Samsung

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 26
Înregistrat: ‎25-11-2012

Re: Samsung S6500 Galaxy Mini 2 - fugiti de el ... si de Vodafone ;)

Telefonul ăsta e apărut în 2012 ! Poate că prietenul nostru are alt model... în fine. Alta e problema .

Am o pasiune pentru seria Galaxy de la Samsung, dar din păcate nu-mi pot permite să achiziționez unul din vârful de gamă, așa că m-am orientat către cele low / mid cost. Am și I-5500, Gio, Y și mai nou Mini 2 . TOATE sunt bune și cu setările potrivite mă ține bateria rezonabil. Cu Mini 2 este însă altă problemă, deși se mișcă excelent pe net, vede sateliții GPS și din casă ( lucru pe care I-5500 nu-l face ) este totuși o neconcordanță MARE intre specificațiile producătorului ( preluate și de Vodafone ) și realitate în ceeace privește memoria telefonului. Memoria NU ESTE DE 4 Gb !!! Are doar 1,84 Gb disponibili pentru stocare ( apare ca spațiu de stocare USB ) 0,9 Gb spațiu de stocare al sistemului , și 398 Mb RAM. ( ce apare pentru SD card e altceva, depinde de ce fel de card folosești).

DECI : de la specificațiile de 4 Gb + 512 Mb RAM până la cele afișate de sistem e o diferență mărișoară și nu mă refer la memoria liberă, mă refer la cea scrisă după bara de fracție ( totală ) . Am verificat pe site-ul Samsung , unde la memorie scrie clar : 4 Gb + 512 Mb RAM . Nu pot să cred că sistemul de operare ocupă mai mult de 2 Gb, iar în legătură cu variante cu altă memorie nu există niciun fel de referire . Aveți vreo explicație pentru asta ? Eu am ales Mini 2 TOCMAI pentru cei 4 Gb + 512 Mb RAM promiși .

Highlighted
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: Samsung S6500 Galaxy Mini 2

Salut Miishu!

Confirmarea acestor informatii le vei obtine de la Samsung Romania. Ii poti contacta la pagina http://www.samsung.com/ro/info/contactus.html

Eu pot sa iti spun cum se intampla pentru Samsung Galaxy S 2 pe care il detin si pot face cateva screenshot-uri si acelasi lucru este general valabil pentru toate telefoanele Android.

Screenshot_2012-12-02-15-19-46.png

Dupa cum vezi, sunt rezervati 1.97 GB pentru aplicatii si 11.50 pentru stocarea de fisiere(in total 13.47 GB). Restul pana la 16 GB teoretici (practici sunt 14.901 GB, adica 16.000.000.000 Bytes / 1024 /1024 /1024) sunt ocupati de sistemul de operare in alte scopuri, nu neaparat numai pentru instalarea firmware-ului.

Daca observi calculul din paranteza de mai sus, 14.89 este memoria efectiva in GB a cardului de 16 GB atasat telefonului.

De asemenea poti sa mai retii ca 14.89 GB inseamna circa 15247 MB(14.89 * 1024).

Acelasi lucru se intampla si la memoria RAM, unde utilizatorului final nu ii raman 512 MB sau 1 GB RAM, asa cum apare in specificatii.

Screenshot_2012-12-02-15-19-52.png

Astfel, memoria libera RAM ramasa mie este de 827 MB din 1024 MB.

Multumesc,

Tudor.

Vodafone
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎09-04-2012
0

Telefonu are 4gb memorie : 1gb system storage, pt aplicatii etc. 2gb internal sdcard pt ce vrei tu si inca 1gb pe care nu-l vezi. Asta pe care nu-l vezi e impartit in mai multe partitii. Gen: partitia de cache, delvik cache, recovery si alte tampenii. La fel si cu ramu, el are 512mb dar o parte e rezervata pentru procesele mai pretentioase, gen jocuri sau clipuri video.

Apropo, am si eu telefonu asta de la vodafone de 4 luni si sunt super multumit de el. Am CyanogenMod 10.1 pe el, bazat pe ultimul JellyBean, dar este in stadiu beta. Asteptam releasu oficial de la vodafone pentru ca programatorii de pe xda sa scoata o versiune stabila. Poate ne lamuriti cu un ETA !

PS : nu s-a exfoliat nimic pana acum! il tin in husa fara folie pe ecran.

Membru veteran
Postări: 528
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Salutare Sinner,

Update-ul la JB inca nu a fost lansat pentru Samsung Galaxy Mini 2. Am inteles ca abia a fost lansat pentru telefoanele Galaxy SII in Spania, dupa ce la inceputul lunii a fost anuntata lansarea acestei actualizari.

In momentul in care vom detine mai multe informatii va vom anunta aici.

Multumesc,

Paul