Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
Soluţie acceptată

Windows 8 Vodafone Account App

[ Editat ]

Salutare.
   Sistemul de operare, Windows 8 este pe cale să apară în versiunea finală.
 Cum sa vehiculat pe Internet (acum 4 luni am postat cu privire la aceasta) a fost menit pentru trafic pe Internet optimizare mobil.Daca înainte de fiecare furnizor, oferind utilizatorilor cu drivere necesare pentru a detecta și operarea corectă a modemuri USB în Windows 8, acestea au fost puse în aplicare operare.Astfel direct în sistem ca dispozitive USB de la Vodafone vor fi detectate ca stick-uri USB simple (dar nu toate).
   Despre același lucru care se întâmplă deja în Ubuntu.Dupa După cum știți, acest sistem de operare nici o aplicație de conectare, dezvoltată de bandă largă de conexiuni Vodafone.Canonical implementate direct în sistemul de operare (aici am testat E160 la ultima modele de apariții, și detectează fără probleme )

Lăudată Vodafone Group, ofera utilizatorilor o noua aplicatie pentru Windows numit App.La introducerea unui modem Vodafone de la Vodafone, precum și cu recunoașterea sa, aplicație descărcabilă menționat mai sus, care se gaseste in magazinul web al Microsoft (accesibil în interfațat Metro UI)

Dispozitivele Vodafone, care sunt compatibile cu Windows 8 App sunt listate în ecranul de mai jos.

După cum se poate observa, modemurile oferta actuala Vodafone Romania va respecta această cerere. Deci, se poate interfațat direct conexiuni de rețea sistem de operare.

Mai multe detalii despre Vodafone Windows 8 App, găsit aici

Mai multe detalii despre Vodafone Windows 8 App, găsit aici.

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Highlighted
Membru VIP

Re: Windows 8 Vodafone Account App

[ Editat ]

Nici detinatorii de modele mai vechi nu sunt uitati.In continuare se pot realiza conexiuni cu ajutorul acestor dispozitive,prin aplicatiile deja cunoscute noua:VMC Lite 9.4.6 si VMB 10.2.302.

Eu am testat pe versiunea Release Preview,aplicatia VMB.Detin din celelalte doua categorii de modemuri,cate unul:K3765 si E220.

Au fost detectate ,si instalate driverele.

Mai jos interfata de notificare privind instalarea progresiva a driver-urilor,si a aplicatiei VMB.

Pentru VMC Lite mai intai se seteaza(prin click-dreapta>>Properties,in tabul "Compatibility)  ca in screenul urmator.Acelasi mod si pentru VMB.

Windows 8  vine cu suport .NET Framewok 4.0.Pentru rularea VMC Lite si VMB,este necesara descarcarea componentelor .NET Framework 3.5,in baza carora au fost dezvoltate cele doua aplicatii .Nu este o tragedie.In procesul de instalare,se cere ,mai intai,acordul  pentru instalarea componentelor(necesita conexiune la internet,se vede in screen-ul urmator),si apoi urmeaza rutina procesului de instalare a softului de conectare

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Membru VIP

Re: ilustrare conexiune Broadband din interfata de retea a WINDOWS 8

[ Editat ]

Din pacate nu detin un modem din categoria "Windows 7 Mobile Broadband devices",cu care sa accesez reteaua celor de la Vodafone.Tare curios sunt sa vad cum se prezinta interfata aplicatiei VW8 App(Vodafone Windows 8 App).Si mai mult decat atat,daca sunt erori de conectare la nivelul Release Preview.

Detin un Huawei 372(la Vodafone este cunoscut sub numele de Huawei K4605)  care este codat in Orange.

1.La introducerea modemului se instaleaza driverele,si apare in interfatza de retea la "Mobile Broadband",ca in screen-ul de mai jos.Click pe "Connect"

2.Pentru ca am cod PIN alocat SIM-ului,trebuie sa introdus...si "Next"

3.Se verifica PIN-ul

4.Este recunoscuta reteaua.Recunoscute sunt si  setarile pentru stabilirea conexiunii.Click pe "Next"

5.

