Timp liber

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Membru VIP
Postări: 4.498
Înregistrat: ‎08-02-2012
0
Soluţie acceptată

Hai Romania!!!!!

jo.jpg

 

██████████████████████████████████████████████████████████████████


ModeratorMATEI ᵖʳᵒᶠ ᵐᵃᵗᵉ


Moderator


Membru VIP
Postări: 4.498
Înregistrat: ‎08-02-2012
0

Re: Hai Romania!!!!!

 
JOCURILE OLIMPICE 2012. România, pe locul 27 în clasamentul pe medalii
 
 
 
 
 

 

România a încheiat Jocurile Olimpice de la Londra pe locul 27 în clasamentul pe medalii, cu nouă medalii - două de aur, cinci de argint şi două de bronz. Performanţa de la Jocurile Olimpice de Vară de anul acesta este cea mai proastă pentru România din ultimii 60 de ani, de la Olimpiada de la Helsinki din 1952. Cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Helsinki, România a câştigat o singură medalie de aur. SUA a câştigat cele mai multe medalii, 104, dintre care 46 de aur, 29 de argint şi 29 de bronz.

Rezultatele sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Londra. România a participat cu un lot de 105 sportivi la Jocurile Olimpice de la Londra (la cei 103 anunţaţi s-au adăugat cele două rezerve de la scrimă), care au obţinut 9 medalii, două de aur, cinci de argint şi două de bronz. Rezultatele complete ale sportivilor români la JO 2012 (27 iulie - 12 august):

ATLETISM (17 sportivi):

Nicoleta Grasu: disc - locul 14 (turul I)

Claudia Nicoleta Ştef: 20 km marş - locul 38

Bianca Perie: ciocan - locul 22 (calificări)

Cristina Bujin (triplusalt) - neclasată (a ratat toate încercările)

Esthera Petre: înălţime - locul 20 (calificări)

Lidia Şimon: maraton -
locul 45

Constantina Diţă: maraton - locul 86

Andreea Ogrăzeanu: 100 m - locul 38 (turul I), 200 m - locul 36 (turul I)

Bianca Denisa Răzor: 400 m - locul 29 (turul I)

Mirela Lavric: 800 m - locul 14, semifinale

Angela Moroşanu: 400 m garduri - locul 26 (turul I)

Ancuţa Bobocel: 3.000 m obstacole - locul 16 (turul I)

Roxana Bârcă: 5.000 m - locul 34 (turul I)

Viorica Ţigău: lungime - locul 24 (calificări)

Cristina Casandra: 3.000 m obstacole - locul 37 (turul I)

Marius Iulian Cocioran: 50 km marş - locul 39

Viorel Marius Ionescu: maraton - locul 26

BOX (2 sportivi):

Andrei Bogdan Juratoni: cat. 75 kg - optimi

Mihaela Lăcătuş:
cat. 60 kg - optimi

CANOTAJ (15 sportivi, 2 rezerve):

echipajul feminin 8+1 (Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Nicoleta Albu, Teodora Gîdoiu, Irina Dorneanu) - locul 4

2 rame fără cârmaci feminin (Georgeta Andrunache, Viorica Susanu): locul 5

4 rame fără cârmaci masculin (Marius Cozmiuc, Alexandru Pălămariu, Cristi Pîrghie, Florin Curuea): locul 12 (locul 6 în Finala B)

rezerve: Nicoleta Boghian şi Ionel Strungaru

CICLISM (1 sportiv):

Andrei Nechita: cursa pe şosea - abandon

GIMNASTICĂ (10 sportivi):

echipa feminină de gimnastică - locul 3 (medalie de bronz)

Cătălina Ponor: bârnă - locul 4, sol - locul 2 (medalie de argint),

Sandra Izbaşa: individual compus - locul 5, sărituri - locul 1 (medalie de aur), sol - locul 8, paralele - locul 67, bârnă - locul 14

Diana Bulimar: paralele - locul 30, bârnă - locul 10

Larisa Iordache: individual compus - locul 9, bârnă - locul 6, paralele - locul 26,

Diana Chelaru: paralele - locul 34, sol - locul 10

echipa masculină de gimnastică - locul 10

Flavius Koczi: sol - locul 7, cal - locul 46, inele - locul 33, sărituri - locul 7, paralele - locul 62, bară fixă - locul 66

Ovidiu Buidoso: sol - locul 42, cal - locul 36, paralele - locul 28, bară fixă - locul 40,

Marius Berbecar: cal - locul 54, inele - locul 38, paralele - locul 16, bară fixă - locul 51

Cristian Băţagă: sol - locul 29, cal - locul 55, inele - locul 27,

Vlad Cotuna: sol - locul 22, inele - locul 41, paralele - locul 25, bară fixă - locul 58

HALTERE (4 sportivi):

Roxana Cocoş: cat. 69 kg - locul 2 (medalie de argint)

Răzvan Martin: cat. 69 kg - locul 3 (medalie de bronz)

Gabriel Sîncrăian: cat. 85 kg - neclasat (a ratat încercările de la smuls)

Florin Ionuţ Croitoru: cat. 56 kg - locul 9

JUDO (6 sportivi):

Alina Dumitru: cat. 48 kg - locul 2 (medalie de argint)

Corina Căprioriu: cat. 57 kg - locul 2 (medalie de argint)

Andreea Ştefania Chiţu: cat. 52 - locul 9

Dan Gheorghe Fâşie: cat. 66 kg - locul 17

Vlăduţ George Simionescu: cat. +100 kg - locul 9

Daniel Brata: cat. 100 kg - locul 17

KAIAC-CANOE (11 sportivi):

echipajul feminin K2, 500 m (Irina Lauric, Iuliana Paleu): locul 16 (locul 8, Finala B)

echipaj masculin K4, 1.000 m (Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu): locul 8

echipaj masculin K2, 200 m (Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada): locul 13 (locul 5 Finala B)

echipaj masculin C2, 1.000 m (Alexandru Dumitrescu, Victor Mihalachi) - locul 7

Iosif Chirilă: C1, 1.000 m - locul 11 (locul 3 în Finala B)

LUPTE (2 sportivi):

Alin Ciurariu Alexuc: greco-romane, cat. 96 kg - locul 16

Daniel Rareş Chintoan: libere, cat. 120 kg - locul 10

NATAŢIE (4 sportivi):

Camelia Potec: 200 m liber - locul 2, Seria a II-a, 400 m liber - locul 6, seria a III-a, 800 m liber - locul 7, seria a IV-a

Norbert Trandafir: 50 m liber - locul 8, semifinala 2; 100 m liber - locul 1, seria a V-a

Dragoş Agache: 100 m bras - locul 8, seria a III-a

Alexandru Coci: 200 m fluture - locul 5, seria a II-a

POLO

echipa masculină de polo pe apă (Dragoş Stoenescu, Mihai Drăguşin - Cosmin Radu, Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Andrei Iosep, Andrei Buşilă, Mihnea Chioveanu, Alexandru Matei Guiman, Dimitri Goanţă, Ramiro Georgescu, Alexandru Ghiban, Kalman Kadar) - locul 10

 

 

sursa

██████████████████████████████████████████████████████████████████


ModeratorMATEI ᵖʳᵒᶠ ᵐᵃᵗᵉ


Moderator