Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎17-06-2012
0

Modem K3765

Buna tuturor, am un modem model:K3765 si functioneaza execrabil in afara traficului .."rezonabil"Bărbat furiosde 2Gb lunar ...am experimentat urmatoarele probleme ..tinand cont ca am semnal 2 liniute minim pe vodafone 3g nu vorbesc de gprs sau altceva ..am un ping absurd ..urca si la 1000 cateodata ..viteza ff slaba desii teoretic ar trebuii sa am 128kbps ..nu pot nici sa ascult radio online care normal merge la 32kbps ..nici sa deschid o amarata de pagina de facebook intr-un timp rezonabil ..undeva la 1 minut  ..dureaza vreo 2-3 si devine extrem de flustrant ..daca ma poate cineva ajuta ..va rog postati aici solutii ..deja incepe sa ma enerveze serios .si ma gandesc sa reziliez contractu sau chiar sa dau in judecata firma...toate cele bune

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: Modem K3765

[ Editat ]

@nick112 a scris:

Buna tuturor, am un modem model:K3765 si functioneaza execrabil in afara traficului .."rezonabil"Bărbat furiosde 2Gb lunar ...am experimentat urmatoarele probleme ..tinand cont ca am semnal 2 liniute minim pe vodafone 3g nu vorbesc de gprs sau altceva ..am un ping absurd ..urca si la 1000 cateodata ..viteza ff slaba desii teoretic ar trebuii sa am 128kbps ..nu pot nici sa ascult radio online care normal merge la 32kbps ..nici sa deschid o amarata de pagina de facebook intr-un timp rezonabil ..undeva la 1 minut  ..dureaza vreo 2-3 si devine extrem de flustrant ..daca ma poate cineva ajuta ..va rog postati aici solutii ..deja incepe sa ma enerveze serios .si ma gandesc sa reziliez contractu sau chiar sa dau in judecata firma...toate cele bune

Salut nick112,si bine ai venit pe forum.

Eu sunt detinatorul unui modem k3765,achizitionat impreuna cu optiunea 2 GB.Desigur ,traficul inclus ,s-a consumat

in cateva zile,iar viteza de 128 kbps,era un cosmar.Am constant 3 liniutze de semnal.

Solutia care am adoptat-o a fost trecerea la  urmatoarea optiune cu trafic inclus:cea de 4 GB,apoi cea de 6GB ca la final sa optez pentru cea de 18 GB.

Cu aceasta din urma,pentru browsing,vizualizare video youtube,mail,radio s-a dovedit a fi suficienta.

Chiar daca folosesti dispozitive cu repetor,ca sa beneficiezi de un semnal mai bun,nu se va observa mare diferentza.

Modemul nu are nimic,doar reteaua este setata sa scada la un trafic "rezonabil"de 128 kbps.

Recomandarea mea este(in conditiile in care cu cei 2 GB ,viteza de trafic este multumitoare),sa faci trecerea la o optiune cu trafic inclus mai mare.

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Începător
Postări: 11
Înregistrat: ‎13-06-2012
0

Ionut solutia care o dai tu pentru nick112 nu mi se pare chiar corecta.Ceea ce faci tu aici este in a baga mai multi bani in contul vodafone(optiune mai mare,mai multi bani,nu?,de ce nu-i spui si costurile?)Dai naiba de 2G,se consuma repede e adevarat dar problema sta in Vodafone care nu prea se oboseste sa o rezolve.(vezi postarea mea din urmatorul subiect)Chiar si eu am cand 3 linii cand 2 cand una,asta chiar nu este din cauza frunzelor crescute cum imi raspundea cineva in acel post.Parerea mea decat sa dati raspunsuri aiurea nu va mai bagati.
Membru VIP
Postări: 4.498
Înregistrat: ‎08-02-2012

Aici gasesti preturile la Abonamentul de internet

Snap2.png

@ ssdaniel

consider ca postarea lui Ionut este binevenita.

a prezentat o alternativa demna de luat in calcul pentru a preveni viteza de 128 kbps.

nu consider ca l-a indemnat sa-si cumpere abonamentul cel mai scum de la Vodafone.

mi se pare logic insa, ca orice serviciu superior, sa fie remunerat pe masura!

in speranta ca nu te-am deranjat foarte tare cu raspunsul meu , sa-i dam posibilitatea lui nick112 sa raspunda, ce spui?

el este cel mai in masura sa ia decizia corecta . " baga mai multi bani in contul vodafone " sau nu!

O zi superba!

██████████████████████████████████████████████████████████████████

ModeratorMATEI ᵖʳᵒᶠ ᵐᵃᵗᵉ

Moderator

Membru VIP

ssdaniel a scris:
    Ionut solutia care o dai tu pentru nick112 nu mi se pare chiar corecta.Ceea ce faci tu aici este in a baga mai multi bani in contul vodafone(optiune mai mare,mai multi bani,nu?,de ce nu-i spui si costurile?)Dai naiba de 2G,se consuma repede e adevarat dar problema sta in Vodafone care nu prea se oboseste sa o rezolve.(vezi postarea mea din urmatorul subiect)Chiar si eu am cand 3 linii cand 2 cand una,asta chiar nu este din cauza frunzelor crescute cum imi raspundea cineva in acel post.Parerea mea decat sa dati raspunsuri aiurea nu va mai bagati.

