Samsung

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎18-05-2012
Soluţie acceptată

Samsung Galaxy y

Salut membrii forumului!

Am o intrebare referitoare la jucarioara Galaxy y. Stie careva cum se poate bloca transferul de date pe conexiunea mobila? Nu de alta dar a scapat juniorul in Youtube si a praduit 200 MB intr-o ora.

Si tot pe aceeasi tema, o aplicatie de monitorizare a transferului de date mai prietenoasa cu bateria cunoasteti? Am instalat "Traffic Monitor" si e campioana la consum. 34% din total consum al tuturor aplicatiilor.

Multumesc frumos,

Liviu

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: Samsung Galaxy y

[ Editat ]

Salut Patefon si bun venit pe forum!

Pentru a dezactiva conexiunea de date,se procedeaza astfel:

Meniu>>Setari>>Wireless si retea>Retele mobile>Utilizare pachete de date.Campul de langa meniu nu trebuie sa fie marcat cu "V"(chiar acum am testat pe telefonul personal)

Pentru detalii poti intra aici,la manuale de utilizare,unde selectezi Samsung Galaxy Y .Apoi selectezi "Conexiune",iar de la "Consum de date",selectezi "Activeaza sau dezactiveaza conexiunile de date".

Ce urmeaza dupa, este calea amintita mai sus,intr-o forma ilustrata.

ScreenShot072.gif

O aplicatie care se considera a nu consuma multe resurse cat ruleaza in background ,este 3G Watchdog

Mai multe despre ea si ce poate face ,gasesti in postarea de aici.

am facut un screen a acesteia mai jos.

ScreenShot073.gif

Ionut

Vodafone
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

Salutare Patefon!

Raspunsurile pentru intrebarile tale au fost date de Ionut si pentru asta am si marcat postarea lui ca fiind solutia pentru tine.

Totusi, informatia exacta despre traficul inclus ramas poate fi gasita la Cost Control *123#

In contul de MyVodafone gasesti si ce cantitate de date s-a facut in fiecare sesiune pe care ai avut-o la internet de pe telefonul tau. 

Pagina de unde vezi aceste sesiuni este cea de Apeluri curente. Ai si un exemplu al contorului de date in imagine.

trafic net.JPG

De asemenea, pe langa 3G Watchdog, am citit lucruri bune si despre Onavo Count, chiar daca are o interfata mai putin prietenoasa.

Onavo Count | Monitor Data

Multumesc,
Tudor. 

Vodafone
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎18-05-2012

Multumesc pentru proptitudine si detalii.

Stima,
Liviu
Highlighted
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Salut!

Imi pare bine ca ti-am fost de folos!

Toate cele bune,pe mai departe.

Ionut.

Vodafone