Nokia

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎28-01-2012
0
Soluţie acceptată

LUMIA 520

[ Editat ]

Am achizitionat de curand ,la prelungire de contract Nokia Lumia 520 si nu reusesc sub nici o forma sa ma conectez la computer !!!! Am incercat cu aplicatiile de site-ul Microsoft si.....nimic !   Ma poate ajuta cineva ???

Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012
0

Re: LUMIA 520

Buna Laur

Raspunsul se afla pe site-ul de la Nokia, redau mai jos detaliile:

Poţi utiliza aplicaţia Zune pentru PC pentru a conecta un computer la Windows Phone utilizând un cablu USB sau o reţea wireless.
Cu aplicaţia Zune poţi:
să descarci conţinut media, cum ar fi muzică, înregistrări video, filme şi podcasturi din Bazarul Zune pe un computer.
să sincronizezi conţinut media între computer şi telefon. Acesta include muzica, fotografiile, înregistrările video, filmele şi podcasturile de pe computer pe care vrei să le copiezi pe telefon.
să actualizezi software-ul telefonului şi să faci o copie de siguranţă a conţinutului.
să configurezi o conexiune de sincronizare wireless între telefon şi software-ul Zune pentru a sincroniza muzică, înregistrări video, fotografii şi podcasturi printr-o reţea wireless.
Pentru a descărca şi instala Zune sau pentru a afla mai multe despre Zune, accesează www.zune.net.
După ce ai instalat Zune, pentru prima sincronizare, telefonul trebuie conectat la PC printr-un cablu de date USB compatibil. De pe computer, deschide Zune şi urmează instrucţiunile afişate. 
Dacă utilizezi un computer Apple Mac, descarcă Windows Phone 7 Connector for Mac de la Mac App Store.

sursa

Spor! Sa ne spui daca ai reusit.

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Membru de bază
Postări: 214
Înregistrat: ‎05-02-2012

[ Editat ]

Salutare tuturor,

Cristina, cred ca ai facut o confuzie. Nokia Lumia 520 are sistemul de operare Windows Phone 8. Aplicatia Zune poate fi folosita numai pentru smartphone-urile cu sistemul de operare Windows Phone 7.5 (sau 7.8).

Iata ce scrie pe site-ul de suport Microsoft, la adresa aceasta:

"Zune is used only for Windows Phone 7, your 520 is running Windows Phone 8.

You would normally install the Windows Phone desktop app instead (available from windowsphone.com). You can, however, also sync music via Windows Media Player, and move documents, music, pictures, and PDFs on and off your 'phone via USB/Windows Explorer.
WP8 updates are done over the air, not via your PC, unlike WP7 updates."

Utila este si aceasta postare pe site-ul de discutii Nokia:
"you don't use zune for wp8.

just connect your device with a usb cable to your pc and it should auto--detect, then auto-install the drivers and then you can just go to "My Computer" and you will see "Lumia 520"

it will show up as a drive and you can just drag and drop mp3/docs/etc to your device now."

Aplicatia Windows Phone Desktop App o poti descarca gratuit de la aceasta adresa: "Windows Phone Desktop App download". Atentie, aceasta aplicatie functioneaza numai pe sistemele de operare Windows 7 sau Windows 8. Daca computerul dumneavoastra ruleaza Windows XP nu veti putea folosi aceasta aplicatie.

Te rog sa-mi spui daca e nevoie sa traduc textul din engleza in romana sau te descurci cu explicatiile primite pana acum.

Cosmin
Membru de bază

Completare la mesajul anterior:

Daca computerul dumneavoastra ruleaza sistemul de operare Windows XP veti avea nevoie sa fie instalate SP3 pentru Windows XP si Windows Media Player 11.

Iata ce am gasit pe Internet apropos de conectarea unui Lumia 520 la un computer cu Windows XP (sursa).

"You must have SP3 and Windows Media Player 11 installed for the necessary files to load the driver.  In music+video settings turn of  'connect with xbox music'.

Turn the phone off and connect it to the PC and let the drivers load, takes a while.

The drivers are loaded when the phone shows up in windows explorer, containing five files. You can copy and paste or drag and drop into the phone folders.

