Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Vizitator
Postări: 8
Înregistrat: ‎09-03-2012
0
Soluţie acceptată

Modem K3772-Z - Dilema-

Buna ziua. Am o mare dilema, nu stiu daca vinovat este modemul meu de internet (K3772-Z) sau pc`ul dar am ramas fara idei, cine s-a mai intalnit cu asa ceva si a gasit vreo rezolvare, poate ma ajuta si pe mine.

Sa explic situatia cat mai pe scurt posibil:

Achizitionat modem K3772-Z de la Vodafone cu abonament internet cu 4GB in vederea utilizarii pe 2 calculatoare cel personal si cel de servici.

Instalat aplicatia Vodafone Mobile Broadband 10.2.300.33178 ZTE fara probleme, drivere modem instalate ok pe ambele calculatoare.

Interogat modemul (Querry Modem), raspuns ok pe ambele calculatoare.

Se conecteaza la retea de pe ambele calculatoare.

Pe calculatorul personal merge sa navighez pe internet, sa deschid orice pagina, pe cel de servici nu deschide absolut nici o pagina de internet.

Ambele pc`uri au aproximativ aceiasi configuratie: OS: Windows XP SP3, RAM: 2GB, CPU: 3.2GHZ respectiv 4.4GHZ, spatiu liber de harduri suficient de mare.

Dezinstalat modem si aplicatie, reluat instalarea de la capat pe ambele calculatoare, acelasi rezultat> pe calculatorul personal merge navigarea, pe cel de servici nu merge (instalarea s-a facut cu succes pe ambele, modemul este recunoscut, se conecteaza la retea, semnal minim 3 liniute pe ambele).

A mai patit cineva asa ceva? Vreo idee cum as putea rezolva aceasta problema?

Multumesc anticipat.

Membru cu acte în regulă
Postări: 281
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: Modem K3772-Z - Dilema-

Buna Daniel_Florian,

E posibil sa tina de programele care sunt instalate pe calculatorul respectiv ( de exemplu antivirusul). O sa fie nevoie sa facem cateva verificari, de aceea te rog sa imi lasi prin mesaj privat un numar de telefon si un interval in care te putem contacta.

Multumesc,
Raluca
Sfătuitor
Postări: 97
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

salut Daniel,

aici este problema ta:
'Instalat aplicatia Vodafone Mobile Broadband 10.2.300.33178 ZTE fara probleme, drivere modem instalate ok pe ambele calculatoare' incearca soft ul optimalizat pt huawei mobile connect si nu o sa ai probleme, cauta la posturile mele la k3567 o seara excelenta, programul respectiv de la vf este c am ... depasit Emoticon trist o seara excelenta!
Vizitator
0

varianta asta nu am incercat-o, luni la prima ora asta voi face si voi reveni cu un raspuns daca s-a rezolvat sau nu. Multumesc de mesaj.

Sfătuitor
0

eu doar cu pc suit s cu aceasta aplicatie folosesc net, deci verifica pm urile tale aici la forum, ca utilizatorii sunt multi mai amabili Emoticon cu limbă scoasă un week end minunat pt tine, Daniel
Vizitator
0

[ Editat ]

Pt. Moderator:

M-am gandit si la varianta asta, dar in afara de windows si office, suplimentar am instalat Mozilla Firefox si Norton Antivirus 2008 pe care l-am dezinstalat dar fara nici o schimbare, la fel se comporta.

O solutie mai exista, sa reinstalez sistemul, dar din pacate nu este posibila in acest moment, fiind pc de servici se lucreaza pe el tot timpul, incerc sa gasesc o rezolvare fara a fi nevoie de reinstalare, daca nu se va gasi, voi recurge si la varianta asta atunci cand se va putea.

Multumesc de raspuns.

Vizitator
0

Nu am reusit sa citesc tot, dar o sa ma documentez cat se poate de mult si o sa-i dau de capat pana la urma.

Multumesc, Week`und superb si tie.

Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

[ Editat ]
Salut Daniel_Florian.

Incă unul din lucrurile pe care ai putea să le verifici e să vezi dacă ai setat la Internet Explorer setări de proxy. Asta se face din Tools - Internet Options apoi pe tab-ul Connections - LAN settings. Aici e foarte important ca niciuna din cele patru casete să nu fie bifate.

Mulţumesc,
Tudor.
Vodafone
Sfătuitor
0

salutari Tudor,

sotul vf nici la telefoane e foarte slab Emoticon cu limbă scoasă ar trebui sa recunosti Emoticon cu limbă scoasă proxy cu conexiune clasica de adsl nici acolo nu se foloseste Emoticon cu limbă scoasă un week end placut Emoticon cu limbă scoasă cu semnal umts900 pt tine!!! Emoticon cu limbă scoasă
Sfătuitor
0

nu trebuie reinstalat winbdowsul incearca softul care ti am trimis Emoticon fericit deja altii au avut succes Emoticon cu limbă scoasă o zii excelenta!