Internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de bază
Postări: 326
Înregistrat: ‎04-02-2012
Soluţie acceptată

mufa MAMA.pe ambele parti pt usb

Buna doresc sa renunt la internet-ul mobil si doresc cu un stick pe Vodafone...cu net...sa iau cablu de date de la SGS2 si sa-l bag in mufa MAMA.si stik-ul Vodafone cu net ..in mufa MAMA usb..se poate?si sa navighez pe net pe tel?multu7mesc frumos...

Membru VIP
Postări: 6.697
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: mufa MAMA.pe ambele parti pt usb

[ Editat ]

Salutare claudiu!

Modemurile (cu interfata USB) nu sunt recunoscute de telefoane.

Exista adaptoare USB mama-USB mama,

dar fiindca modemurile nu au fost concepute pentru a functiona pe telefoane,nu te ajuta.

Solutia este achizitia unui modem wifi(ex Huawei R205) cu un abonament de date din oferta curenta.

Eu asa am procedat pentru a avea net nelimitat .Acum sunt conectat la acest modem cu telefonul,dar si cu PC-ul.Mult mai practic.  Emoticon fericit

Ionut

██████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Media Ionut Emoticon fericit

Membru de bază
0

salut Ionut..cat platesti ab/luna?este wi-fi?il cauti de pe tel ca orice retea wi-fi?cat giga ai pe luna/ab?merci...!!!ab..e contractual?pe ce perioada minim/maxim..??

Membru VIP
0

[ Editat ]

Salut Claudiu!

salut Ionut..cat platesti ab/luna?

Abonamentul costa 12 euro TVA inclus/luna

cat giga ai pe luna/ab?merci...!!!ab..e contractual?pe ce perioada minim/maxim..??

Ultimul abonament facut este un Internet Nelimitat Plus cu 4 GB trafic inclus,acces VoIP INCLUS,sesiune de noapte(intre 23:00-06:00 traficul este gratuit si necontorizat).Contractul este pe 24 de luni,dar se poate face si pe 12 luni.Eu am preferat pe 24 de luni,pentru ca subventia modemului este mai mare(pretul de achizitie este mai mic)

Toate abonamentele din oferta sunt aici,la Tabul "Abonamente"

este wi-fi?il cauti de pe tel ca orice retea wi-fi?

Da! Modemul este dispozitiv care creaza o retea wifi.Cand ACTIVEZIwifi-ul pe telefon,va recunoaste reteaua "ca orice retea wi-fi"

Membru de bază
0

Salut Ionut ,,ati ajun cei 4 gb/luna?...merci frumos...o sa ma gandesc..ma ucide 1 gb/luna/11 euro...m-ai am pana in Ianuarie...atunci am inteles ca pot renunta...merci...ce este acces VoiP inclus?

Membru VIP
0

[ Editat ]

Doar pentru browsing,radio si alte maruntisuri care nu necesita trafic mare ajung.Il tin in casa ca sa ma conectez cu PC-ul pe care fac doar browsing,eventual cateva fisiere youtube.Tot la el ma conectez cu telefonul sotiei si cel personal,dar tot la fel:aplicatii care nu fac trafic intens.

Oricum,avand in vedere ca ai experienta cu 1 GB trafic lunar,iti poti face o idee cam ce ai face cu 4 GB lunar.

Desigur ca te ucide 1 GB la 11 euro/luna.  Emoticon foarte fericit

.ce este acces VoiP inclus?

presupune efectuarea de apeluri de voce si video pe internet(apeluri gen Skype,Yahoo...)

Membru de bază
0

in trafic-ul asta intri si pe Facebook???daca nu sant prea indiscret???cu radio...ok..2 tel e ok..si eu sant pe RT acasa si merge supr bine wi-fi chiar il recomand...fata de ce am avut...dar am vazut intr-un link pe care l-ai postat pret-urile la modem-uri /ab..la 9 euro 2gb...!!!si altele ma ucide ceva...as dori ceva de gen-ul....sa incarc un modem si cand sew goleste iar sa reincarc ...trafic/net/mobil...sau ce doresc este doar ab...???!!!

Membru VIP

[ Editat ]

in trafic-ul asta intri si pe Facebook???daca nu sant prea indiscret???cu radio...ok..2 tel e ok..si eu sant pe RT acasa si merge supr bine wi-fi chiar il recomand...fata de ce am avut...

Intra si traficul efectuat pe Facebook.Amintesc ca traficul efectuat cu Zonga este necontorizat in reteaua Vodafone.

dar am vazut intr-un link pe care l-ai postat pret-urile la modem-uri /ab..la 9 euro 2gb...!!! 

Da! Modemul Huawei R205 costa 39 euro(aprox 175 ron) cu abonamentul de 9 euro care presupune 2 GB trafic inclus.Insa nu recomand acest abonament.Accesul VoIP nu este gratuit,plus ca nu are sesiune de noapte inclusa.

si altele ma ucide ceva...as dori ceva de gen-ul....sa incarc un modem si cand sew goleste iar sa reincarc ...trafic/net/mobil...sau ce doresc este doar ab...???!!!

Poti cumpara modemul la liber(costa 69 euro) ,apoi sa folosesti o cartela dedicata Internet cu optiunile de aici,tabul "Extraoptiuni"

Eu  am optat pentru abonament ,caci am nevoie de trafic luna,traficul este nelimitat,preturile sunt mai mici ,iar modemurile sunt subventionate.

Membru VIP
0

[ Editat ]

Am sa fac o comparatie.

Abonament Internet Nelimitat Standard  2GB trafic inclus.

Modem Huawei R205 subventionat  :39 euro(~171.6ron)

Abonamentul cu TVA inclus: 9 euro(~39,5 ron)*24 luni=~950.5 ron

Limitare de viteza la 128 kbps

Total=~1122 ron

Extraoptiune Internet 30 zile 

Modem Huawei R205 "la liber"  :69 euro(~303.6ron)

Extraoptiune de 2 euro cu TVA inclus:11.16 euro(~49.1 ron)*24 luni=~1178.5 ron

Sunt inclusi 4 GB trafic de noapte

Total=~1482 ron

Abonament Internet Nelimitat Plus  4GB trafic inclus.

Modem Huawei R205 subventionat  :29 euro(~127.6ron)

Abonamentul cu TVA inclus: 12 euro(~52.8 ron)*24 luni=~1267.2 ron

Limitare de viteza la 128 kbps

Sesiune de noapte(23:00-06:00

Total=~1394.8 ron

Extraoptiune Internet 30 zile 

Modem Huawei R205 "la liber"  :69 euro(~303.6ron)

Extraoptiune de 3 euro cu TVA inclus:14.88 euro(~65.5 ron)*24 luni=~1571.3 ron

Sunt inclusi 6 GB trafic de noapte.

Total=~1875 ron

Si poate continua...