Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012

Re: Huawei R205

[ Editat ]

Buna lucian2012

Am inteles ca ti-a trimis Ionuţ mesaj privat si ti-a confirmat ca functioneaza incarcarea bateriei cu un adaptator USB autoEmoticon care face cu ochiul.

Felicitari pentru achizitie!

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Începător
Postări: 21
Înregistrat: ‎26-03-2013

Detin modemul acesta si pot  ca sunt multumit de el,chiar mai bun decat vechiul huawei172. nu am avut probleme cu el pana acum si sper sa nici nu am!

bogdan.p
Sfătuitor
Postări: 53
Înregistrat: ‎03-04-2012

.

Multumesc de felicitare!Functioneaza incarcarea cu adaptorul USB auto

Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎24-07-2013

[ Editat ]

Salutare,

Am achizitionat de curand acest modem, si pot spune ca sunt foarte multumit de el pe Windows (usb link) si telefoane (via wireless). Intrebarea mea este de ce e specificat ca pe Linux merge decat prin wi-fi? Avand desktop acest lucru ma dezavantajeaza evident. Este recunoscut ca unitate de stocare - in speta CD-ROM - dar nu ca modem. Este o limitare tehnica? Exista vre-o metoda nu tocmai "conventionala" prin care se poate totusi utiliza si pe Linux (Crunchbang in speta)? Momentan trebuie sa rulez in virtual box, ceea ce nu e foarte convenient sincer sa fiu. Ma gandesc ca nu poate fi decat o limitare software (evident) dar cum se poate trece peste. Pot purta, daca e nevoie, o discutie la un nivel mai tehnic.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri si o zi placuta tuturor in continuare.

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

[ Editat ]

Salut!

Nu are drivere dezvoltate pentru Linux.De aceea nu este recunoscut ca modem prin interfata USB,caci nu exista acel soft care sa-l faca recunoscut de sistemul de operare.

Pe un laptop cu Ubuntu,il am conectat prin USB,iar conexiunea se face prin wi-fi.Pe desktop-ul,pe care ruleaza Linux,am adaugat un adaptor wi-fi,ca sa depaseasca" handicapul" instalarii prin interfata USB

Vodafone
Vizitator
0

Multumesc de raspuns. Trist ca nu au dezvoltat drivere si pentru linux (mai ales ca expansiunea este destul de agresiva de cativa ani incoace). Ce alt dispozitiv asemanator are totusi drivere si de linux pentru usb (fara a sacrifica mobilitatea, iar aici ma refer la acumulatorul integrat)? R210 pare a fi asemanator la acest capitol (incluzand handicapul driverelor).

Membru VIP

[ Editat ]

Cu placere!

Eu detin Huawei K4201, care INCLUDE drivere pentru Linux.k4305 la fel.Dar nu sunt dispozitive asemanatoare cu Vodafone R205.Intr-adevar,R210 are aceeasi limitare ca si R205.

DE fapt ,sunt dispozitive pe care s-a implementat tehnologia Quick Start,dezvoltandu-se drivere pentru conexiunea USB in Linux.

Vodafone
Vizitator

Salut,

E posbil sa fi gasit o rezolvare (aproximativa) pentru cazul meu (sau pentru alti utilizatori ce au aceeasi dilema). Tinand cont de faptul ca R205 are DHCP si asigura adresa IP pentru dispozitivul atasat lui prin interfata USB, am achizitionat online un USB2RJ pe care am de gand sa il leg maine la interfata WAN a routerului meu. Apoi, calculatoarele din casa vor lua net prin interfetele LAN alre routerului. Asta cred ca ar trebui sa mearga - R205 vine cu 10.42.0.1 si asigneaza in sus, iar intern sa asigur DHCP pe 192.168.0.2+ . Pretul adaptorului a fost de 9 lei. Revin maine cu rezutlatul testului.

O zi placuta in continuare si iti multumesc pentru promtitudine!

Membru VIP

[ Editat ]

Ar fi fain sa mearga.  Emoticon care face cu ochiul

Am si un TP-LINK MR 3220.Daca reusesti,voi comanda un conector USB2RJ. Este practic pentru calculatoare care se afla la o distanta considerabila in interiorul unei case.

http://www.etelecom.ro/blog/2010/04/18/cum-sa-conectezi-doua-routere-pe-o-retea-locala/

O zi placuta si tie!

Ionut

http://www.pchotdeals.com/.sc/ms/dd/Cables%20%26%20Accessories-USB--USB%20Computer%20Adapters/24321/...

http://www.shopmania.ro/accesorii-sisteme/p-usb-to-rj45-usb-2-0-to-high-speed-ethernet-adapter-for-p...

Vodafone
Membru VIP

Vad ca s-a aplicat o reducere de 19 euro la achizitia cu abonamentul Internet Nelimitat Extra.Pana acum costa 19 euro cu abonamentul amintit.Acum este la 0 euro. Emoticon fericit

Vodafone