Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎12-05-2014
0

Re: K5006-Z 4G

[ Editat ]

Salut Ionut!

Am si eu un K5006-Z si intampin dificultati cu el. Se deconecteaza foarte des, uneori chiar dupa 5-10 secunde dupa ce s-a reconectat.

De mentionat ar fi ca ruleaza pe 4G si este setat "Exclusiv 4G".

Ai o idee cum pot rezolva aceasta problema?

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

[ Editat ]

Salut!

Ți-am lasat mesaj privat.  Emoticon fericit

Vodafone
Membru VIP
0

De aici poți sa cumperi cablul cu repetor,daca situatia impune.  Emoticon fericit

Vodafone
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎12-05-2014

Salutare!

Scuza-ma ca am intarziat cu feedback-ul. Am rezolvat prin repozitionarea modemului mai aproape de geam. Ai avut dreptate in privinta pierderilor de semnal.

Multumesc Ionut!

Membru VIP
0

Cu placere!

Utilizare placuta si ne mai citim pe forum,pentru ulterioare solicitari.  Emoticon fericit

Vodafone
Membru cu acte în regulă
Postări: 325
Înregistrat: ‎09-02-2012
0

[ Editat ]

Acest modem ZTE Vodafone K5006-Z are două mufe pentru antenă externă, identice. Aș fi fost tentat să cred că una este pentru 4G, iar cealaltă pentru GSM/3G, însă după cum se poate vedea în fotografia de mai jos, pe unul dintre căpăcelele care acoperă mufa, există un simbol, iar pe celălalt nu. Știe cineva să lămurească această enigmă?

Că doar n-o să scrie în manualul de utilizare toate detaliile... Nicidecum nu apare acolo vreo descriere, nici măcar în manualul în engleză.

20150326_130333-2.jpg

Membru VIP

Salutare,sarighiol,

Pentru optimizarea pertformantelor 4G,in cazul dispozitivelor 4G,cum este si modemul acesta,s-au dezvoltat antene MIMO.Asta include 2 antene,dispuse intr-o anumita pozitie,fiecare avand mufa lui.De aceea,sunt cele doua mufe pe modem.

Te poti uita aici,pentru mai multe detalii.

Vodafone
Membru cu acte în regulă
0

Mulțumesc, Ionuț, pentru specificații.

Au început să apară și la noi antenele MIMO. Ieri chiar era să-i cumpăr cuiva una, însă nu era pe stoc la nici unul dintre puținii vânzători on-line. Antene Yagi cu polaritate nici orizontală nici verticală așa cum văd pe acel site, nu s-a încumetat nimeni să aducă. E prima dată când văd așa ceva, în pozele de pe acel site... din Australia parcă e site-ul. Habar nu am ce e și la ce folosește acea poziționare a elemenților antenei în unghi de 45 grade.

S epare că e așa cum mi s-a părut mie, o mufă pentru GSM/3G și una pentru 4G. Care e însă pentru GSM/3G și care e pentru 4G?

Cred că doar „băbește” le voi depista... adică înfigând pe rând conectorul de antenă în mufe și observând nivelul semnalului pe 3G. Acoperire 4G încă nu are Vodafone aici, și nici nu va avea curând, fiindcă în orașul Măcin numărul de numere Orange este covârșitor, așa cum sunt de altfel cele mai multe dintre orașele mici din țara noastră. Orange deja are acoperire 4G la Măcin.

Membru VIP
0

Mufa semnalizata este pentru GSM/3G,cred.

Vodafone
Membru cu acte în regulă
0

Greu de ghicit... Poate dacă-l desfăceam aș fi avut mai multe șanse să ghicesc, dar voi face asta numai dacă nu mă descurc băbește, cum ziceam în mesajul anterior.

Samsung Galaxy S4 GT-I9505 are și el tot două mufe pentru antenă externă. Una este marcată cu „L1”, iar cealaltă cu „R1”. Pentru Samsung-uri nu se găsește deloc conector de antenă externă cu contact direct.