Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎08-05-2012
0

Trafic de date nejustificat

Buna seara,

In luna februarie mi-a venit factura cu un cost suplimentar de 262Lei,reprezentand trafic de date internet.

Eu nu folosesc internetul pe telefon decat ocazional, verific e-mail,wii-fi nu am avut activat,aplicatii care sa faca trafic pe internet nu am avut iar sincronizarea este dezactivata,de unde si cine a facut acest trafic pe internet ?

Am sunat la un operator vodafone si a trimis mai departe sa se faca o verificare daca taxarea a fost facuta corect si raspunsul a fost ca trafic sa facut si taxarea a fost facuta corect.

In zilele in care sa facut traficul pe internet telefonul meu se descarca in maxim 2 ore de la 1 sapt cat ma tinea de obicei,credeam ca are ceva si vroiam sa-l duc la service cand defapt problema era ca mie mi se facea trafic pe internet.

Acum taxarea o fi fost facuta corect dar cine a facut traficul acela daca eu nu folosesc internetul ? 

Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012
0

Re: Trafic de date nejustificat

Buna Lushen

Daca doresti imi poti trimite un mesaj privat care sa contina numarul tau de telefon si pot verifica/confirma informatiile oferite de catre departamentul nostru urmand sa revin cu un raspuns.

Intotdeauna recomandam inchiderea traficului de date in momentele in care internetul nu este utilizat deoarece telefoanele cu sistemele de operare se conecteaza la internet fara sa ceara permisiunea utilizatorului.

Ce model de telefon utilizezi? Sunt numeroase aplicatii care te pot ajuta la gestionarea traficului inclus in abonamentul lunar si care in functie de setarile inregistrate iti pot bloca conexiunea la un anumit prag stabilit.

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Vizitator
0

Buna,am trimis mesaj cu nr. telefon si am  un samsung galaxy y ,iar in privinta instalarii unei aplicatii  nu m-am gandit sa instalez o asemenea aplicatie de contorizare a traficului pe internet pentru ca eu nu intru foarte mult pe internet.

Am 500mb+100mb extraoptiune iar in luna aceea intr-o perioada scurta de 3 zile mi sa facut trafic consumand extraoptiunea si peste cu 262lei.

Eu as vrea sa stiu cum si unde sa facut acel trafic.

Membru de onoare

Buna Lushen

Am primit numarul tau de telefon, l-am verificat si iti confirm ca traficul de date a fost inregistrat corect. Ai inaintat o sesizare scrisa departamentului nostru si ai primit raspunsul cu numarul de inregistrare 11787870. 

Informatii legate de consumul tau poti verifica prin apel la *123#, si in contul de myvodafone detalierea apelurilor unde iti vor fi afisate sesiunile de internet (ora, volum).

Telefonul tau se conecteaza automat la internet in momentul in care pachetele de date sunt activate. Sistemul nostru de facturare inregistreaza doar totalul traficului de date, paginile accesate nefiind vizibile.

Telefonul tau are sistem de operare Android, din Google Play poti descarca aplicatii ca Onavo (arata ca imaginea de mai jos):

ONAVO.jpg 

3G WATCHDOG:

3g.jpg

Ambele aplicatii le-am testat si functioneaza si iti vor oferi informatii cu privire la traficul consumat si in functie de caz cat a consumat fiecare aplicatie.

Spuneai ca nu folosesti foarte mult internetul, astfel inchiderea conexiunii de date in momentul in care nu iti este necesara este recomandata pentru a nu depasi traficul de date inclus.

Multumesc, 
Cristina

Vizitator
0

[ Editat ]

Desi apreciez explicatia detaliata nu pot sa spun ca sunt multumit.

Am aproape 1an de cand sunt pe acest abonament cu acelasi telefon si niciodata nu mi-am facut griji in privinta traficului pe care il fac,de ce mi-as fi facut cand eu stiu ca fac trafic minim.Norocul meu a fost ca am vazut ce se intampla,am verificat daca aveam ceva deschis sa faca trafic,nu era nimic asa ca pur si simplu am dezactivat internetul.

Ce s-ar fi intamplat intr-o saptamana in loc de 3 zile care mi sa facut mie trafic in plus ? Probabil o factura de cateva sute de euro cum am mai citit pe aici cazurile altora.

Asadar concluzia este ca internetul pe mobil pentru necunoscatori care nu isi iau toate masurile de siguranta pot sa fie buni de plata.Pe langa protejarea telefonului cu antivirusi mai trebuie protejat si impotriva traficului nejustificat pe internet cu alte masuri de protectie si ca sistemele de operare care ruleaza pe telefon sunt corupte sau au erori si fac trafic de capu lor sau poate chiar vodafone ca doar este criza.