6.Acum sunt conectat la retea. Intr-un tooltip,sunt notificat si despre tipul de retea suportat de modem.

7.  Aici se arata traficul consumat.

Acestia sunt pasii care trebuiesc urmati pentru tipul acesta de conexiune.Sunt valabili pentru orice tip de modem ,indiferent de operator,care este conform cu acest tip de conexiune.

Ca o observatie personala.Nu m-am putut bucura de browsing prin conexiunea aceasta,caci am primit o eroare destul de serioasa,urmata de restartul calculatorului:ERROR_POOL_CALLER.

Sa inteleg ,ca inca mai au de lucrat la partea aceasta cei de la Microsoft?

Am reluat si reluat,iar rezultatul acelasi.

Acum voi reverifica prin OS virtualizat,sa nu afectez masina fizica cu atatea restarturi.

As fi recunoscator unui user,care detine un modem mai recent decat k3770,care sa incerce pasii ilustrati de mine mai sus ,dar pe reteaua Vodafone. Emoticon fericit

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Membru
Postări: 31
Înregistrat: ‎22-06-2012
0

Asta e buna!

Arati cum se face o conexiune la Orange,pe un forum Vodafone.

Ciudat ca nu ti-au sters ce ai postat .

Membru VIP

Salut!

Daca ar fi deranjat ar fi fost stearsa de ceva timp.

Ce s-a dorit a se vedea,sunt pasii care trebuiesc urmati in interfata administratorului de retea,pentru o conexiune broadband.

Nu-i problema!Achizitionam un modem conform cu vwa8,si schimbam imaginile Emoticon fericit

Ionut

Vodafone
Înţelept
Postări: 132
Înregistrat: ‎27-02-2012

Da, aplicatia arata frumos, dar unde ai avut tu DC-HSPA+ de la Orange? La mare?

Membru VIP

Ce ai vazut tu acolo este tipul de retea suportat de modem(Type: DC-HSPA+),nu reteaua la care m-am conectat.

Vodafone
Înţelept
Postări: 132
Înregistrat: ‎27-02-2012

E super sa se realizeze conexiunea direct din sistemul de operare

Membru VIP
0

Re: Aplicatie Vodafone Windows 8 App

[ Editat ]

@Ionuţ a scris:

Salutare.

Dispozitivele care sunt compatibile cu Vodafone Windows 8 App,sunt listate in screen-ul de mai jos.

Mai multe detalii despre aplicatia Vodafone Windows 8 App,se gasesc aici

Multumesc!

Ionut

Intre timp s-au mai produs ceva modificari pe aceasta pagina.

*Lista modemurilor a fost actualizata cu dispozitivul k3772(desigur va trebui actualizata si cu K4305 si altele din noua generatie);modemuri ce sunt compatibile cu Windows 8 Vodafone Account App

*Interfata acestei aplicatii este putin modificata.Am instalat aseara un K3772 pe windows 8 64biti

si apare cam asaEmoticon tristcea de dinainte imi aduce aminte de Vodafone Mobile Conect Lite  versiunea 3.0....

Sincer nu prea imi trezeste interesul,forma in care se prezinta,dar banuiesc ca in timp va fi dezvoltata pentru o experienta cat mai placuta cu utilizatorul.

Ionut

Vodafone
Membru VIP

[ Editat ]

@vf_Bogdan a scris:

E super sa se realizeze conexiunea direct din sistemul de operare

Iata pasii de instalare in vederea stabilirii unei conexiuni la internet cu K3772  pe windows 8 64 biti.

La introducerea in mufa USB,modemul a fost recunoscut.Apare in managerul de retea(Mobile broadband 4).SIM-ul nu are cod PIN  setat.

Conexiunea se face direct din managerul de retea,moment in care SIM-ul fiind recunoscut apare logo-ul Vodafone si te directioneaza catre Windows 8 Vodafone Account App din interfata MetroUI

Initial nu am ales sa o instalez ,astfel ca am facut ceva tafic(cam 2 minute),dupa care am fost de acord cu instalarea ei.

Am selectat "Get the recommended app" si mi-a aparut asta:

Am dat Accept si iata interfata de utilizare a aplicatiei.

Ionut

Vodafone