Samsung

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎13-07-2015
Soluţie acceptată

LIPSA DE PROFESIONALISM SI NESIMTIRE LA EA ACASA

Buna seara,

In data de 13.12.2016 am primit prin curier un telefon Samsung S6Edge achizitionat cu o prelungire de abonament de 24 luni de la Vodafone...de asemenea am acceptat si o marire a planului tarifar de la 15 la 21 eur/luna.La momentul primirii produsului prin curier nu am avut si ca atare nici nu am putut verifica integritatea si functionalitatea aparatului.Ulterior acestei date am fost plecat din tara fara a avea telefonul cu mine ,acesta ramanand acasa in cutie asa cum a venit.Pe data de 02.01.2017 am deschis telefonul si am constatat ca are o "mica" problema tehnica si anume ca functia de rotire a ecranului nu functioneaza.Am incercat sa citesc pe net despre acest subiect si am vazut ca este una din problemele oarecum "consacrate" ale acestor modele de telefon,am sperat ca aceasta problema se va rezolva asteptand 1-2 zile si eventual ceva update-uri automate de software.Cum acest lucru nu s-a intamplat,pe data de 04.01.2017 m-am deplasat la service-ul ESD ROM(autorizat Samsung) unde am semnalat acest "defect"...pe fisa de intrare in serice la OBS ar fi trebuit mentionate aspecte referitoare la starea vizuala a telefonului(gen "urme de uzura,"zgarieturi" sau chestii de genul asta),dar cum asa cum am precizat mai sus telefonul fiind neutilizat aceste lucruri nu aveau cum sa existe ,fapt pt care la capitolul OBS este trecut:"OK".Dupa aprox 1h de stat in service raspunsul a venit sec:"telefonul prezinta urme de contact cu lichide,pierde garantia ,necesita inloc placa baza,flex incarcare si flex casca,cost aprox 1400 ron".Stupefiat,am luat legatura cu serviciul rel Clienti al Vodafone si am fost indrumat sa merg sa las telefonul intr-un magazin de-al lor pentru a fi trimis catre o contraexpertiza la service-ul "autorizat" Vodafone si anume Regenersis.Am mers la magazinul Vodafone Mosilor unde am predat aparatul impreuna cu o copie a notei de constatare a celor de la ESD ROM-la monetul preluarii aparatului de catre angajata Vodafone am rugat-o sa verifice vizual aparatul si eventual sa semnaleze in fisa de service daca prezinta urme de uzura sau zgarieturi lucru care evident nu s-a intamplat telefonul fiind NOU...cu riscul de a plictisi cu acest detaliu aparent lipsit de importanta,va rog pe voi cititorii sa aveti rabdare si spre sfarsit veti intelege.Asadar pe data de 04.01 am lasat telefonul pentru a fi trimis spre service...mai mult decat atat pe fisa de service completata de duduia care a preluat telefonul si fisa pe care recunosc am semnat-o oarecum ca "primarul" undeva in josul paginii este stipulat in mod expres faptul ca telefonul a fost ambalat in fata mea in folie de plastic cu bule antisoc,lucru care in realitate nu s-a intamplat....este adevarat faptul ca ora la care am fost sa predau telefonul era una destul de tarzie undeva in jurul orelor 18:30-19 si probabil tipa se gandea cum sa plece mai repede acasa...dar stiti care-i treaba misto:ca au camere in magazin si se poate verifica acest aspect legat de ambalarea telefonului...in fine mergem mai departe...pe data de 10.01 am intrat pe site-ul celor de la Regenersis si am constatat ca la stadiul reparatiei apare ceva cat se poate de interesant:"defect client"-ATAT si nimic mai mult si ca telefonul a fost expediat catre magazinul care l-a trimis catre ei.Si acum incepe dansul,din data de 10.01 si pana azi 12.01 am vorbit cred cu 6-7 persoane de la relatii clienti explicandu-le problema mea si cerand sa vorbesc cu un factor de decizie care-mi poate rezolva problema insa de fiecare data m-am lovit de raspunsuri seci,reci de corporatisti ordinari.Partea interesanta referitoare la treaba cu "zgarieturi si urme de uzura consta in faptul ca desi pe site-ul celor de la Regenersis nu apar detalii de acest gen ,cei de la Relatii Clienti mi-au comunicat ca telefonul pe langa faptul ca prezinta urme de contact cu lichid(stiam asta ca doar v-am trimis fisa de la ESD ROM dohhh) prezinta de asemenea urme de uzura si zgarieturi...oare de unde stiau cei de la Relatii clienti despre treaba asta atat timp cat pe platforma/site-ul celor de la Regenersis nu apar astfel de informatii...sau cumva lucrurile de genul asta se rezolva prin spate??de ce nu exista transparenta totala in astfel de cazuri domnilor de la Vodafone??poate din astfel de considerente nesimtite si mojicii demne de babuini singurul service agreat de voi este Regenersis-care apropos vuieste internetul de magariile intamplate acolo-si daca raspunsul ar fi nu de ce va asociati si permiteti astfel de analogii ca de" spune-mi cu cine umbli ca sa-ti spun cine esti"-de zicala asta veche romaneasca ati auzit???cumva se incearca musamalizarea acestui incident si cineva s-a gandit ca la nici 3 saptamani de la livrare telefonul fiind nou si ca sa "scapati" basma curata din treaba cu lichidul ,telefonului i s-au aplicat cateva urme de uzura si zgarieturi?? si daca va fi sa fie asa va garantez ca lucrurile vor degenera si vom ajunge pana la cele mai inalte forumuri nationale si internationale pe aceasta tema si vom vedea cat si si daca cei de la Samsung vor permite sa le fie terfelita imaginea si asa sifonata dupa problemele cu Note 7...ce vreau?simplusa-mi fie inlocuit telefonul cu unul nou pe care sa-l ridic personal de data aceasta de la o reprezentanta Vodafone...si mai jos iata cateva paragrafe din ce se stiplueaza in Comisia Europeana privind drepturile consumatorilor -aceste "citate" vor raspunde la toate icnercarile voastre meschine cu care ati incercat in aceste 2 zile sa ma trimiteti la plimbare,dar ca sa stiti si voi "nu mor caii cand vor cainii"-spor la inspiratie celorlalti utilizatori de pe acest forum :

