Laptopuri

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: Problema instalare Modem pe laptop

Cred ca exista un conflict intre dispozitivul detinut de tine si sistemul de operare. In mod normal,dupa introducerea in mufa USB a modemului K3772,trebuia sa apara in managerul de retea.Nu aveai decat sa selectezi "Conectare" si gata.

Driverele sunt deja incluse in sistemul de operare.

Oricum,cu aplicatia recomanda te conectezi fara probleme.  Emoticon care face cu ochiul

Vodafone
Membru VIP

[ Editat ]

Pe viitor poate te orientezi catre dispozitive wi-fi.  Pana acum ceva timp Vodafone a comercializat modemul Vodafone R205 wi-fi. Acum,se comercializeaza Vodafone R206.  Le detin pe amandoua si,recunosc, nu cred ca am sa utilizez modem de genul K3772(cu interfata USB).Poate,doar asa,pentru verificari.  La o eventuala reinnoire,ai in vedere.  Emoticon care face cu ochiul

Vodafone
Colaborator debutant
Postări: 49
Înregistrat: ‎23-04-2013
0

Salut. am o mica problema in legatura cu modelul vodafone k 3772. am folosit putin timp aplicatia de la orange ptr ca cea de vodafone nu mi-a mers, apoi un timp nu am mai folosit acel laptop. astazi cand am vrut sa ma conectez la net de pe el, nu mi-a mai recunoscut modemul. 

cand bagam modemul in laptop imi licarea ledul ca are semnal dar nu ma puteam conecta la internet. nu imi apare nici in panoul din dreapta la networks si dca ma duc in my computer nu imi apare nici acolo ca ar fi in calculator. practic nu este recunoscut de laptop.

daca deschid aplicatia de la orange imi apare numele profilului -orange internet si daca dau conectare imi arata "dispozitivul nu este conectat sau este indisponibil".

am dezinstalat si reinstalat aplicatia orange de cateva oridar degeaba, mai nou cand bag sticul de la vodafone in laptop nu imi mai deschide nici fereastra ca sa instalez driverul lui propriu.

cum pot rezolva problema pana imi cumpar un eventual modem wireless pe care sa il folosesc mai usor?

astept un raspuns. mersi

Membru VIP

[ Editat ]

Imposibilitatea asta este generata,de regula,de un conflict intre sistemul de operare si device.Am patit si eu pe laptopul cu Windows 8 ,ca modemul K3772 sa nu fie recunoscut.

Dezinstalea cele doua aplicatii de conectare(VMB si MPartner)

Efectueaza o curatare de registri.Poti utiliza CCleaner.

Reinstaleaza ultima versiune de VMB(http://oriunde.net/).Daca nu functioneaza cu aplicatia celor de la Vodafone,poti reinstala si Orange Conect.

Ai scris:"daca deschid aplicatia de la orange imi apare numele profilului -orange internet si daca dau conectare imi arata "dispozitivul nu este conectat sau este indisponibil"."

Cum ai reinstalat aplicatia,s-a pierdut vechiul profil de conectare.Trebuie sa creezi un altul,cu setarile de internet Vodafone.

Vodafone
Colaborator debutant
0

am dezinstalat doar aplicatia de la orange deoarece celei de la vodafone nu ii gasesc install-ul. am curatat registrul cu advanced system care ptr ca nu pot lua ccleaner, nu sunt la pc-ul meu .

nu am mai instalat nici de la orange nici de la vodafone si astept sa imi intre viteza mai buna la net ca sa pot descarca ce mi-ai lasat mai sus.

dar nu voi avea aceeasi problema ca prima data? sa imi ceara sa instalez acelasi program de care are nevoie driverul de la vodafone?

initial m-as baza tot pe varianta cu urange, pe care mi-ai dat-o la inceput. as vrea sa fac sa fie recunoscut modemul si sa pot folosi aplicatia de la orange.

Colaborator debutant
0

vodafone.jpg

Mai nou asta patescEmoticon trist  .. numai belele cu el.

Am downloadat versiunea, am instalat vodafoneu, sa instalat cu succes, sau asa zicea el, si cand am bagat modemu...

Am bagat in mai multe sloturi de usb ale laptopului.

Am incercat sa dau add  device, ca nu il gasea, si tot nu la gasit. doar wireless din zona.  Am instalat si orangeu, si tot asa..  numele profilului a fost orange.

Am curatat cu cclear apoi, si nu am mai instalat nimic. Ala tot apare acolo.  Acum stau de pe telefon.. cu toate ca se cam intrerupe semnalu si nu e ok. 

Undeva greesesc cu instalu, si nu imi dau seama. sau .. nu stiu. Nu cred ca e necesara o formatare la C.

Membru VIP

Mi-e teama ca nu cumva sa persiste conflictul intre el si OS.Daca zici ca ledul se aprinde,atunci pare ok.Acum,nu-mi dau seama  daca notificarea aceea este reala,ori OS-ul il "citeste" ca defect

Nu ar trebui sa ai problemele aste,caci utilizarea lui  pe Windows 8 este o experienta foarte simpla.

L-ai incercat si pe alt PC/laptop? Daca si acolo se comporta astfel,atunci modemul este in neregula.

Am conectat un Huawei K4201,intr-un laptop cu Windows 8.Il recunoaste ,se conecteaza,efectuez trafic.

Vodafone
Colaborator debutant

[ Editat ]
Dupa o reformatare completa a laptopului, in cele din urma am incercat cu un alt modem (tot din gama Vodafone) ceva mai vechi, insa a mers cu el. netul functioneaza cu un chit de la orange.

Multumesc
Highlighted
Membru VIP
0

[ Editat ]

Salut,

Aici gasesti pasii de configurare setari internet pe Ubuntu.Chiar daca se specifica Ubuntu 11.10,interfata este aceeasi si pentru versiunile urmatoare.

Vodafone