Sony Ericsson

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 21
Înregistrat: ‎09-12-2014
0

Xperia Z3 Compact capac spate

Buna ziua,

Am cumparat acest telefon prin luna Octombrie 2014.

Am observat ca recent a inceput sa se miste capacul de pe spatele telefonului in zona camerei foto atunci cand se apasa usor cu degetul...Acest lucru sigur cauzeaza la rezistenta impotriva apei desi telefonul nu a avut contact cu apa pana in prezent...Am mai constatat ca sub lentila se pot observa cateva scame care probabil au intrat tot din aceasta cauza....

Am sunat la Regenersis sa vad daca se poate uita cineva la aparat fara sa il las in service si sa imi spuna daca se poate face ceva si mi s-a comunicat ca trebuie lasat in service si ca voi primi raspuns in maxim 15 zile...foarte mult timp doar pentru o verificare eventual o reparatie.

Exista vreo sansa ca daca las telefonul in service sa primesc de la Regenersis un alt aparat sa il pot folosi temporar? (PS: o sa imi trebuiasca aparat cu nano sim)

Multumesc

Razvan Anitoaei

Membru de onoare
Postări: 1.125
Înregistrat: ‎29-10-2012
0

Re: Xperia Z3 Compact capac spate

Salutare, Razvan_Anitoaei!

Intr-adevar, pentru verificarea telefonului in service-ul autorizat, acesta trebuie predat intr-un magazin Vodafone, iar termenul legal de reparatie a terminalelor in service este de maxim 15 zile calendaristice (in acest termen sunt incluse si zilele de transport).

De asemenea, exista posibilitatea de a primi un telefon suplinitor pentru a putea folosi serviciile in perioada in care telefonul se afla in service, in cazul in care stocul magazinului permite acest lucru. In functie de telefonul pe care il vei primi, colegii din magazin te pot putea ajuta cu inlocuirea cartelei SIM, daca este nevoie.

Multumesc,
Roxana

Sfătuitor
Postări: 35
Înregistrat: ‎30-09-2012

E problema generala cu toata seria Z Z1 Z2 Z3.

In cel mai bun caz patesti cum am patit eu: dupa 22 de luni s-a dezlipit capacul si am primit unul nou.
Începător
Postări: 21
Înregistrat: ‎09-12-2014

Bună ziua,

La fel s-a întâmplat și cu mine. Am primit alt telefon nou după 3 luni de utilizare.

Sunt curios dacă și acesta o sa tina tot 3 luni sau mai mult :-) 

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎17-04-2015
0

Buna am cumparat un sony z3 compact in luna mai. Au trecut 4 luni si mi s-a dezlipit ecranul in coltul stang sus. Avand in vedere ca telefonul a fost folosit cu protectie rhino shield si husa permanent plus ca vorbim de un tel. de peste 2000ron este inaceptabil sa pice displayul din loc. Este clar ca telefonul numai este rezistent la apa.
Constatand feedbackul negativ clientilor vodafone care au trimis la regeneris telefonul in garantie imi pare rau ca l-am trimis si sper sa nu-l primesc in stare mai proasta. dupa 2sapt....

Intrebarea mea este ce sanse am sa mi se schimbe telefonul cu unul nou sigilat? Da sigur se poate lipi cu superglue in service...dar pot sa uit de rezistenta la apa ... ceea ce nu-mi convine deloc la banii dati pe el.
Membru cu acte în regulă
Postări: 371
Înregistrat: ‎09-10-2012
0

Salut, robertvarga!

Decizia de inlocuire este data de catre colegii din service daca, dupa ce verifica defectul semnalat, telefonul nu mai poate fi adus la conformitate.

Multumesc,
Ana

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎17-04-2015

@Ana, multumesc pt. raspuns.

Pentru cei care se afla intr-o situatie similara as dori sa revin cu informatii legat de telefon si garantia vodafone/regenersis:

• Azi l-am primit inapoi din service si spre surprinderea mea telefonul a fost inlocuit cu unul nou. Dupa cele citite pe alte forumuri despre regenersis ma asteptam sa primesc telefonul inapoi lipit cu superglue insa "lucky me" nu a fost asa.
  • Mai era un domn tot cu un Z3Compact pt. garantie; si el a primit la fel un tel. nou.

Multumesc Vodafone/Regenersis!

Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Salut, robertvarga si ma bucur ca ai revenit pe forum sa impartasesti cu noi vesti bune. Te mai asteptam!

Tudor

Vodafone
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎17-08-2015
0

[ Editat ]

Si mie mi s-a dezlipit ecranul in partea de sus tot, chiar sambata pe 15 august l-am dus la vodafone, si sper si eu sa mi se inlocuiasca, ca si mie mi teama ca se pierde rezistenta la apa. Mare mi-a fost mirare sa vad ca dupa 6 luni de utilizare, tinut in husa, folie de protectie de ecran si  sa constat ca s-a dezlipit ecranul, asa fara motiv. Am dat atatia bani pe el, bine a fost achizitionat la abonamentul red 19, dar totusi 1400 de lei, nu sunt tocmai bani putini! Chiar sunt un pic dezamagita de SONY si am emotii maxime pana cand voi primi o veste. Sper sa mi-l inlocuiasca, daca nu am sa fac gura mare si plangere la protectia consumatorului, ca nu e normal ca la unii sa-l inclocuiasca si la altii nu! Sper sa fie bine!

Highlighted
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Buna, cristine!

Iti multumim pentru mesajul de mai sus. Regret faptul ca si tu te afli in aceasta situatie, dar speram ca solutia sa fie cea potrivita pentru tine. Te asteptam pe forum cu noutati dupa ce ridici telefonul de la magazin/service.Problema apare destul de rar din informatiile pe care le avem in acest moment.

Tudor

Vodafone