Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 8
Înregistrat: ‎27-11-2012
0
Soluţie acceptată

Trafic ramas Vodafone Internet Nelimitat Plus

Buna ziua,
As vrea sa stiu cum si unde pot verifica cat trafic mi-a ramas din abonamentul de date inainte ca viteza sa se limiteze?
La *123# primesc doar cate mesaje mai am respectiv cost suplimentar.
Membru VIP
Postări: 6.525
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: Trafic ramas Vodafone Internet Nelimitat Plus

[ Editat ]

Salut!

Eu verific in myvodafone,la Detaliere apeluri curente,cati MB am consumat.Diferenta este rezultatul.

Pentru abonamentele activate sau reinnoite dupa data de 15 noiembrie ,se notifica utilizatorul cand trece pe limitare de viteza.

Ionut

██████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Media Ionut :smileyhappy:

Membru veteran
Postări: 528
Înregistrat: ‎12-01-2012

Salutare Tudor,

Sunt mai multe variante pentru a descoperi traficul disponibil din abonament:

- Daca folosesti un modem, atunci aplicatia de pe calculator, Vodafone Mobile Broadband, poate monitoriza traficul efectuat de la inceputul lunii de facturare si pana in prezent. Din aplicatie, vei primi un mesaj care te atentioneaza de faptul ca urmeaza sa atingi limita de trafic.

- In cazul in care utilizezi SIM-ul de date, intr-un smartphone sau intr-o tableta, atunci este putin mai diferit. Este necesar sa intrii in contul tau de My Vodafone, pe istoricul apelurilor. In sectiunea respectiva poti urmari toate sesiunile de trafic initiate de tine, precum si traficul efectuat de-a lungul acestora. Insumand traficul din aceste sesiuni, poti deduce cat trafic ai consumat in total, de la inceputul lunii de facturare.

Fiindca traficul dintr-un abonament de date este considerat nelimitat, aceste date nu pot fi afisate la Cost Control.

Multumesc,

Paul

Membru VIP

[ Editat ]

Salutare!

De specificat ca, verificarea traficului consumat in aplicatia VMB este o solutie, atata timp cat traficul se realizeaza numai pe calculatorul respectiv.Daca se foloseste modemul  si pe un alt PC/laptop,atunci myvodafone este singura solutie.

Ionut

Vizitator
Postări: 8
Înregistrat: ‎27-11-2012
0

Folosesc tableta.
Pot monitoriza traficul de pe tableta, insa am si nelimitat noapte si ar fi fost frumos sa pot vedea cat trafic mai am.
Se pare ca nu pot vedea asta.... si sa fac eu diferenta intre sesiunile de conectare ar fi sinucidere in cazul in care ar fi vreo 100 de sesiuni:smileysad:
Multumesc oricum. Macar stiu sa nu mai caut.
Membru VIP

[ Editat ]

Nu stiu de ce va faceti griji cu numarul de sesiuni.La mine in myvodafone,apare fiecare sesiune cu traficul total consumat pana la momentul respectiv ,in paranteza.

ex:  

Lu 26/11/2012 00:00:02internet.vf.roNaţional40700KBMob.Internet PSInternet Nelimitat Standard (3858720KB)

Partea proasta este ca in myvodafone datele sunt actualizate la cel putin 24 de ore.

Sfătuitor
Postări: 43
Înregistrat: ‎06-10-2012

Cu aplicatia VmB 10 nu se poate vedea traficul consumat intr-o luna.La fiecare deconectare contorul revine la 0.

Membru VIP

[ Editat ]

Pentru utilizatorii care folosesc rutere wi-fi din oferta Vodafone,pot folosi  pentru monitorizarea traficului,contorul din pagina de administrare a dispozitivului.In prima zi de facturare se reseteaza contorul.In felul acesta ai la indemana informatii despre cat ai consumat.

Am atasat un screen(este facut pe Huawei R205) cu pasii pentru resetarea contorului.Mai intai trebuie sa va conectati in pagina de administrare(admin este parola implicita) a modemului.

Ionut

Membru VIP

Dupa aparitia unui mesaj de confirmare,rezultatul va fi ca in screen-ul atasat.

Nu mai conteaza cu ce dispozitiv va conectati la modemul wi-fi,caci traficul este insumat si afisat in timp real.