Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 22
Înregistrat: ‎11-12-2012
0

Re: Trafic de date nejustificat

Radioul l-am folosit si in trecut o mai mare perioada de timp si degeaba incerca "politicosul" operator vodafonel sa ma convinga ca asta e cauza traficului depasit. Streamingul live era o transmisiune live a unui turneu de poker si nu am cum sa mai verific traficul. Eu youtube nu prea folosesc pe tel. Referitor la wi-fi ...normal ca il folosesc atat acasa cat si in alte locuri, insa in locatia in care ma aflam in acea zi nu am avut o la dispozitie wi-fi
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

In iOS 7, Apple a facut o treaba buna aratand direct traficul consumat de fiecare aplicatie in parte, nemaifiind nevoie de o aplicatie terta decat pentru notificari, in cazul in care face aceasta treaba foarte bine. Personal, nu folosesc, dar am cumparat cateva din ele pentru teste. Traficul este afisat pentru fiecare aplicatie in parte si tot de aici putem restrictiona ca anumite aplicatii sa aiba acces la internet.

9405122661_60f5653ac1_o.png 9405122949_d1dbece23e_o.png

9405123165_bcb6cd19de_o.png9405123359_cd5395c3a4_o.png

Totodata, a implementat si un meniu(System services), unde arata ce alte functii ale telefonului se folosesc de transmisia de date si aici intra notificarile push pentru emailuri, iMessage, tethering sau altele.

9405123637_4aa6451898_o.png

iOS 7 va putea fi instalat in toamna, dupa ce va fi lansat de Apple, de catre toti cei ce detin unul din urmatoarele: iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 5th generation 16GB, iPod touch 5th generation 32GB/64GB, iPad 2, iPad with Retina display, iPad mini. Mai multe detalii pot fi aflate in keynote-ul de aici http://www.apple.com/apple-events/june-2013/

ScreenShot068.jpg

Daca aveti intrebari legate de aceasta versiune, puteti sa mi le adresati, eu am instalata versiunea beta 4 in momentul de fata. 

Tudor

Vodafone
Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎01-03-2012
0

Buna, Cristina

Mi-am schimbat recent telefonul, un Nokia E71, care incepuse sa dea rateuri, cu un Allview A4 All, mai putin performant. Pe ambele am instalat Opera mini, deoarece am observat ca traficul de date este redus destul de mult prin acest browser. Astfel, din cei 50Mb inclusi in abonament, cu utilizare zilnica a netului, chiar cu descarcari de imagini in unele zile, nu am consumat mai mult de 20 Mb lunar. 

Pe noul telefon nu mai este acelasi lucru. Desi am mentinut aceleasi preferinte in siteurile mele, in 5 zile am depasit traficul lunar realizat cu vechiul telefon. Am observat ca se conecteaza mai mereu la net, chiar daca folosesc File manager sau Task manager. Nu are setari pentru conectarea exclusiva prin WiFi si nici optiune de a ma intreba prin ce sa se conecteze (sau poate nu le-am descoperit eu inca). In ritmul acesta voi fi "ruinat" in maxim 2 saptamani Emoticon fericit

Exista ceva de ajutor? Nici prea multe aplicatii nu as vrea sa instalez, caci are RAM-ul mic.

PS In rest, telefonul functioneaza  bine, bateria se descarca cam repede.

Multumesc

aureliann70

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

[ Editat ]

Salutare!

Fiind un telefon cu Android,iti recomand sa urmaresti postarea lui Tudor ,de aici:

*************************************************************************************************************************************

"Salutare!

Desi cunosteam si eu informatiile acestea am preferat sa le caut. Uite aici cateva trick-uri ce te pot ajuta la reducerea traficului facut de pe telefon(ele sunt luate dintr-un comentariu din articolul de mai jos de pe Arhiblog).

1. marketul (Google Play Store) poate fi setat să nu facă updateuri automat, caz în care la fiecare update trebuie să apeși cu deștu’ ăla pe care-l controlezi tu.

2. “background data” poate fi dezactivat – aplicațiile nu pot face niciun fel de transfer – sync, send and receive

3. “auto-sync” off – aplicațiile nu fac sync automat

4. dacă totuși vrei să ai anumite aplicații care să poată face sync automat (gen email), poți să faci și asta.

Uite si doua articole din blogosfera pe aceasta tema in care poti gasi experientele altor utilizatori :smileyhappy:

Multumesc,
Tudor."

*************************************************************************************************************************************

##############################################################################################

Poti urma si sfatul Cristinei,de instalare aplicatie pentru contorizare trafic,care ofera in acelasi timp si perspectiva asupra celor care consuma trafic.

