Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
Soluţie acceptată

Huawei K4201

[ Editat ]

Roxana_M a scris:

"...vom avea disponibil noul device USB Stick Vodafone K4201. K4201 este un modem UMTS quad-band care suporta viteze de download de pana la 21.6Mbps si viteze upload de pana la 5.76Mbps.

K4201.JPG

Multumesc,
Roxana"

Pe langa cele spuse mai sus se pot adauga:

Procesor:    HiSilicon Balong 310

ROM.   128 MB

RAM.      32 MB

Suport VMBAE(Vodafone Mobile Broadband Account Experience) in WIN 8

Quick Start WEB UI

Pentru noul modem ,care sunt preturile de achizitie in functie de tipurile de abonamente de date?

Ionut

Vodafone
Membru VIP
0

Re: Huawei K4201 pe Windows 8

[ Editat ]

Salutare!

Cum am primit prin courier modemul si l-am vazut, am zis ca s-a facut o greseala.Pachetul seamana izbitor cu al modemului Huawei K3772.Aceleasi imprimeuri pe ambalaj.Cutia ,ce-i drept ,este putin mai scurta.

Modemul are aceasi carcasa ca si cel mai sus amintit.Diferenta o face,desigur,placuta hardware.

Fiindca am ramas fara SIM-urile de abonamente,am pus in modem un SIM de voce prepay ,peste care s-a activat o optiune de date.

Modemul este recunoscut automat de sistemul de operare,fiind un modem conform cu aplicatia Windows 8 Vodafone Account ,ce se poate descarca din Windows store.

In cazul de fata prin selectarea "Get the recommended app"(asa cum se vede in ultimul screen) ma directioneaza direct catre aplicatie in vederea instalarii.

Pentru stabilirea conexiunii(optiune de internet pe mobil) trebuind sa introduc :

APN:live.vodafone.com

User:live

Password:vodafone

Vodafone
Membru VIP

Re: Huawei K4201 pe Linux(Linux Mint 15)

[ Editat ]

Salutare!

Utilizatorii de Linux se pot bucura de o experienta placuta ,comparativ cu situatiile trecute,privind gestionarea unui modem,prin faptul ca exista o aplicatie dezvoltata si pentru acesta.

Pentru inceput l-am instalat pe Linux Mint 15 "Olivia"

La introducerea modemului in mufa USB,apare urmatoarea notificare:

Selectam Cancel

In Nautilus modemul este vazut ca CD-ROM.Selectandu-l vizualizam continutul.Pentru Linux ne intereseaza folderul "linux_mbb_install"(incadrat cu rosu in screen-ul de mai jos)

L-am copiat direct in Home...(ca sa fie mai simpla navigarea prin sistem in linie de comanda)

...dupa care am deschis Terminalul si am rulat pe rand comenzile expuse in screen-ul de mai jos.

Se stabileste o conexiune de tip LAN...

Astfel ca,odata instalate driverele,aplicatia VMB poate fi accesata introducand in browser una dintre urmatoarele adrese:

http://VodafoneMobile.vmb                        sau

http://192.168.9.1

Vodafone
Membru VIP
0

Re: Huawei K4201 pe Linux(Ubuntu)

Modemul l-am folosit si pe Ubuntu:Ubuntu 11.10 si Ubuntu13.04.Linux Mint fiind o distributie bazata(derivata) din Ubuntu,diferentele in experienta utilizatorului tin de interfata.

Identificare ID modem cu lsusb in Terminal

Vodafone
Membru VIP
0

Descarcare VMB 10.3.401.43721(Windows +Linux)

Vodafone
Membru VIP
0

[ Editat ]

Nu stiu de ce in specificatiile tehnice este dat ca detinator de microSD slot,caci practic nu dispune de unul.

Vodafone
Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012
0

Buna Ionuţ

Am verificat informatiile oferite pentru acest modem si este specificat : MicroSD slot pana la 32 GB. Din pacate nu putem verifica aceasta informatie in momentul actual insa am trimis o solicitare departamentului implicat.

Revin cu detaliiEmoticon care face cu ochiul.

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Membru VIP
0

Buna Cristina!

M-am uitat pe toate partile modemului si nu gasesc slotul in cauza.

Vodafone
Membru VIP

[ Editat ]

De astazi,modemul Vodafone K4201 este disponibil in eshop.

Costul MODEMULUI K4201

- la liber este de 29 EURO
- impreuna cu abonament Internet Nelimitat Standard: 19 EURO pe 12 luni si 0 EURO pe 24 luni
- impreuna cu abonament Internet Nelimitat Plus: 14 EURO pe 12 luni si  0 EURO pe 24 luni
- impreuna cu abonament Internet Nelimitat Extra:9 EURO pe 12 luni si 0 EURO pe 24 luni
- impreuna cu abonament Internet Nelimitat Turbo 75: 9 EURO pe 12 luni si 0 EURO pe 24 luni
- impreuna cu abonament Internet Nelimitat Turbo 100: 4 EURO pe 12 luni si 0 EURO pe 24 luni

Vodafone
Membru VIP
0

Este disponibil in eshop pachetul prepaid cu modem Vodafone K4201.

Vodafone