Membru de onoare
0

Buna @Lushen

@Lushen a scris:

Asadar concluzia este ca internetul pe mobil pentru necunoscatori care nu isi iau toate masurile de siguranta pot sa fie buni de plata.Pe langa protejarea telefonului cu antivirusi mai trebuie protejat si impotriva traficului nejustificat pe internet cu alte masuri de protectie si ca sistemele de operare care ruleaza pe telefon sunt corupte sau au erori si fac trafic de capu lor sau poate chiar vodafone ca doar este criza.

Aplicatiile pentru gestionarea traficului de date, setarile din meniul telefonului pentru dezactivarea conexiunii de internet cat si alte functii ale telefonului mobil sunt create pentru a veni in intampinarea utilizatorului pentru evitarea costurilor suplimentare. 

Vodafone Romania cu siguranta iti livreaza informatii corecte si sistemul nostru nu poate genera erori.

Multumesc, 
Cristina

Începător
Postări: 22
Înregistrat: ‎11-12-2012
0

Buna .Am un telefon Iphone 4 si un abonament cu trafic de internet inclus de 1 GB de aproape 2 ani.Data de 14 a lunii este inceputul contorizarii cand imi primesc minutele ,sms-urile si traficul de internet.In data de 14 in aceasta luna nu prea am accesat internetul de pe mobil acesta fiind infim.in data de 15 se pare ca a fost o "zi plina" de gigabites.De dimineata am intrat vreo 30-40 min pe aplicatia radio Zu apoi cateva pagini de internet xscores,pariuri,lotoetc  facebook.Apoi am accesat o pagina in care era televizat live un campionat de poker.am uramarit cca 30 min sa zic.Apoi dupa ora 15 inca vreo 3 ore (datele de trafic nu sunt exacte va zic si eu cum imi aduc aminte insa pot fi plus minus cateva zeci de minute pentru ca nu ma asteptam la surpriza ce avea sa se intample...)seara dupa ora 19:30 nu am mai accesat internetul.A doua zi dimineata primesc un mesaj care prima data am crezut ca e o gluma ori o incercare a unui tepar de a ma fura de niste bani si suna astfelEmoticon frustrattimate client va informam ca valoarea costurilor dvs la Cost control *123# este de 40,88 euro fara TVA.Informatii la 0372022929.cum mesajul nu era de la vodafone nu mi-am facut nici o pb si chiar radeam ca un idiot chiar crede ca o sa pun botul si o sa-l sun.Zambetul mi-a disparut dupa cateva ore cand am solicitat cost control si am observat ca gluma nu era a unuia care incerca sa ma fure ci a celor de la...VODAFONE.Eu ...client fidel de 10 ani.. sun la rel clienti sa ma informez ce s-a intamplat.La celalalt fir...un operator f suparat se pare ca am indraznit sa-l deranjez si sa-l chestionez in legatura cu costul meu suplimentar pt traficul de internet si care fara sa ma lamureasca sau macar sa incerce  ma cearta ca si cum era taicamiu(mai ca nu m-a si injurat) ca eu am navigat.eu spuneam ca e imposibil ca in cateva ore sa consum tot traficul de 1gb si apoi sa adun un cost suplimentar de 40 de euro.Nici nu mamir ca nu am mai primit acel apel telefonic automat in care mi se cerea nota pentru serviciile operatorului care "imi rezolvase" problema.Vreau sa stiu si eu ce s-a intamplat...(nu cu operatorul ci cu acel trafic imens)

Membru de onoare
0

[ Editat ]

Buna abhramovici

Am verificat numarul tau de telefon (il aveam din interactiunile trecute) si iti confirm ca traficul de date a fost inregistrat corect.

In general streaming-ul (Streaming-ul este tehnologia cu ajutorul careia fisierele video sau audio se deschid si ruleazã în timp real, în timp ce se încarcã. Poti accesa prin streaming un post TV/radio sau imagini filmate de o camera fixa sau alte fisiere cu duratã prestabilitã stocate într-o baza de date, la cerere) consuma foarte mult trafic de internet. Din ceea ce ne-ai scris, in decursul unei zile ai stat aproximativ 4 ore online. Lunile precedente ai facut streaming cu aproximatie tot 4 ore?

