Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
Soluţie acceptată

Huawei E586(Huawei R205)

[ Editat ]

Un dispozitiv care mi-a trezit interes,este modemul wi-fi Huawei R205.

Specificatii tehnice:

• HSDPA+ 21,6 Mbps
  • HSUPA 5,76 Mbps
  • GSM quad-band: 850 / 900 / 1800 / 1900
  • UMTS dual-band: 850/ 900 / 2100
  • Design unic si de dimensiuni mici 95.5 x 48.6 x 14.1 mm, 98 grame
  • Baterie 1500 mAh Li-Ion, durata de viata de pana la 4.5 ore
  • Suport pentru carduri de memorie microSD de pană la 32GB
  • Comutator automat de la şi la GPRS / 3G / 3G +, in funcţie retea  
  • Conector antena externa: NU

Conectivitate :
- WiFi 802.11 b/g
- Interfata USB 2.0

Display OLED, indicatori OLED

Selection_060.png

In specificatii este notat faptul ca, bateria are o durata de viatza de pana la 4,5 ore.Eu va asigur de 4 ore, folosire neintrerupta.Conexiunea s-a mentinut fara probleme,pana in momentul in care s-a terminat bateria.

Incarcarea completa a acestuia,dureaza cam 90 minute.Dupa acest timp mi-a afisat incarcat(in manual  se specifica aprox. 3 ore).

Semnalul poate trece, printr-un perete fara probleme.   Momentan  am modemul postat la jumatatea casei si imi asigura semnal dintr-o parte a locuintei. pana in cealalta.Intr-un apartament de 100 metri patrati,am putut sa ma conectez fara probleme.
 Displayul nu se mentine aprins ca sa nu consume bateria inutil.Iluminarea acestuia se reduce dupa 10 secunde si se stinge dupa inca 5 secunde.

Daca  modemul este pe baterie si in repaus ,pentru reconectare trebuie apasat butonul ON/OFF.

Si pe baterie dar si conectat la priza de curent, mi-a permis conectare  pana la 40 m in spatiu deschis.Dupa aceasta limita conexiunea se intrerupe.

In locul in care modemul K3765,nu imi oferea viteze de download, nu mai mari de 1 Mbps,cu dispozitivul wi-fi semnalul receptat asigura un trafic mult mai bun.

Selection_059.png

Modemul este folosit pe o retea  cu 7,2 Mbps si  semnal nu atat de intens ca in mediul urban.Cu toate acestea browsingul,streamingul video se realizeaza fara probleme.

Routerul 3G Wi-Fi R205 poate fi configurat pentru a permite partajarea fişierelor de pe un card microSDHC ™ (cardul nu este inclus) prin intermediul browsere web a dispozitivelor conectate.

Ionut

Vodafone
Membru VIP

Re: Huawei R205

[ Editat ]

Pentru  configurarea dispozitivului  se poate accesa interfata Web :http://vodafonemobile.wifi/ sau 192.168.0.1. de pe un computer cu Windows7(recomandabul SP1),Windows Vista(recomandabil SP2) sau Windows XP(recomandabil SP3),de pe un computer cu Linux(configurare doar prin Wi-Fi,nu prin cablu) sau de pe un computer Apple Mac cu Mac OS X 10.5,  10.6, 10.7(oate cu ultimile actualizari)

In principiu,interfata este una standard.Cel putin pe Ubuntu si Windows 7 ,am descoperit-o in aceiasi forma.Am sa  verific la un client,daca difera cumva pe Mac.

Pe un laptop cu Linux(prin Wi-Fi),rezultatul este acesta:

Selection_061b.png

1 Permite selectarea limbii:Are valoare implicita limba browserului.

3.Panoul retelei curente;Starea conexiunii la reteaua broadband mobila,starea bateriei si a retelei Wi-Fi,dispozitivele conectate.

2.Pentru configurari complexe ale dispozitivului trebuie introdusa parola admin (in coltul din dreapta-sus) si click pe conectare.Rezultatul trebuie sa fie  ca in screenul de mai jos:

Selection_063b.png

Vodafone
Membru VIP

Sfătuitor
Postări: 43
Înregistrat: ‎06-10-2012

[ Editat ]

Am renuntat la stick in favoarea modemului de pe LG P500.Am pus cartela de net intr-un LG P500 si cu functia de wifi hotspot am net pe pc.Semnal mai bun decat inainte.

Membru VIP
0

Au mai ramas doua bucati din modelul acesta in eshop.  Emoticon fericit

Vodafone
Membru VIP
0

Salutare!

La ora actuala modemul acesta nu se mai afla pe stoc.M-am abonat pentru a fi notificat pe email in caz ca se suplimenteaza stocul,daca se mai suplimenteaza.

Am cumparat doua si am ramas fara ambele.Emoticon fericit

Faptul ca la instalare creeaza o conexiune de tip LAN,l-a facut preferatul celor care au luat contact cu el.

Ionut

Vodafone
Consultant
Postări: 95
Înregistrat: ‎10-06-2012
0

[ Editat ]

Daca te intereseaza unul folosit 5 luni, da-mi mesaj privat. As vrea sa trec pe 4G si nu mai am nevoie de el.

Membru VIP
0

Ti-am trimis mesaj privat.  Emoticon fericit

Vodafone
Membru VIP
0

[ Editat ]

Salutare!

Care este motivul pentru care,in interfata de administrare a dispozitivului, in panoul retelei curente("Reteaua de domiciliu") la numar mobil nu apare numarul de telefon al SIM-ului de date,ci doar "Numar SIM"?

Ionut

Vodafone
Consultant
Postări: 95
Înregistrat: ‎10-06-2012
0

Numarul poate fi scris pe cartela sim, dar in Romania nu se practica.
Nefiind scris pe sim, hotspotul nu-l poate afisa.