Roaming şi apeluri internaţionale

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎15-03-2012
0

Politica de Utilizare Rezonabilă

Buna ziua,

Cum se "pupa" asa-zisa Politica de Utilizare Rezonabilă cu contractele care au definite un numar foarte clar si exact de minute gratuite in roaming precum si un numar exact de GB trafic de date, de asemenea gratuit in roaming?

Eu am un astfel de abonament de ani de zile si, recent, am primit informare de la Vodafone cum ca utilizarea nu e rezonabila - asa, deodata-, prin urmare luna viitoare se va aplica o "suprataxa".

Nu prea e o politica rezonabila sa suprascrii conditiile contractului, ce parere aveti? Desigur, EU impune, Vodafone nu poate face nimic, dar, totusi, un contract ramane...contract, nu?

Multumesc!

Moderator
Postări: 531
Înregistrat: ‎26-04-2017
0

Re: Politica de Utilizare Rezonabilă

Buna,

Acele unitati pot fi folosite in continuare in roaming, insa, precum era mentionat si anterior, daca utilizezi un numar de telefon mai mult in afara tarii decat in tara intervin anumite clauze. Regasesti aceste clauze si aici: https://www.vodafone.ro/personal/servicii-si-tarife/abonamente/roaming/index.htm

Multumesc,
Madalina
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎16-05-2018
0

Re: Politica de Utilizare Rezonabilă

Buna,

Ma folosesc de ocazie sa punctez faptul ca

Se pare ca operatorii Vodafone nu citesc reglementarile pe care le citeaza, pana la capat, in toate cazurile

Un paragraf in linkul de mai jos:

Politica utilizării rezonabile – monitorizare

Ca parte a politicii privind utilizarea rezonabilă, operatorul vă poate monitoriza și verifica utilizarea serviciilor mobile în regim de roaming pe durata a 4 luni. Dacă în această perioadă ați petrecut mai mult timp în străinătate decât acasă și consumul în roaming este mai ridicat decât cel național , operatorul vă poate contacta pentru a vă cere să clarificați situația. 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_ro.htm

Asigura-te ca ai un consum national mai mare, si Vodafone nu mai poate apela la aceasta clauza.

Numai bine,

Cosmin