Am citit in urma cu ceva timp un articol care oferea date aproximative asupra consumul traficului de date, sursa aici, in care era specificat: "daca sunteti abonat la un serviciu de streaming de filme si le urmariti de pe telefon, puteti consuma lejer 5 GB de date pe luna doar vizualizand patru ore de continut." 

Tudor mi-a oferit informatii generale pentru utilizatorii de iPhone:

iOS si iPhone 

Recomand celor care au un trafic inclus mai mic sa opreasca datele din telefon atunci cand nu au nevoie de actualizari instant (exemplu Facebook, Yahoo Messenger, email-uri si multe alte aplicatii)

Puteti face asta din Settings General Cellular

Pentru verificarea traficului ramas in abonamente se poate suna la Cost Control *123# sau face verificari in MyVodafone, atat imediat in momentul in care te-ai logat, in coltul din dreapta, reprezentat grafic sus cat si in meniurile extinse.

Grafic

ScreenShot105.jpg

MyVodafone - Detaliere apelurile mele - Apeluri curente

ScreenShot106.jpg

Myvodafone pentru iOS 

Puteti folosi aplicatii pentru contorizarea traficului insa trebuie sa le verificati constant. In plus, prima data asigura-ti-va ca datele de la Cost Control sunt similare cu cele din aplicatii, pentru a le putea actualiza pe acestea din urma in caz ca datele nu corespund .

Compania Vodafone nu se face raspunzatoare pentru corectitudinea informatiilor afisate in aceste aplicatii. In acest sens, puteti consulta MyVodafone, iar detalii in acest sens am scris mai sus.

Data Usage pentru iOS.

Onavo pentru iOS

Google Plus, Dropbox, iCloud si alte aplicatii de tip Cloud ofera posibilitatea de a uploada automat poze din galeria telefonului, asa ca e recomandat sa setati ca aceste update-uri sa se faca doar printr-o retea wireless. Se pot consuma repede cantitati mari de trafic. Trafic inseamna si upload in acelasi timp, adica incarcarea de fisiere/poze pe servere.

Google Plus:

Dropbox, aplicatie pe care o utilizez frecvent are de asemenea posibilitatea de a uploada poze de pe telefon, asa ca setarile pot fi modificate.

iCloud si App Store pot descarca si incarca fisiere pe serverele Apple. De asemenea, folosirea serviciului Photo Stream dar si a iMessage implica trafic de date, mai mare sau mai mic in functie de calitatea pozelor trimise/primite.

Referitor la interactiunea avuta cu colegul meu am preluat feedback-ul si il-am transmis.

Iti stau la dispozitie daca ai nevoie de alte informatii.

Multumesc, 
Cristina

Începător
Postări: 22
Înregistrat: ‎11-12-2012
0

Nu inteleg de ce marea majoritate a celor care se plang de acest trafic urias intr-un timp f scurt sunt de la vodafone.Voi aveti alte unitati de masura?Referitor la intrebarea ta..Da am mai folosit aceasta aplicatie radio zu de mult mai multe ori lunar si cel putin 2 ore in zilele in care il utilizam.Voi plati si aceasta factura... asta e.Insa mi se pare mult prea mult.Norocul meu este ca in iunie mi se termina acest contract si imi voi putea alege alt operator de telefonie mobila

Membru de onoare
0

[ Editat ]

Buna abhramovici

Indiferent de reteaua utilizata traficul de date are aceeasi unitate. Am inteles ca ai utilizat radio online si in lunile precedente insa streaming-ul video care consuma foarte mult din trafic, a fost utilizat in trecut la fel de intens?

Tudor fiind utilizator de iPhone a facut un test de pe telefonul lui mobil. In postarea de aici explica: la iPhone sunt doua calitati

standard si HD. Daca pentru Youtube poti seta sa fie redate videoclipurile in format standard sau HD restul paginilor sunt redate direct HD.

Iti recomand sa ai grija mai mare la vizualizarea clipurilor pe Youtube. Ai mai jos niste detalii:

Am folosit ca referinta acelasi videoclip de 10 minute de pe Youtube, Big Buck Bunny animation (1080p HD) 

iPhone 4 calitate slaba:

Traficul de date a fost de 18.4 MB (download+ upload).

iPhone 4 calitate inalta:

Traficul de date a fost de 195.6 (download+ upload)

Nu am mai testat si cu iPhone 5, insa sunt convins ca e la fel, dpdv expus mai sus si anume rezolutia ecranului.

Tudor.

Pentru o durata mare de flux video recomandam indiferent de reteaua utilizata sau telefonul detinut o conexiue wi-fi.

O zi frumoasa, 
Cristina