Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
Soluţie acceptată

Huawei B539(Vodafone B2000 LTE)

[ Editat ]

Un modem, cred ca mai degraba destinat pentru internet si telefonie fixa este VODAFONE B2000 LTE,una din variantele Huawei 539(Huawei B539u-12)

Retea

2G: GSM,GPRS,EDGE                 850/900/1800/1900 MHz

3G: UMTS,HSPA,DC-HSPA         900/2100  MHz  (43.2 Mbps DL,5.76 Mbps UL)

4G: LTE                                            800/1800/2600 MHz(100 Mbps DL,50 Mbps UL)

WiFi:                                                 802.11 b/g  (pana la 32 conectari simultan)(WEP,WPA,WPA2)

Suport MIMO                                  MIMO 2X2

Conectori                                        2 conectori tip SMA  (antena externe)

2x RJ11  (telefon fix)

2 x RJ45 (LAN)

2x USB 2.0

Dimensiuni:                                  190 x 35 x 165

Greutate:                                        500 g

Detalii

Vodafone
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: Huawei B539(Vodafone B2000 LTE)

Salutari!

Cateva completari pentru specificatiile routerului B2000.

ScreenShot069.jpg

Vodafone
Începător
Postări: 21
Înregistrat: ‎10-04-2012
0

Referitor la B2000 si Internet si Voce Fixa 12GB as avea cateva intrebari:
1. preturile pentru echipamente sunt exprimate pentru 2 ani. Care sunt preturile pentru 1 an?
2. pot fi connectate mai multe telefoane DECT? Doar modelul ZTE WP650?
3. abonamentul foloseste IP fix? Este accesibil din exterior?
4. pe forum sunt cateva nemultumiri despre o compresie ce o aplica traficului Vodafone. Mai este de actualitate? Poate fi dezactivata?
5. porturile ethernet pot fi dezactivate?
6. pot fi create mai multe SSID?

Multumesc,

Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012

Buna ssllyy

Iti voi raspunde punctual:

1.Pretul pentru Huawei B2000 la contractul de 1 an impreuna cu abonamentul Vodafone Internet și Voce Fixă 12 GB este de 219 Euro (TVA inclus).

2.Telefoanele compatibile cu acest router functioneaza cu cartele SIM nu sunt DECT. 

3.Se poate solicita activarea serviciului IP Fix si pentru abonamentul de 12 GB costul este de 0 Euro. IP-ul este public si accesibil din exterior insa pentru acest lucru este necesar sa faci port forwarding(mentionez ca nu oferim suport).

4.Daca sesizezi probleme in utilizarea serviciului de internet ne poti adresa situatia si gasim o rezolvare.

5.In interfata de administrare nu exista optiunea de a dezactiva porturile ethernet. 

6.Poti utiliza maxim 4 SSID-uri. Le poti seta/administra din interfata de administrare: 

ScreenShot010.jpg

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Începător
Postări: 21
Înregistrat: ‎10-04-2012

referitor la pachetul si serviciile mentionate in acest post am sa prezint situatia curenta precum si intrebarile ce le am pentru a avea serviciile functionale:

- am incheiat un abonament de date si voce fixa 12gb cu router B2000 si terminal ZTE (cu slot SIM)

- am primit din AFI "concept" store 1 (un) SIM

- SIM-ul primit functioneaza ca si furnizor de date cand este introdus in router, deci nici o problema aici

- cand SIM-ul este introdus in terminalul ZTE de asemenea functioneaza fara probleme ca si servicii de voce

PROBLEMA:

- cum pot sa am atat serviciile de date cat si de voce functionale in acelasi timp!?

ce am facut pana acum:

- am sunat la *777 (la recomandarea reprezentatului din AFI)

- cei de la *777 m-au transferat la voce din moment ce "datele" functioneaza si eu vreau sa activez terminalul de voce

- cei de la *222 mi-au "activat" serviciile de voce si mi-au recomandat sa apelez *2743 pentru a inregistra aria

- apelul la *2743 returneaza mesajul de "Numarul format este incorect...te rugam sa incerci din nou verificand numarul format" (foarte buna gluma)

- am resunat la *222 unde am fost transferat expeditiv la "colegii" de la date!!! (desi am mentionat ca am fost deja acolo)

Pentru ca nu mai doresc sa particip in aceasta minunata piesa parca de Caragiale, regizata de Serviciul Clienti si pusa in scena cu sprijinul si lipsa de documentatie Vodafone va rog sa imi comunicati (prin mail), pentru abonamentul contractat si echipamentele ce mi s-au vandut, procedura de activare si modul de functionare in parametrii normali.

Multumesc anticipat.

Membru de onoare

[ Editat ]

Buna ssllyy

Pentru inregistrarea zonei este necesar sa urmezi urmatorii pasi:

Se introduce cartela SIM primita la activare in router.

Se conecteaza telefonul fix la router prin intermediul cablului din cutia telefonului (cu mufa RJ11).

Pentru a inregistra zona in care doresti sa folosesti serviciul de voce fixa, este necesar sa suni la *ARIE (*2743). Zona se va inregistra automat.

Ai inregistrat zona in timp ce cartela se afla in router si telefonul era conectat prin cablu?

Multumesc, 
Cristina

Membru
Postări: 33
Înregistrat: ‎03-03-2014
0

Buna, are si altcineva uploadul superior downloadului cu acest router?

La download am viteza de 1 mb si la upload am si 4 mb, daca ar fi invers..... as fi foarte multumit........

Membru de onoare
0

Buna neofit

Trimite-mi, te rog, un mesaj privat care sa contina numarul tau de telefon si il vom verifica.

Daca ai timpul necesar, te rog, sa atasezi niste rezultate ale testelor de viteza.

Multumesc, 
Cristina

Membru
Postări: 33
Înregistrat: ‎03-03-2014
0

O vreme, dupa sesizari la Rel cu Clientii, am avut o conexiune decenta, fapt care ma convins sa deschid inca 2 contracte Office complet. Insa la putin timp de la semnarea contractelor, vechea problema a revenit... Alte sesizari, telefone, PM etc. Poate cineva gaseste de folos linkul pe care lam gasit, cu o problema asemanatoare:

http://brikis98.blogspot.ro/2012/02/got-slow-download-but-fast-upload.html .

Poate cineva reuseste sa rezolve problema....

Membru de onoare
Postări: 803
Înregistrat: ‎03-04-2012
0

Salut, neofit!

Pentru a primi informatiile necesare cu privire la situatia intampinata, te rog sa accesezi site-ul Vodafone si sa selectezi optiunea de a intra in legatura cu un operator, prin serviciul Chat online.

Chat online.JPG

Multumesc,
Adrian