Salut ssdaniel!

Vreau sa precizez,ca intr-un asemenea caz ,ca al lui,eu am adoptat solutia de a accesa pe rand optiuni din ce in ce mai mari.La momentul acesta platesc 150 ron pentru 2 abonamente de net.

Nu am timp sa ma gandesc ,cati bani bag in contul operatorilor,caci sunt prea ocupat cu consumarea serviciilor oferite.

Pe marginea subiectului s-ar putea discuta multe nemultumiri.Eu m-am rezumat strict la la subiectul expus in acest topic

Cu privire la nick112,am facut doar o recomandare.Solutia tine de alegerea lui.

Multumesc !

Ionut

Vodafone
Membru cu acte în regulă
Postări: 276
Înregistrat: ‎01-02-2012
0

""trafic inclus:cea de 4 GB,apoi cea de 6GB ca la final sa optez pentru cea de 18 GB.

Cu aceasta din urma,pentru browsing,vizualizare video youtube,mail,radio s-a dovedit a fi suficienta.""

Sa fim seriosi Ionut,suficient ar fi un 60 de giga,adicalea cam 2 giga pe zi la o utilizare rezonabila,youtube,sopcast,europa fm Emoticon fericit .La18 giga de chiorasti toata ziua pe trafic controll sa vezi cat ai consumat. Supet tarear fi 120 de giga pe luna iar extraordinar internet nelimitat,dar pe bune nu 128 de KB Emoticon fericit).

Va zic eu ,vine ea si ziua aia cand traficul n-o sa ne mai dea dureri de cap pe retelele mobile. Atunci va mai conta doar viteza...de la 50 de mega-n sus Emoticon fericit

Membru VIP

[ Editat ]

Salut Ascary!

Eu cunosc o persoana,care nu consuma mai mult de 2 GB,pe zi.Au internet prin cablu,iar acesta mobil il folosesc pentru deplasari.Mai este inca un prieten,care pentru cerintele lui,s-au dovedit suficientzi 6 GB.

Pentru ce am expus mai sus,mi-au ajuns cei 18 GB de la Vodafone,fara a mai fi nevoie sa verific cost controlul.

Acum ,ca am avut nevoie de mai mult(un inlocuitor pentru internet prin cablu),iar Vodafone nu poate furniza,folosesc serviciile altui operator.In felul acesta intotdeauna dispun de solutia de rezerva,si nu am motive sa ma plang.

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Vizitator
0

buna din nou la solutia ta matei identific 2 probleme prima ar suna cam asa ...chiar daca eu optez pentru o optiune de trafic si viteza mai mare ..modemu care ar suporta viteza mai mare de 7,2Mbps trebuie cumparat cu bani din buzunarul meu...nu mi se schimba gratuit ..si a 2 problema ar fii urmatoarea ..pentru ce mai mult trafic? ..ca sa am mai multe probleme?din moment ce asta am ales de la inceput ..ma astept sa va respectati conditiile pentru care am semnat contractu ..si sa nu aud de majorari sau de altceva ..ca sincer sunt satul de cate aberatii mi s-au spus la serviciu de relatii cu clienti ..spuneti domne clar oamenilor sa scrie acolo in reclama ...limitare la 128kbps real 10 15kbps  ..si nu ar fii asta cea mai mare problema ..dar nici macar cu atat nu se misca ...imi limiteaza practic orice actiune online ...sa stai 30 de min pt a descarca un atasament de 2,2 mb ...e chiar josnic ...o sa stau odata si am sa intregistrez vitezele cu si fara trafic ..si am sa le postez online pe orice site gasesc ..sa simta si lumea adevarata TEAPA vodafone ..(am sa le postez online din oras de undeva ..cu un net calumea ..ca,cu asta nu se poate) in continuare ..daca aveti alte soltuii in afara de majorarea contractului care nu o accept sub nici o forma din cauza iresponsabilitatii de care da dovada in continuare vodafone ..sunteti liberi sa le postati ..multumesc anticipat Emoticon fericit

Membru cu acte în regulă
Postări: 276
Înregistrat: ‎01-02-2012

De ce imi multumesti si de ce Ionut ca doar nu poate scrie nimeni altul in locul tau ? Emoticon fericit)

Glumesc,am vazut ca asa procedeaza moderatorii Vodafone. Bravo lor! Imi place

.............................................

Ionut exact de 2giga vorbeam si eu .la modul rezonabil..ca daca ma apuc si descarc Max Paine 3,are 25 de giga...ohohouu Emoticon fericit.

18 ajung,dar dramaduiti Emoticon fericit

Vizitator
0

sa inteleg ca ar fii mai simplu ca sa ma mut la o alta firma? ..dar cum fac pentru ca eu trebuie sa platesc lunile restante din contract ..care este oarecum o aberatie nu am cum sa platesc pentru ceva ce nu mi se presteaza ...acest lucru e ilegal.totusi a da firma in judecata e un proces lung si care nu sunt sigur ca il pot suporta din buzunarul meu ,,eventual sa "adun mai multi nemultumiti" si sa dam in judecata ,de avocat nu as duce lipsa,dar imi va toca timp nervi si bani ..si nu sunt dispus sa le pierd pentru inca 3 luni de contract (aprox 100 lei)..sper ca intelegi