Probleme de semnal

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 14
Înregistrat: ‎30-01-2012
0

Semnal 3G instabil in Bucuresti pe Calea Vitan

[ Editat ]

Locuiesc pe Calea Vitan nr. 110 si de cand am un nou telefon cu suport 3G/HSDPA 3.6 Mbps si am probleme cu semnalul. Sunt momente cand interlocutorul se aude cu intreruperi, sau mai rau, eu il aud dar el nu mai aude deloc ce spun eu si trebuie sa resun. In toate aceste momente telefonul indica semnal minim - o liniuta. Uneori se poate si vorbi ok, dar in general se vede pe ecran cum intensitatea semnalului fluctueaza mereu, dara fara sa ajunga in maxim. Cu optiunea 'GSM only', deci fara 3G, nu sunt deloc probleme. Semnalul e la maxim si nu am vazut vreodata sa piarda macar o liniuta, dar asta nu mi se pare o solutie. Transferul de date e mult prea lent, am optiune de internet pe mobil si uneori vreau de exemplu sa citesc mailul fara sa merg la calculator. Nici sa comut mereu intre o retea si alta parca nu-mi vine...

Membru veteran
Postări: 528
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Re: Semnal 3G instabil in Bucuresti pe Calea Vitan

Salutare, trimite-mi pe PM un număr de telefon ca să aflăm ce se petrece. Mersi, Paul.
Membru cu acte în regulă
Postări: 350
0

[ Editat ]

,nu se exista sa nu ai semnal in aceea zona, verifica telefonul,cert ai ceva, defect telefonul

Începător
0

Spre rusinea mea, marturisesc ca nu gasesc optiunea de mesaj privat.

Nu am spus ca nu am semnal, am spus ca fluctueaza si imi afecteaza uneori calitatea convorbirii. Verificat pe doua telefoane, un Samsung B7722i si un SE Vivaz. 

Membru cu acte în regulă
Postări: 350
0

[ Editat ]

ceva bruiaza acolo,  semnalul, verifica orice lucru care ar putea influenta, daca persista anunta la vodafone poate  are ceva releul din acea zona.

Membru cu acte în regulă
Postări: 281
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

[ Editat ]

Salutare Emoticon fericit

Iti poti activa mesageria privata urmand pasii de aici.

Multumesc,
Raluca
Highlighted
Înţelept
Postări: 135
Înregistrat: ‎24-01-2012

salut mudpie
e posibil sa fi intro zona in care ai ceva interferente ( desi astea as trebui sa le apara si lor si ar trebui sa remedieze problema intr-un timp oarecare ) sau este posibil sa fi la ''intalnirea'' a doua sau mai multe antene si sa fi la limita de hand-over intre acele antene, faza cu liniutele de semnal nu e asa concludenta, si transferul de date este afectat de calitatea ( retine calitatea nu puterea ) semnalului pe care il receptioneaza tel tau.
mai este o varianta ( asta pt tine ) care ai putea sa verifici, cauta pe net si instaleaza-ti un program de genul net monitor si vezi putin acolo pe ce celula esti , puterea semnalului receptionat, si evolutia lui ( fluctuatii mari, hand-over de pe o celula pe alta, de pe o statie pe alta ) si atunci ai avea suficiente detalii atat pt tine cat si pt inginerii de la Voda ca sa poata sa iti ofere un raspuns concret.
si dupa ce ai mai multe informatii fale o sesizare................ ori aici ori pe dep relatii clienti ...............DAR LA CARE SA TI SE DEA NUMAR DE INREGISTRARE................. pentru ca atunci au atat obligatia profesionala , CAT SI LEGALA , sa iti dea un raspuns............ Emoticon fericit.
Cu stima
Începător
0

Flaviuschiper, multumesc mult, sunt informatii foarte utile. Din fericire, probleme par sa fi disparut. Sper sa si ramana asa.