Roaming şi apeluri internaţionale

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎13-09-2015
0

Scoaterea taxei de roaming

Inca nu am inteles cum se tarifeaza? Doar din beneficiile nationale cand suni, dar cand esti sunat??? Conform cu politica rezonabila, cate minute pe zi ai voie sa vorbesti??? (chiar daca ai beneficii nationale nelimitate, am dedus ca exista o limita...).

As dori o lamurire completa si sigura..(cat de urgent posibil, ma aflu in Germania si platesc suplimentar la abonament pt ca nu am inteles). Multumesc.

Highlighted
Moderator
Postări: 170
Înregistrat: ‎21-12-2015

Re: Scoaterea taxei de roaming

@valeriac a scris:

Inca nu am inteles cum se tarifeaza? Doar din beneficiile nationale cand suni, dar cand esti sunat??? Conform cu politica rezonabila, cate minute pe zi ai voie sa vorbesti??? (chiar daca ai beneficii nationale nelimitate, am dedus ca exista o limita...).

As dori o lamurire completa si sigura..(cat de urgent posibil, ma aflu in Germania si platesc suplimentar la abonament pt ca nu am inteles). Multumesc.

Buna!

Începând cu 15 iunie 2017, beneficiile naționale incluse în Oferta (minute naționale, SMS-uri naționale, MB internet pe mobil) sunt disponibile pentru comunicații în roaming, inițiate și terminate în rețelele operatorilor din SEE (Uniunea Europeană, Islanda, Lichtenstein și Norvegia).

In ceea ce priveste traficul de date, poti folosi traficul de date din abonament, iar valoarea acestuia se calculeaza in functie de urmatoarea formula:

2x Prețul Ofertei naționale

0,00752

Mai multe detalii gasesti aici: https://www.vodafone.ro/personal/servicii-si-tarife/cartela-vodafone/roaming/index.htm

Multumesc,

Georgiana

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎30-04-2015
0

Subsemnatul Ovidiu Volf, abonat Vodafone (0723649846) de mai bine de 16 ani, va aduc la cunostinta faptul ca, nu am fost informat initial la prezentarea abonamentului, de faptul ca acesta este incompatibil cu serviciul de roaming.

Nu am avut nici o idee despre ce urma sa se intample o luna si cateva zile mai tarziu, timp in care serviciul de roaming a fost activ, cand am primit un SMS prin care am fost anuntat ca la acest abonament nu se poate activa serviciul de roaming.

Am incercat sa activez serviciul de pe site-ul Vodafone. Am fost directionat la Relatii cu clienti.

Ca urmare a discutiilor purtate retrimit (pentru ca nu am primit nici un raspuns, solutie, rezolvare) aceasta solicitare prin care cer activarea serviciului de roaming fara costuri suplimentare.

Multumesc.

Telefon contact: 0723649846

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎27-06-2017
0

Sa inteleg ca abonementele vechi nu mai au roaming activat? 

Am vazut asta in aplicatia myvodafone. Plec din tara in urmatoarele zile. Daca nu observam eu atunci ma trezeam ca nu puteam folosi telefonul in roaming?!? 

Sunt profund dezamagit de modul in care s-a abordat aceasta problema si ma gandesc pentru rima oara sa schimb operatorul.

Moderator
Postări: 663
Înregistrat: ‎26-04-2017
0

Buna,

Potrivit abonamentului tau, poti avea acces la serviciul de roaming poate fi realizata doar cu schimbarea abonamentului. Poti verifica aceasta informatie, verificand contractul, mai exact informatia de deasupra tabelului.

Multumesc,

Madalina 

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎30-04-2015
0

contract telefonic, deci care tabel? Ce ineamna schimbarea abonamentului pot reveni la red 10 fara telefon? chiar ma laudam ca vodafone mi-a facut o oferta buna, dupa atatia ani.

sau mai bine imi vad de treaba si merg la alt operator? poate primesc o oferta mai buna, ce spuneti?

Nou venit
Postări: 3
Înregistrat: ‎29-06-2017
0

Salut,

Ceea ce spuneti ca trebuie sa imi schimb abonamentul existent cu unul din grila noua, care sa aiba resurse consumabile si in roaming constituie ABUZ / ILEGAL. Nu imi puteti limita dreptul de a-mi folosi telefonul in roaming cu abonamentul vechi (poate fi si din 2010 abonamentul, chiar nu conteaza) pe motiv ca nu am un anumit abonament. Normal este sa ma lasati sa il folosesc si sa platesc pentru ceea ce am folosit. Poate plec din tara 1-2 saptamani pe an si nu am nevoie de un abonament cu minute si date in roaming de 10-12 eur / pentru restul de 11 luni din cele 12 ale unui an si imi convine abonamentul meu de 5-6 eur din care nu imi pot folosi minutele / datele mobile din oferta, dar sunt dispus sa platesc suplimentar pentru ceea ce consum.

Daca aceste situatii ajung la ANPC, nu vad cum puteti justifica aceste actiuni, deoarece nu sunt legale. Este vorba de limitarea unui drept fara a avea o baza legala.

Nou venit
0

Salut,

Ceea ce spuneti ca trebuie sa imi schimb abonamentul existent cu unul din grila noua, care sa aiba resurse consumabile si in roaming constituie ABUZ / ILEGAL. Nu imi puteti limita dreptul de a-mi folosi telefonul in roaming cu abonamentul vechi (poate fi si din 2010 abonamentul, chiar nu conteaza) pe motiv ca nu am un anumit abonament. Normal este sa ma lasati sa il folosesc si sa platesc pentru ceea ce am folosit. Poate plec din tara 1-2 saptamani pe an si nu am nevoie de un abonament cu minute si date in roaming de 10-12 eur / pentru restul de 11 luni din cele 12 ale unui an si imi convine abonamentul meu de 5-6 eur din care nu imi pot folosi minutele / datele mobile din oferta, dar sunt dispus sa platesc suplimentar pentru ceea ce consum.

Daca aceste situatii ajung la ANPC, nu vad cum puteti justifica aceste actiuni, deoarece nu sunt legale. Este vorba de limitarea unui drept fara a avea o baza legala.

Nou venit
0

Salut,