MyVodafone

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 8
Înregistrat: ‎24-01-2012

Plata online a facturilor fara 3D Secure

Am mai trimis aceasta cerere catre Vodafone dar nu am primit nici un raspuns. De cind s-a schimbat procesarea platiilor prin card de la Gecad in mobilPay, nu mai functioneaza 3D Secure cind platesc cu cardul MasterCard. Solicit activarea 3D Secure si pentru platiile actuale prin mobilPay.

Membru de bază
Postări: 237
Înregistrat: ‎16-01-2012

Re: Plata online a facturilor fara 3D Secure

Buna,

Multumim pentru feedback, adresam si revenim cu un raspuns.

Mirela

Membru veteran
Postări: 528
Înregistrat: ‎12-01-2012

[ Editat ]

tuxpenguin wrote:

Am mai trimis aceasta cerere catre Vodafone dar nu am primit nici un raspuns. De cind s-a schimbat procesarea platiilor prin card de la Gecad in mobilPay, nu mai functioneaza 3D Secure cind platesc cu cardul MasterCard. Solicit activarea 3D Secure si pentru platiile actuale prin mobilPay.

Salutare tuxpenguin, îți pot confirma faptul că platforma de plăți de la mobilPay nu oferă sistemul de securitate 3D Secure. Nu este o disfuncționalitate, ci este o metodă inutilă de securitate datorită faptului că atunci când accesezi site-ul Vodafone, poți vedea că ai accesat un protocol securizat.  Adresa in browser începe cu https și asta denotă ca identificarea ta este criptată și sigură la server.

Vizitator
0

3D-Secure este un sistem antifrauda dezvoltat de Visa si MasterCard. Folosirea acestui sistem permite cresterea securitatii tranzactiilor online, prin solicitarea unei parole la fiecare plata online.

Astfel, in caz de pierdere sau furt, cardul tau nu poate fi folosit de terte persoane pentru cumparaturi online.

Membru veteran
Postări: 528

[ Editat ]

Sistemul 3D-Secure este un sistem antifrauda avansat, dar nu obligatoriu. Te pot asigura că platforma mobilPay este una foarte sigură și foarte cunoscută, achitarea facturilor și a comenzilor online făcându-se într-un mod cât mai securizat.

Vizitator
0

Platforma mobilPay nu ne asigura ca daca cineva imi fura cardul nu poate sa-imi consume banii platind, cumparind orice de la Vodafone!

Highlighted
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎26-01-2012
0

Salutare,

daca ai card certificat 3D-Secure, automat banca iti ofera un cod de siguranta iar atunci cand faci tranzactii pe un server securizat iti cere acest cod stiut numai de tine. Din punctul asta de vedere poti sta linistit , daca cineva mai stie codul tau atunci it poti pune niste semne de intrebare.
Vizitator
0

Exact de acest lucru ma pling. Aceasta securizare nu functioneaza la Vodafone. Deci degeaba ai activat 3D Secure pe cardul tau ca la Vodafone se ploate plati fara sa-ti mai ceara aceea parola...

Începător
Postări: 27

Salut,

Lucrez la Vodafone si cred ca pot sa completez putin raspunsul lui Paul. Noi intr-adevar numai solicitam parola 3D Secure in mod obligatoriu, daca banca emitenta a cardului solicita asta. Si sunt unele banci care o solicita.

Probabil banca ta nu se afla printre ele. In celelalte cazuri, noi nu solicitam parola pentru ca erau multe cazuri in care parola era uitata, tranzactia nu se finaliza si se suna atat la noi cat si la banca, fiind o problema care se rezolva foarte greu. Site-ul nostru este foarte securizat si, de asemenea, permite tranzactii doar in mod logat, cu risc redus de frauda. In plus, daca totusi s-ar intampla ceva, desi pana acum nu a fost cazul, persoana pagubita poate cere chargeback, iar pierderea este suportata de Vodafone. Sper ca raspunsul meu sa ajute, de asemenea vreau sa te asigur ca nu este o decizie finala, in masura in care procesele 3D Secure vor fi simplificate, vom reveni si noi asupra deciziei.

Valentin

Vizitator
0

Buna ziua,

Nu pot fi de acord cu raspunsul Dvs. Argumentele nu sunt valide. In primul rind banca mea solicita parola 3D Secure, ca de altfel nu ridicam problema. In al doilea rind cei care uita parola 3D Secure sunt acele persoane care oricum uita si pinul cardului.

Prin raspunsurile date pina acum ma convingeti ca ori nu vrea Vodafone ori nu stie Vodafone cum sa activeze aceasta optiune.

Cu respect