Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Colaborator debutant
Postări: 49
Înregistrat: ‎23-04-2013
0

Pierdere semnal Modem

Salut, de ceva timp folosesc un modem mai vechi, cel care l-am primit la prelungirea abonamentului sa cam dus, nu mai functiona.

Acesta de il am acum imi face multe probleme, mai ales pe timpul zilei cad am voteza de 128 kb, pana seara cand intra  viteaza mai mare. 

Problema este urmatoarea, de fapt cred ca sunt 2.

1 -  Apare ca are semnal, 3G HSPA insa cand vreau sa intru pe o pagina sau sa dau refresh,  nu se incarca sau apare pagina ca si cum nu e internet. Trebe sa dau restart aplicatiei de net sau eventual sa scot modemul si sa il bag inapoi in laptoop. Apoi isi revine. Dar nu pentru mult timp, patesc sa imi cada semnalul in felul asta si de cate 5-6 ori pe zi. Dintr-o data.

2 -  Uneori se face ledul albastru ca si cum intra in starea de idle ca nu e folosit. Si asa ramane, greu revine la semnal incats a il pot  folosi, Ori trebuie sa ii dai 2-3 peste cap  ca sa isi revina , ori sa ii dai restart. Asta patesc ori pe timpul zilei, chiar si noaptea cand am  viteza buna.

Specific ca nu am mai avut probleme  de genul , si sa tina atat cu modemul trecut.

Semnal, aria de acoperire este ok. Viteza relativ buna, semnal ok.

Modemul asta are si viteaza de download mica. Fatza de celalalt. Parca e limitat prea rau.

Versiunea  astuia este K 3765, il am de cand am facut abonamentul la inceput.

==

Ce solutii am? este de la modem? de la internet? 

Alt modem? ceva recomandari? sau cum pot rezolva problema?

Multumesc

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

Re: Pierdere semnal Modem

Salutare!

In primul rand,modemul K3772 este in garantie.Il poti trimite in service,pentru verificari.

In al doilea rand,detin si eu un K3765 achizitionat in 23 decembrie 2010.Pot spune ca are acelasi comportament.Verificat pe vreo 3 calculatoare cu diferite sisteme de operare.Al meu este "obosit",si cred ca si al tau este la fel.

Il am si acum pe birou,dar cum se deconecteaza singur,l-am "pensionat".

Iti recomand sa iei un modem din cele noi,cu tehnologie QuickStart,ce ofera o experiența diferita in utilizare.Vodafone K4201,Vodafone K4201-Z.

Vodafone
Colaborator debutant
0

Ionut, ceva de genul am avut prima data, de fapt, cunosti situatia ca nu mai raspundea la semnal cand il aveam in laptop. Doar   ledu ce mai dadea semne dar nu functiona.

Nu mai am  sau nu mai gasesc actele de garantie, nu am crezut ca se strica si astea asa repede asa ca nu am da atentie.

Oricum. modemu asta .. nu mai o duce mult. Mai am unul tot ca acesta, insa o versiune mai inapoiata. aia de la cartele preplatite, cand aparuse prima  data.

==

Nu stiu daca sa iau un  modem de genul cu usb sau sa caut ceva cu wi-fi. Incat sa nu il mai conectez prin usb. Sa il folosesc la laptop si eventual la telefon noaptea.

Insa imi e, sa nu faca si ala bube cu semnalul. Sau la viteza de 128 ziua, sa nu se piarda de tot prin casa Emoticon fericit) Tinand cont ca ar fi distanta intre el si laptop de max  1 m

Membru VIP
0

Eu am doua Vodafone R205 de peste 1 an.Unul mai intens utilizat decat celalalt.Pot spune ca,modelul acesta este foarte fiabil.

De vreo cateva luni am un Vodafone R206.Nu-mi face probleme.

Pot fi utilizate prin wi-fi,cat si pe USB(numai pe WIN si MAC)

De vreo 10 zile am luat Vodafone R212.Este mai scump,ce-i drept.Am apreciat ca este decodat.

Vodafone
Colaborator debutant
0

Spui ca este mai indicat/modern si flexibil un modem wi-fi? vreau sa il folosesc mai mult pt wireless, nu pt usb. Si tinand cont de viteza de 128 pe timpul zilei. Care ar fi recomandarea ta? la un pret accesibil, pt 3G
Membru VIP
0

[ Editat ]

Da,cel mai indicat este un modem wi-fi.

Vodafone R205 NU mai este comercializat de Vodafone.Vodafone R206 este la 49 euro cu pachet prepaid.Mai bun ar fi Vodafone R212,care ofera o autonomie de peste 6 ore,dar costa 119 €.

Poti da un search pe google,pentru modele similare comercializate.

Eu am un Vodafone R205,daca te intereseaza.

Vodafone
Membru de onoare
Postări: 803
Înregistrat: ‎03-04-2012
0

Salut Claudiuccc,

in cazul in care doresti sa predai modem-ul intr-un magazin Vodafone, te rog sa imi oferi, prin mesaj privat, urmatoarele informatii:

- IMEI-ul modem-ului
- numarul pe care a fost achizitionat;
- data aproximativa a achizitionarii;
- modalitatea de achizitionare;
- adresa de email

Voi trimite aceste informatii catre departamentul implicat pentru a ma ajuta cu eliberarea unui duplicat a facturii fiscale, necesare pentru trimiterea in service a modem-ului. Termenul de rezolvare este de 6 zile lucratoare.

Multumesc,
Adrian
Colaborator debutant
0

merci de interes dar cred ca raman la un modem R206 . Nu vreau sa mai trimit modemul in service, mai astept 1 luna dupa el, pana atunci imi fac (mai multi) nervi cu asta de il am si e cam in zadar. Mai bine incerc sa rezolv problema in alt mod. Renunt la USB. Intrebarea mea este , poate fi si de la cartela problema cu semnalul? sa nu o mai citeasca bine? Tinand cont ca are aproape 4 ani, si am observat ca e putin uzata, in sensul ca linile acelea de contact sunt foarte vizibile. Se poate schimba , sau ceva gen? in caz ca si cu modemul R206 imi face probleme. Si inca ceva, pentru Ionut, modemul R206 iti face vreun fel de probleme? gen sa se intrerupa semnalul care vine la laptop/tableta? sau ceva asemanator?

Membru VIP
0

[ Editat ]

Utilizez Vodafone R206 la socrii.La el se conecteaza si 8 dispozitive(telefoane,tablete).

Experienta oferita este buna.Se mai deconecteaza netul cand se termina bateria.

Ti-am recomandat R205,pentru ca este ceva mai ieftin.R206 are ca imbunatatiri semnificative conectarea simultana a mai multor utilizatori(maxim 10 wifi+1 prin cablu USB) si acopera o arie mai mare cu semnal wi-fi(in spatiu deschis mi-a batut pana la 100 m)

Momentan,l-am dat,pentru o perioada de proba,colegei Georgeta.Daca erai mai aproape de mine,il puteai verifica si tu.

Vodafone
Membru VIP
0

[ Editat ]

Am conectat Vodafone Smart Tab 3 10" la Vodafone R205.Bateria a plecat de la 90%

Cand bateria modemului a scazut la 10% deja trecusera peste 3h 40m.Din intervalul asta,o ora vizualizare video 720p,restul 360p

Vodafone