If the drivers don't load remove the SD card and try again. If the SD card is not compatable with the phone the drivers won't load.

There is no desktop sync software for XP and Windows Phone 8."

Cosmin
Membru de onoare

Intr-adevar cosmin_ciuc, se pare ca m-am grabit si am facut o confuzieEmoticon stânjenit. Multumesc pentru atentionare si informatiile oferite. Laur am rugamintea sa ignori informatiile oferite de mine in postarea anterioara.

O zi cat mai frumoasa!

Cristina

Vizitator
0

Am instalat pe computer acum Windows 8 Pro,imi recunoaste telefonul drept " Windows Phone 8" si doar atit....nu pot copia nici cu explorer-ul sub nici o forma....alte solutii ???

Membru de bază

Ati incercat sa instalati aplicatia Windows Phone app for desktop (cea al carui link de descarcare l-am precizat intr-un mesaj anterior)?

Pe langa aceasta aplicatie mai exista si aplicatia Windows Phone app for Windows 8, special creata pentru sistemul de operare Windows 8. O puteti descarca gratuit de aici.

Web site-ul WIndows Phone 8 va pune la dispozitie un wizard care sa va ajute in identificarea celei mai potrivite metode pentru a sincroniza telefonul dumneavoastra cu PC-ul dumneavoastra. Acest wizard il gasiti aici.

La aceasta adresa sunt descrise toate procedeele prin care puteti transfera muzica pe telefonul dumneavoastra. Iata cateva exemple:

"There are three different Windows Phone  apps for your computer that you can use to move music files to your phone: the Windows Phone app for Windows 8, the Windows Phone app for desktop (which works on both Windows 7 and Windows 8 PCs), and  the Windows Phone app for Mac."

"You can also move music files from your PC to your phone using Windows Explorer (called File Explorer in some versions of Windows) and Windows Media Player. When you connect your phone to your computer, your phone will appear in Windows Explorer as a storage device. You can navigate to your phone's Music folder (or the Music folder on your phone's SD card, if it has one), and then drag files to it from your PC.  Your phone will also appear in Windows Media Player as a portable media player, and then you can use the sync features in Media Player to move music and playlists to your phone."

"If your phone supports an SD card, you can also add song files by putting them on the SD card (using Windows Explorer) and then inserting the SD card into your phone."

Pe forumul de suport al lui Microsoft am gasit o mentiune despre cum trebuie sa fie formatat cardul SD pentru a fi recunoscut. Iata mentiunea:

"Apparently the PC did not see the phone and install the drivers.  Usually this is due to an SD card that needs reformating or the card is not compatable with the phone.

Remove the SD card and leave the phone off. Connect it to the PC and wait for the drivers to install. The drivers are installed when you see the phone, containing five folders, in windows explorer.

Ensure the file format for your phone's SD card is FAT32 file system."

Aceste mentiuni le-am gasit la aceasta adresa.

La aceasta adresa este prezentata o captura de ecran din File Explorer in care se poate vedea care ar trebui sa fie continutul drive-ului Windows Phone 8. La dumneavoastra apar aceste foldere (Documents, Music, Pictures etc.)? Daca nu apar probabil ca trebuie sa formatati card-ul SD folosind sistemul de fisiere FAT32.

Cosmin
Vizitator

Multumesc pt. eforturile depuse tuturor,am rezolvat problema,trebuia formatat cardul microSD din telefon(fara a fi scos insa),acum ma pot conecta la PC !

Membru de bază

Cu placere!

As mai avea o rugaminte la dumneavoastra. Marcati va rog ca si solutie mesajul care considerati ca v-a fost de cel mai mare ajutor in rezolvarea problemei. Poate in viitor se va mai lovi cineva de aceasta problema.

Va multumesc. 

Cosmin
Membru de onoare

Buna cosmin_ciuc

Am marcat eu ca si solutie prima postare din acest topic in asa fel incat utilizatorii sa citeasca raspunsurile tale ,pe masura ce le-ai adaugat Emoticon care face cu ochiul.

O duminica frumoasa!

Cristina