Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru cu acte în regulă
Postări: 325
Înregistrat: ‎09-02-2012
Soluţie acceptată

Huawei K3772 nesuportat de routere USB 3G wireless

Vreau să cumpăr un router wireless 3G cu USB pentru modem (nu cu SIM) și observ că modemurile Huawei de generația „Plug and Link Datacard” cum ar fi de exemplu Huawei (Vodafone) K3770, K3772, Huawei E3131 nu sunt suportate de nici unul din modelele de routere pe care le-am verificat. Este posibil ca modemurile să aibă nevoie de dezactivarea funcției CD-ROM pentru a fi acceptate de routere.
Are cineva idee cum se face asta la aceste modemuri mai noi? Am încercat varianta cu comanda AT^U2DIAG=0 dată cu ajutorul programului HyperTerminal și așa cum era firesc fiindcă platforma software diferă de cea a modemurilor mai vechi, nu merge.
Pe site la TP Link scrie că Huawei K3770 este suportat de cele câteva modele de routere wireless cu USB 3G produse de această firmă, dar am citit în câteva locuri că Huawei K3772 nu este suportat, deși nu e nici o diferență între ele... doar blocarea în rețea diferă...
Oficial Vodafone deține de la Huawei ceva detalii despre modele de routere wireless cu USB 3G, altele decât routerele wireless cu SIM vândute de Vodafone, suportate de acest modem?
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: Huawei K3772 nesuportat de routere USB 3G wireless

[ Editat ]

Salut sarighiol!

Am trimis intrebarea ta colegilor mei din Second Level. In momentul in care vom avea un raspuns vom reveni si aici.

Seara placuta!

Tudor.

Vodafone
Membru cu acte în regulă
0

OK, Tudor, mulțumesc!

Membru cu acte în regulă

Revin cu precizări: Huawei (Vodafone) K3772 NU este suportat de nici un router TP LINK deoarece are hardware vid/pid diferit față de Huawei (Vodafone) K3770. Neînsemnate diferențe, dar care duc totuși la unele disfuncționalități...  

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

La prelungire contract ma bantuia o idee:sa iau un K3772  cu un TP-LINK sau EDIMAX.Ceva m-a retinut si am optat pentru un Huawei R205.Bine am facut.Acum descopar ca sunt unele incompatibilitati.

Cineva pe forum,acuza ca nici K4510 nu este recunoscut.

Ionut

Vodafone
Sfătuitor
Postări: 53
Înregistrat: ‎03-04-2012

Sunt detinatorul modemului k3772.Nu merge pe al meu tplinkwr741nd.

Membru VIP

Salutare!

De proba am achizitionat un TP-LINK MR3220.Nici pe acesta nu este recunoscut K3772,insa este recunoscut K4605(E372).

Ionut

Vodafone
Membru cu acte în regulă

Eu am cumpărat până la urmă un router wireless cu 3G TP LINK TL-MR3420. Nici el nu-l suportă pe modemul Huawei K3772. Acest modem este „oaia neagră” fiindcă nu este suportat nici de routerul wireless cu 3G Edimax 3G-6200n.

La TP LINK le-am scris astfel:

„Hello!

Please add Romania to country list on ”3G Modem Bin File Center”. All the mobile networks from Romania use a lot of USB Huawei and ZTE modems.

I need Huawei (Vodafone Romania) K3772 USB modem from TP-LINK TL-MR3420. Please add this hardware vid/pid on ”3G Modem Bin File Center”.

Thank you!

Iată ce mi-au răspuns:

„Dear Customer,

Thank you very much for your email  requesting information about our product.

1. Sorry that the Romania is not in the compatible country list at this moment.

2. To get more modem compatible in your country may cause some time, I will reflect your problem to our senior engineer.

3. Your understanding will be greatly appreciated.

If you need any further help, please feel free to let me know.”

Deci din nou biata România...

Avem rugămintea ca Vodafone România să trimită o solicitate către Edimax și către TP Link pentru a include în lista de modemuri suportate, toate modemurile pe care le vinde acum în magazinele proprii și la parteneri.

Spre exemplu, toate modemurile vândute de Orange RO acum, apar deja în lista de modemuri suportate de routerele wireless 3G TP Link.  

Membru VIP
0

Re: Huawei K3765 suportat de routerul TP-LINK MR3220

Am verificat astazi modemul Huawei K3765 pe routerulTP-LINK MR3220,si am reusit conexiunea.

Vodafone
Membru cu acte în regulă

Re: Huawei K3765 suportat de routerul TP-LINK MR3220

Huawei K3765 este de mult timp suportat de toate routerele TP LINK și Edimax. El nu pace parte din ultima generație de modemuri Huawei, ci din penultima parcă.