Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 27
Înregistrat: ‎11-05-2015
0

Re: Vodafone WIFI acasa 4G

care ar fi consecintele daca folosesc cartela SIM din modem, in alta locatie decat in cea initiala? Imi este peste mana sa astept pana in weekend cand ajung la tara si atunci sa am acces la router. In timpul saptamanii as putea "piscali" si incerca diverse configuratii/setari la modem, am toate conditiile acasa.
Highlighted
Membru de onoare
Postări: 803
Înregistrat: ‎03-04-2012
0

Salut, kidu79!

In situatia prezentata de tine, cartela se poate bloca, iar accesul la servicii iti va fi oferit in urma unei schimbari de SIM.

Multumesc,
Adrian
Începător
0

[ Editat ]

@Adrian_N: am dus deja routerul cu cartela in oras, sa pot sa le testez. Merge, nu s-a blocat... inca.

Azi o voi introduce si in alt ruter, sa vad daca si cu alt router sunt aceleasi probleme cu conexiunea (restartare, resetare, intrerupere).

Momentan am motive suficiente sa cred ca SIMul Vodafone, sau semnalul Vodafone (comunicatia) nu este compatibila cu routerul DWR921, sau invers. Acesta a functionat perfect cu cartela Digi si cu broadband cablu UPC.

De asemenea, desi aveam in casa semnal 4G foarte bun (pe telefon), si la routerul DWR921 am atasat un Yagi extern  (MiMo, 2x9dB castig, polarizare H+V, indreptat catre celula care e la vreo 300m de mine) , totusi routerul nu s-a conectat deloc la reteaua 4G...ceea ce mie imi ridica mari semne de intrebare privind compatibilitatea dintre router si retea/SIM.

Cand am setat routerul sa nu fie in mod selectie Auto, ci l-am pus pe "4G only" routerul nu s-a conectat deloc, la nici o retea (era tot "Connecting...")....curios...

Membru cu acte în regulă
Postări: 371
Înregistrat: ‎09-10-2012
0

Salutare,

Am provizionat numarul pentru acces pe 4G, te rog sa reincerci conexiunea si sa ne tii la curent.

Multumesc,
Ana

Începător
0

@Ana-M: multumesc, acum merge in 4G (IP Dinamic), sunt curios pentru cat timp.... sper sa se rezolve si 3G cu IP fix sa ramana conexiunea stabila, in fond de asta am nevoie (IPul fix).

Spune-mi te rog, ce inseamna "provizionare", asa in termeni mai pe intelesul neinitiatilor. Multumesc.

20150514_1230_speed test.png

Membru cu acte în regulă
Postări: 371
Înregistrat: ‎09-10-2012

Prin provizionare m-am referit la faptul ca am introdus numarul tau in aplicatia care gestioneaza accesul pe reteaua 4G. De regula acest proces se face automat la activarea abonamentului, dar daca nu, atunci manual.

Emoticon fericit

Ana

Începător
0

[ Editat ]

am schimbat SIM-ul (evident cel initial s-a blocat cand l-am introdus in routerul Huawei).

Cu routerul Huawei B593, si SIM-ul nou s-a conectat in cateva secunde la 4G, in oras, in apartament, 4G, 4 linii din 5 la semnal cu antenele proprii ale routerului, IP static... tot tacamul..... merge parfum:

20150514_2130_Huawei_speed.png20150514_2135_Huawei_status.png

Începător
Postări: 10
0

Imi poti face si mie provizionare 4G ? Te rog frumos ... Emoticon foarte fericit

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎21-11-2012
0

Buna!

Am si eu internet de asta in Caracal. Initial mergea cu ~ 10 Mbps, apoi, dupa ce a fost "provizionat"  numarul, a mers cu ~50 Mbps.

De vreo saptamana, insa, merge cu maxim 15 Mbps, iar o persoana de la relatii cu clientii mi-a spus ca reteaua e ok, scaderea vitezei se datoreaza faptului ca sunt mai multi utilizatori pe aceeasi celula.

Mentionez ca viteza este verificata si pe telefon si este constanta, explicatia cu utilizatorii pe celula e bulls*it. Vodafone restrictioneaza cumva viteza? Pot sa fac eu ceva sa ajung la viteza de 150 Mbps?

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

Asta e un serviciu de tip best-effort.Daca gradul de ocupare al statiei a crescut semnificativ,se va vedea in viteze de trafic mai scazute.Ceea ce se intampla si la tine.
Asa este si la mine,si nu doar la Vodafone.

Vodafone