"

Prezumția lipsei de conformitate presupune considerarea produsului ca fiind lipsit de calitate și performanță încă de la achiziționare. Astfel, orice lipsă de conformitate apărută într-un termen de 6 luni de la data livrării produsului se considerată a fi existat la momentul livrării.

Pentru a opera prezumția lipsei de conformitate este necesar ca vânzătorul să fie informat despre aceasta în termen de 2 luni de la data la care consumatorul a constatat-o, dar până la împlinirea termenului de 6 luni de la data livrării produsului.

În afara termenului de 6 luni, consumatorul poate uza de termenul de 2 luni în care trebuie să informeze vânzătorul despre lipsa de neconformitate (termen care curge de la data la care consumatorul a constat neconformitatea), până la împlinirea termenului de 2 ani. În acest caz, consumatorul trebuie să dovedească faptul că produsul a fost lipsit de conformitate la predare. În situația în care consumatorul nu anunță vânzătorul în cadrul acestui termen, acesta nu va mai putea solicita remedierea lipsei de conformitate.

În cadrul prezumției lipsei de conformitate obligația de a dovedi că produsul nu a fost lipsit de conformitate la predare aparține vânzătorului și nu consumatorului. Însă, această regulă este valabilă doar în cadrul termenului de 6 luni de la data livrării produsului.

1. Garanția pentru vicii ascunse

4.1. Ce înseamnă viciu ascuns?

În sensul legislației privind protecția consumatorilor, termenul viciu ascuns este definit ca fiind deficiența calitativă a unui produs livrat sau a unui serviciu prestat, care nu a fost cunoscută și nici nu poate fi cunoscută de către consumator prin mijloace obișnuite de verificare.

4.2. În ce condiții se consideră că viciul este ascuns?

Condițiile pentru a fi considerat un viciu ascuns sunt:

• consumatorul nu l-a cunoscut și, după împrejurări, printr-o verificare normală, dar atentă, nici nu putea să-l cunoască, nefiindu-i comunicat nici de către vânzător;
  • să fi existat în momentul încheierii contractului;
  • sa fie grav.

4.4. Care este termenul în care consumatorul trebuie să inițieze acțiunea împotriva vânzătorului?

Se disting următoarele situații:

• vânzătorul nu a cunoscut existența viciilor ascunse - termenul este de 6 luni;
  • vânzătorul a cunoscut existența viciilor și le-a ascuns cu viclenie - termenul este de 3 ani.

Termenele încep să curgă de la data descoperirii viciilor ascunse, însă cel mai târziu până la împlinirea unui an de la predarea produsului în primul caz.

Termenele de 6 luni, respectiv un an, sunt privite ca perioade limită în care viciile ascunse trebuie să fie descoperite, acestea nefiind susceptibile în întrerupere sau suspendare.

5.1. Cine este responsabil pentru lipsa de conformitate existentă la momentul livrării produsului?

Vânzătorul este răspunzător față de consumator pentru orice lipsă de conformitate existentă la momentul cand au fost livrate bunurile.

