████████████████████████████████

ModeratorMATEI ᵖʳᵒᶠ ᵐᵃᵗᵉ

Moderator

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

[ Editat ]

Salut Alex

Asa cum zicea si Matei,nu cred ca exista posibilitatea,restrictionarii din centrala ,a traficului de date dupa consumarea celui inclus.

Reducerea vitezei traficului suplimentar,fara ca acesta sa fie taxat,nu exista in cazul internetului pe mobil.Nici chiar la optiunile de Mobile Internet pentru telefon(cu exceptia celei de 1 GB)

Dupa cum am observat cu zile in urma,deja folosesti aplicatia de contorizare 3G WATCHDOG.

In "colaborare" cu APNDroid,poti seta limita la care traficul sa fie blocat.

Despre asta am postat si aici,

Multumesc!

Ionut.

Vodafone
Membru de bază
Postări: 196
Înregistrat: ‎12-01-2012

Buna,

Multumim Matei si Ionut pentru raspunsurile voastre detaliate. Emoticon fericit

Intr-adevar nu exista posibilitatea de a stopa consumul de trafic sau de a limita viteza dupa consumarea acestuia la optiunile de internet pe mobil.

Traficul suplimentar este tarifat cu 0.2 Euro/MB. Pe langa sugestiile oferite de Ionut, te sfatuiesc sa verifici traficul consumat prin apel la *123# si prin urmarirea contului MyVodafone. 

Multumesc,

Valentina 

Consultant
Postări: 97
Înregistrat: ‎01-02-2012

Mersi mult. 

Pacat ca nu exista. O sa incerc varianta lui Ionut. 

Bafta,

Alex

P.S. Toate companiile, nu, Matei. Exemplu Digi.Mobil - are automat optiunea asta pentru internetul pe mobil. 

Membru VIP

Toate cele bune si tzie,Alex!

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Membru VIP
0

[ Editat ]

Salutare!

Inca,nu exista "posibilitatea de a opri traficul de internet (pe mobil) la cel inclus in abonament cand acesta se termina."Cu toate acestea Vodafone a inplementat o noua modalitate de taxare suplimentara a traficului de date,care este mult mai bine primita;taxarea la pachete de 50 MB/0.75 euro sau 100MB/1 euro,in functie de tipul de abonament activat.

Apreciez aceasta implementare,in vederea prevenirii unor costuri suplimentare colosale care decurg din neatentia  userilor.

1 GB trafic suplimentar la un cost de 0,2 euro/MB rezulta 200 de euro.Cu noua modalitate de taxare suplimentara,pacatul neatentiei ar prejudicia cu maxim 15 euro.

Ramane valabila necesitatea instalarii de aplicatii gen 3G WATCHDOG.

Ionut

Vodafone