Modemuri internet

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 12
Înregistrat: ‎05-05-2012
0

Re: Specificatii tehnice Modem K4510

Sunt curios cum stati voi cu viteza  in orasele cu HSPA+  pe acest modem. Viteza de mai jos e obtinuta in bloc de beton la pranz.

Nou venit
Postări: 4
Înregistrat: ‎08-08-2012

Specificatiile de mai sus sunt o gluma proasta, sa inteleg ca nu mai exista nimeni in vodafone cu ceva cunostinte tehnice ?

Castigmai mare sau egal cu 2dBi (la ce frecventa e cistigul asta ?)
Frecventa(824-960)/(1710-2170) MHz (ok)
Impedanta intrare50 Ohm (ok)
Inaltime(130?2) mm (ok)
Lungime cablu3 m (daca are mai mult de 60cm cablul ma spinzur cu el)
PolarizareLinear (este de fapt verticala)
Protectie fulgerimpamantare DC (ma rog)
Putere maxima alimentare10 W (la 10W iese fum)
Temperatura de functionareintre -40 si +60 grade Celsius
Tip conector SMA-tata (e CRC9 toata ziua, SMA nu ar incapea in saracul modem)
VSWR2

Începător
Postări: 12
Înregistrat: ‎05-05-2012
0

[ Editat ]

test3.pngtest4.pngDumbravita, Timistest2.png

Salut! colegii de la *222 nu vor sa inregistreze reclamatiile facute acum o luna pentru localitatea Dumbravita , Timis , la un KM de Timisoara pe motiv ca in timpul apelului, testul indica mai mult de 1Mb/s insa in restul timpului viteza este cea din printscreen pe reteaua UMTS HSUPA , cell id 31119 32482. Zona este dens populata iar antena se afla la doua case de noi. Teste pe strada Venus 3 D. Nu se pot face cateva verificari?  Va rog, ajutor cu o verificare doar.

Membru cu acte în regulă
Postări: 281
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

[ Editat ]

Buna MihaiHassu,

Lasa-mi prin mesaj privat numarul de internet pentru a verifica si un numar de contact in cazul in care este nevoie sa luam legatura cu tine pentru pentru mai multe detalii.

Multumesc,
Raluca
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎23-08-2012
0

Buna seara. Am cumparat antena externa recomandata pe pagina 3 iar semnalul meu e tot aceelasi. La limita dintre 3G si HSDPA. Cred ca antena nu e activat. Trebuie facuta vreo setare sau instalat ceva sa functioneze antena sau doar bagata in modem si gata?

Am atasat si doua poze ca sa va dati seama mai bine la ce ma refer.

Multumesc.

http://www.imagebam.com/image/8d9cd1207386101

http://www.imagebam.com/image/0bec92207386153

Highlighted
Moderator
Postări: 2.729
0

Salut mario123!

Pentru folosirea antenei este suficienta introducerea acesteia in modem.

In functie de pozitionarea ei, puterea semnalului si implicit si viteza la internet pot fi imbunatatite.

Imi poti trimite printr-un mesaj privat numarul de internet si locatia exacta a ta in coordonate geografice?

Ca sa le obtii, poti intra pe https://maps.google.ro/, cauti locatia ta si dai click dreapta, afisandu-ti ca in imaginile atasate.

info.PNG

localizare.PNG

Multumesc,

Tudor.

Vodafone
Vizitator
Postări: 9
Înregistrat: ‎01-11-2012

@Tudor , mersi pentru link-ul cu firmware. Aveam un K3520 de o droaie de ani si nu i-am facut niciodata nimic. I-am pus in cele din urma noul firmware.

Acum astept zilele ce urmeaza un K4510 sa vedem de ce e in stare , si de ce e in stare celula din Campina, Prahova.

De pe HTC Desire HD am "chinuit-o"  cu 7 Mbs de nenumarate ori. Poate, duce si mai mult, dar atat e limitat abonamentul de pe mobil.

Si ca rugaminte, poti sa-mi dai coordonatele cu celulele ce deservesc Campina - Jud. Prahova si ce viteze maxime ating ? 

Multzam si toate cele bune !

Moderator
Postări: 2.729

[ Editat ]

Cu placere, GabrielMoise!

Viteza maxima de download in Campina este de 7.2 Mbps. Aceasta informatie o poti obtine si de pe site-ul nostru la adresa https://www.vodafone.ro/acoperire

ScreenShot044.jpg

Din pacate, nu putem sa iti oferim coordonatele celulelor. Ti-am trimis si un mesaj privat cu mai multe informatii.

Multumesc,
Tudor.

Vodafone
Vizitator
Postări: 9
Înregistrat: ‎01-11-2012
0

[ Editat ]

OK mersi, exista programe pe Android, care verifica toate celulele din jur, iti dau coordonatele, distanta si pe care din ele esti conectat. Ma interesa doar informativ, sa stiu cate deservesc zona orasului si imprejurimile. Din cate stiam eu ar fi 2 care deserversc orasul.

In al doilea rand vroiam sa stiu daca ai testat sau cine a testat din baietii de la tehnic,... ce mi-ar recomanda modemul K4510 sau tovarasul lui mai mare K4605 ? Aici nu ma refer la viteza , ci la receptie, raport semnal/zgomot, stabilitate si performanta.

Toate cele bune !

Membru
Postări: 49
Înregistrat: ‎28-01-2012
0

Poate pune cineva niște date tehnice cu și fără antenă externă?
Am și eu unul, ultimul luat de la lichidare de stoc.
Niște date despre valorile în -dbm sau asu.
Mulțumesc! Emoticon fericit