În cazul lipsei conformității, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului aducerea produsului la conformitate.

Legea nr. 449/2003 reglementează acțiunea consumatorului final împotriva vânzătorului direct care, la rândul lui, se va întoarce împotriva propriului vânzător și așa mai departe până la vânzătorul vinovat de defecțiune, care se dovedește a fi de multe ori fabricantul sau producătorul.

În cazul în care produsul se defectează într-un termen de 6 luni de la data livrării acestuia se presupune că produsul a fost lipsit de conformitate încă de la livrare - prezumția lipsei de conformitate -, vânzătorul fiind obligat să demonstreze consumatorului că produsul nu a fost lipsit de conformitate la predare.

Pentru a opera prezumția lipsei de conformitate este necesar ca vânzătorul să fie informat despre aceasta în termen de 2 luni de la data la care consumatorul a constatat-o, însă până la împlinirea termenului de 6 luni de la data livrării produsului.

Orice lipsă de conformitate a produsului în perioada de 6 luni se prezumă a exista încă de la data livrării produsului; în acest caz vânzătorul este obligat să dovedească faptul că produsul a fost conform la livrare.

Potrivit Directivei 1999/44/CE vânzătorul este direct răspunzător față de consumator pentru orice lipsă de conformitate a produsului. Prin urmare, el nu se poate ascunde în spatele producătorului sau furnizorului. Consumatorul nu trebuie sa accepte aceasta, chiar dacă are garanția oferită de producător. Vânzătorul este cel cu care consumatorul a încheiat contractul de vânzare-cumpărare/prestări servicii. Vânzătorul este, așadar, responsabil pentru respectarea contractului, astfel că, pentru soluționarea litigiului, se recomandă consumatorului să se adreseze acestuia.

Atunci când acest lucru se dovedește imposibil și consumatorul consideră că drepturile reglementate de Directiva 1999/44/CE i-au fost încălcate de catre vânzător, acesta se poate adresa ECC Romania."

Asadar domnilor moderatori sper ca veti publica acest post!

Multumesc.

Vizitator
0

Re: LIPSA DE PROFESIONALISM SI NESIMTIRE LA EA ACASA

Ca si constatare a cazului meu ,observ ca cineva intreba in data de 07.01.2017 cand se vor aduce din nou pe stoc telefoane S6 Edge si S7 iar raspunsul celor de la Vodafone "

Salutare.

Modelul Samsung S7 îl poți găsi aici, în schimb modelul Samsung S6 Edge nu cred că o să mai revină pe stoc, dar poți încerca modelul Samsung S7 Edge.

Cam stranie coincidenta nu?

Moderator
Postări: 2.545
Înregistrat: ‎12-01-2012

[ Editat ]

Ne pare rau pentru situatia pe care ai intampinat-o, Silviu. 

Din cate am inteles, tot in data de 4 ianuarie ai si trimis telefonul la service, iar termenul de rezolvare/primire telefon este de 15 zile calendaristice, insemnand poimaine. 

Ce actiuni ai mai intreprins de atunci? 
Tudor

PS: raspunsul din al doilea mesaj a fost oferit de catre un utilizator de forum si nu angajat Vodafone, dar informatia este corecta. Nu are, insa, legatura cu situatia ta ci doar faptul ca a fost retras de la vanzare pentru ca a trecut mai mult de un an si jumatate de la lansare.

Tudor

Vodafone
Vizitator
0

Cumva nu pot sa nu-mi ascund mirarea ca cineva a catadicsit sa raspunda....dar banuiesc mai bine mai tazriu decat niciodata.

Din pacate discutia se opreste aici,de acum lucrurile devin "secrete" datorita faptului ca asa cum ma asteptam nimeni din Vodafone nu a avut nici cea mai mica intentie de a icnerca sa gaseasca rezolvare pe cale amiabila a cestei situatii sau daca au facut-o ,au fost incercari meschine de a-mi oferi jumatati de masura....ne vedem in sala de judecata asa cum am informat si Samsung Romania (cf art 60 cod procedura civila chemarea in garantie).

Si ne auzim si in media ca sa vada tot poporul si sa aiba un "model" pt asemenea probleme pe care le-ar putea intampina si ei pe viitor.

Mult succes.

Moderator
Postări: 2.545
Înregistrat: ‎12-01-2012

Ne pare rau sa aflam aceasta. Poti sa ne confirmi aici seria procesului verbal de la intrarea in service pentru a verifica mai multe impreuna cu cei de la service?

Tudor

PS: regret ca acum revin aici cu raspuns.

Vodafone
Vizitator
0

Buna ziua,

Nu mai aveti ce sa verificati voi,de acum verifica ANPC-ul si avocatii.