Samsung

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 11
Înregistrat: ‎09-02-2012
0

Icoana NFC status bar Samsung Galaxy S6

[ Editat ]

Buna ziua,

Am cumparat de la Vodafone acum o saptamana un Samsung Galaxy S6 cu cresterea abonamentului curent la 19 Euro si bineinteles cu blocarea terminalului in reteaua Vodafone. Intrebarea mea este : de ce la activarea NFC-ului din setari, nu apare incoana clasica "N" in status bar. Un alt Samsung Galaxy S6 achizitionat la liber, apare aceasta icoana in status bar, la activare.Sunt aproape sigur ca mai exista si alte icoane care nu apar la activare. Va multumesc.

Highlighted
Membru de onoare
Postări: 803
Înregistrat: ‎03-04-2012
0

Re: Icoana NFC status bar Samsung Galaxy S6

Salut, radunut!

Te rog sa imi oferi o captura de ecran.

De asemenea, aceasta este singura neplacere, sau NFC-ul nu functioneaza?

Multumesc,
Adrian
Începător
0

[ Editat ]

Screenshot_2015-09-05-18-21-06.png

Salut,

NFC-ul functioneaza perfect, singura problema este lipsa iconitei din status bar. Acelasi lucru se intampla daca contectez castile, imi apare pentru cateva secunde un mesaj cu "earphones connected", dupa care aceeasi situatie, nu apare nicio iconita in status bar care sa arate prezenta castilor; castile functioneaza impecabil cand sunt conectate. Versiunea de android instalata este: 5.1.1, baseband version: G920FXXU2COH2.

Multumesc pentru raspuns.    

Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

Salut, radunut!

Da, este vorba de o customizarile in soft pe care le poate implementa operatorul impreuna cu producatorul. In cazul de fata s-a ales neafisarea acelor iconite, cel mai probabil pentru a evita aglomerarea de pe bara de status. Esti sigur ca si celalalt telefon este achizitionat tot de la Vodafone? Au amandoua acelasi baseband si versiune firmware?

Tudor

Vodafone
Începător
0

[ Editat ]

Salut,

Celalalt Samsung Galaxy S6 nu a fost achizitionat de la Vodafone ci de la un alt magazin, asa cum am precizat, la liber.

Din pacate, din punctul meu de vedere, nu mi se pare absolut deloc OK ca operatorul sa elimine notificarile din bara de status. Am avut NFC-ul activat cateva zile si nu stiam de ce bateria scadea asa repede. Iconitele din status bar au si ele rolul lor. Nu cred ca este atata aglomeratie deoarece se folosesc pe rand.Versiunea de software ar trebui sa fie identica cu cea de pe orice alt telefon Galaxy S6 achizitionat de oriunde.. Se putea totusi alege o solutie tehnica mult mai eleganta, adaugand butoane de afisare (on/off) in status bar.. In functie de utilizator, fiecare isi putea customiza telefonul dupa preferinta. Dar asa, eu ca si client sunt obligat sa accept aceasta solutie care, asa cum am precizat, nu ma ajuta deloc.. Nu mi s-a spus la achizitie ca versiunea software este customizata de operator si ca este diferita de cea standard.Multumesc.

Începător
0

Salut,

Care este sansa sa pot avea versiunea de software originala, de la producator, si nu cea curenta care elimina iconitele ? Multumesc

Moderator

Salut, radunut!

Service-ul nostru asigura compatibilitatea cu reteaua prin softurile acceptate de Vodafone impreuna cu Samsung. Poti totusi insa incerca sa te deplasezi la un service Samsung, ca cel din Str. Nicolae Caramfil Nr. 85A , sector 1 , Bucureşti si sa soliciti acest aspect celor de aici.

Te asteptam cu raspuns.
Tudor

Vodafone
Începător
0

Salut,

Multumesc pentru raspuns.

Eu sunt Brasov si m-ar ajuta mai mult sa rezolv problema aici. Multumesc.

Începător
0

Salut,

Totusi, avand in vedere ca la achizitia acestui telefon nu a fost precizat de catre personalul vostru faptul ca soft-ul este customizat fata de cel standard, ma astept la o solutie, aici in Brasov. Mai ales faptul ca anumite iconite nu mai sunt vizibile in status bar iar daca sunt activate serviciile respective, nu vei putea afla usor asta. Este frustrant sa ai un Galaxy S6, adica ultima tehnologie de la Samsung in smartphone-uri, dar sa nu functioneze asa cum l-a construit producatorul.

Sunt un client foarte vechi in reteaua Vodafone, impreuna cu inca 3 numere diferite si ma astept sa ma ajutati sa rezolvam aceasta situatie cat mai repede. Va multumesc.

Moderator

[ Editat ]

Salut, radunut!

Operatorii principali, cu atat mai mult grupurile cu mai multe divizii pot alege sa customizeze meniurile telefoanelor impreuna cu producatorul spre o mai buna experienta a clientului in acea retea. Regret faptul ca esti nemultumit de acest aspect, pana acum nu am mai avut clienti care sa se planga de o asa modificare. 

Am luat legatura cu cei de la Samsung si mi-au confirmat ca ei nu vor putea reinstala in service-ul lor decat softul destinat initial acelui aparat. De asemenea, si Regenersis, iti va oferi suport pe baza softurilor customizate Vodafone. 

Cat despre situatia de fata, mi s-a mai confirmat totusi ca poti instala si tu de acasa versiuni de softuri oficiale customizate sau nu de catre un anumit operator, dar pe propria raspundere si ca nu o recomanda in totalitate. Atat timp cat ROM-ul instalat este oficial, garantia va ramane intacta.

Tudor

Vodafone