"

Telefonul tau are sistem de operare Android, din Google Play poti descarca aplicatii ca Onavo (arata ca imaginea de mai jos):

ONAVO.jpg 

3G WATCHDOG:

3g.jpg

Ambele aplicatii le-am testat si functioneaza si iti vor oferi informatii cu privire la traficul consumat si in functie de caz cat a consumat fiecare aplicatie.

Spuneai ca nu folosesti foarte mult internetul, astfel inchiderea conexiunii de date in momentul in care nu iti este necesara este recomandata pentru a nu depasi traficul de date inclus.

Multumesc, 
Cristina"

##############################################################################################

Vodafone
Vizitator
0

Salut

Multumesc pentru sfaturi, am incercat cam totul de acolo si nu numai. Am instalat alaltaieri Onavo (nu extend, caci am un Android 2.ceva) si mi-a partajat sarguincios consumul lunar pe zile sau saptamani, am stabilit "quota" lunara, dar am constatat ca, odata la 6 ore, traficul de net crestea cu 1 %. Azi am luat la purecat apelurile mele de luna aceasta din My Vodafone si stupoare! Azi noapte, pe la 1 si ceva cand aveam cornul in perna, ceva din telefon a tras un update de 2 mega! Am debifat toate cele din exemplul lu Tudor.

Asa ca momentan am decuplat conexiunea de date si o sa verific maine. Dar nu asta e solutia, nu? Sau imi iau Alcatel One Touch Easy... Emoticon frustrat

Respect!

Vizitator
0

Salut

Traficul a fost zero in ultimele 24 ore. Dar e nashpa.

As dori sa aflu daca pot sa-mi schimb ceva extraoptiuni referitoare la abonament, in sensul de a mai beneficia de cativa Mb de trafic. Putem incerca?

Mersi.

Membru VIP
0

Salut!

Din ce am inteles mai sus,dispui doar de 50 MB trafic de date inclus in abonament. Pentru o cantitate mai mare poti activa una din extraoptiunile de aici.

Ionut

Vodafone
Moderator
0

Salut aureliann70!

Daca te hotarasti asupra activarii unei optiuni cu mai mult trafic, poti lua legatura cu mine sau alt coleg moderator, iar de ai nevoie si de alte informatii, iti putem raspunde aici sau prin mesaje private.

Multumesc,
Tudor

Vodafone
Moderator

[ Editat ]

Zilele trecute am facut cateva teste pe aplicatii care pot consuma trafic de date prin stream fluent de date de pe iPhone 4S, telefon personal, de pe aplicatii utilizate des in opinia mea de utilizatori din Romania. Testele sunt facute pentru cate jumatate de ora la fiecare din aplicatii, unde a fost cazul pe ambele calitati - mai slaba si mai inalta. Sunt convins ca aceleasi valori de trafic se consuma si de pe iPhone 4/5/5C/5S, pentru ca doar ecranul a fost marit la cele din urma.

Zonga are trafic de date oferit gratuit pentru numerele din reteaua Vodafone.

Normal - 30 MB/ora (flux la 64 kbps)

ScreenShot091.jpg

HD - 73 MB/ora (flux la 160 kbps)

ScreenShot090.jpg

Seenow are, de asemenea, trafic de date oferit gratuit pentru cartelele si abonamentele de voce din ...

Normal - 150 MB/ora

ScreenShot086.jpg

HD - 290 MB/ora

ScreenShot085.jpg

Youtube - pe 3G se poate utiliza doar la calitate standard - 390 MB/ora

ScreenShot094.jpg

Voyo: 45 de minute - 764 MB, prin corespondenta, o ora pe Voyo in calitate HD inseamna 1GB/ora. Aplicatia are 2 moduri de redare a calitatii, insa in functie de conexiunea la internet, o alege automat, in acest caz, HD. Calitatea imaginii este in opinia mea de nota 10.

ScreenShot092.jpg

IMG_1394.jpg

8tracks, direct in HD - 78 MB/ora (flux la 160 kbps)

ScreenShot089.jpg

JazzRadio, in versiunea gratuita se poate utiliza doar la 64 kbps. Calitate normala - 31 MB/ora  (flux la 64 kbps)

ScreenShot087.jpg

Sper ca informatiile sa poata ajuta pentru o mai buna aproximare a traficului de date Emoticon fericit

Vodafone
Membru VIP
0

[ Editat ]

Uite-asa te intrebi pe ce ai facut trafic nejustificat,fara sa realizezi ca picatura cu picatura se trece limita de date.  Emoticon fericit

Un pic de la Zonga,ceva Seenow,etc.  Emoticon foarte fericit

Vodafone