Timp liber

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎16-01-2012

De ce iubesc Brasovul?

Avem mereu tendinta sa ne apropiem de persoanele dragi si tot la fel ne atasam si ramanem fideli anumitor locatii. Asa am ramas eu in Brasov, orasul care este din toate punctele de vedere ceva ce visam de mica. Venind aici in primul an de facultate, mi s-a oferit sansa sa cunosc tot ceea ce inseamna distractie dar si cultura. Ador orasul asta pentru ca in functie de anotimp, mereu ai ce sa faci. Este iarna? Mergi in Poiana sa te dai cu sacul sau sania, in Piata Sfatului sa admiri luminitele cu care suntem rasfatati in fiecare an sau la patinoar cu prietenii. Daca ingheti si vrei sa bei ceva cald, poti foarte usor sa te deplasezi la ceainaria Ceai Et Caetera, unde pe langa mult ceai bun si ieftin, poti sa te joci un boardgame alaturi de prietenii tai. Preferi ceva pe stil mai frantuzesc? Cafeteca este locatia in care trebuie sa mergi! Alaturi de sacii de cafea, o muzica si atmosfera relaxanta, te bucuri de cea mai buna cafea din oras. Daca ai noroc, localul o sa fie plin de catelusi veseli care au iesit in oras sa se intalneasca cu prietenii lor. Vara orasul este populat cu straini care vin in vizita sa se bucure si ei de frumusetea Brasovului. O plimbare usoara incepand de la Turnul Alb sau Turnul Negru trecand pe langa Ziduri si ajungand sub Tampa cu un cunoscator care sa iti prezinte istoria orasului este fascinanta. Inconjurat de natura, aflii diverse povesti pe care le pot asculta pana in varful muntelui unde te poti rasfata la restaurantul Panoramic. Este un sentiment unic si poti scapa repede de kg acumulate, urcand pana la semnul in stil Hollywodian al orasului de unde ai posibilitatea sa te bucuri de aerul curat si de o priveliste minunata. Toamna, este momentul sa mergem la Teatru pentru a ne trata asteniile acestui anotimp intr-un mod inteligent sau chiar si printr-o plimbare pana la Eliana Mall pentru a vizualiza un film si a manca mult popcorn. Totodata in My Place putem sa ne jucam ping-pong, biliard, darts sau bowling uitand de vremea morocanoasa de afara. Primavara, va recomand sa mergeti pe o banca in parcul central sau direct langa fantana in Piata Sfatului si sa cititi o carte. Cand ochii va obosesc, priviti putin in jur porumbeii dezorientati si grasuti care abia asteapta sa le mai dea cineva de mancare. Este totodata anotimpul potrivit unui concert de orga din Biserica Neagra.  Acestea sunt putinele lucruri pe care le fac in mod regulat in Brasov si nu reusesc sa ma plictisesc. Anotimpul meu preferat ramane iarna deoarece mereu imi amintesc de ce iubesc Brasovul si de ce se numeste Orasul din Poveste.

And with the morning sun.. A lonely teardrop falls down from my eye.. And I die..
De-al casei
Postări: 69
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

Re: De ce iubesc Brasovul?

Munte!

Înţelept
Postări: 135
0

eu am plecat vreo 4-5 ani prin tara cu job-ul , si tot aici m-am intors sa ma asez la casa mea Emoticon fericit .... pai e simplu..... e cel mai frumos oras din romania....... demonstrat chiar .
Înţelept
0

Si acolo este call cente-ul de la Voda ( acolo a inceput istoria *222, dupa Bucuresti evident ) Emoticon fericit ca sa se simta bine si cei de la Voda .
Highlighted
LpR
Membru
Postări: 32
Înregistrat: ‎05-02-2012
0

Ca aici face sora mea facultatea Emoticon fericit)
Înţelept
0

pt LpR
pai si tie iti place Brasovul pentru ca acolo e sora ta la facultate........... interesanta idee, si daca ea ar fi mers in Moscova sau in Sofia de exemplu la facultate ti-ar fi placut evident oresele alea tocmai din acel motiv................. interesant Emoticon foarte fericit.
sau sa inteleg ca mei mergi pe la ea prin vizita si apuci sa vezi orasul si imprejurimile ( care ti-au placut probabil ? )
sau poate sta in camin si apuci sa ii cunosti colegele de camin Emoticon cu limbă scoasă, atunci tin sa iti dau dreptate, si spune-mi cand mai vi ca poate iesim la o bere ( cu tot cu '' colegele " Emoticon cu limbă scoasă ).
Înţelept
0

pentru Masonik
tu de pe unde esti de ai ramas asa fascinat de Bv ?
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎16-01-2012
0

Din sudul tarii. Nu numai imaginea orasului m-a fascinat, ci si oamenii. Ardelenii sunt speciali Emoticon fericit

And with the morning sun.. A lonely teardrop falls down from my eye.. And I die..