Timp liber

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de bază
Postări: 214
Înregistrat: ‎04-02-2012

Windows 8

Oare cat de bun va fii noul sistem de operare Microsoft WINDOWS 8?

Asteptati sa apare official si sa cumparati ? Stiti ACTA e cu ochii pe noi de accea Emoticon cu limbă scoasă

Va rula mai bine , o sa foloseasca mai putine resurse , apar noutati in el ?

Depaseste precedentul Windows 7 ?

Highlighted
Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎11-02-2012
0

Re: Windows 8

nu cred ca va fi mai bun windows 7
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Personal nu am testat Windows 8.Doar ce am citit articole cu privire la el

Noutatile cu care vine acesta(bootare mai rapida,montare imagini ISO doar cu un click-dreapta,propriul program de virtualizare,functia de windows refresh,s.a )la o prima impresie il face superior predecesorului sau.

Un amanunt care prezinta oarecum interes pentru mine,este optimizarea pentru internetul mobil(dupa cum s-a anuntat).Daca pana acum aplicatia este oferita de fiecare provider in parte,se doreste ca sub acest Windows,modemurile USB 3G sa fie recunoscute direct,si monitorizate din Task Manager...

Numai ca,interesul mare de  promovare pe piata a sistemului de operare  Windows 7,lasa sa se perceapa

,oarecum,neincrederea companiei Microsoft,in succesul celui care este acum doar versiune de dezvoltare(presupun ca "fripti" cu Vista,acum "sufla  si in iaurt")  

Vom vedea....

Vodafone
Membru VIP
0

Downloadul, pentru testare, Windows 8 Pre-Beta consuma 2,8 GB ,din traficul inclus.Ah,cat urasc sa plec iar cu stick-ul la ..."plimbare".

Vodafone
Membru de bază
Postări: 214
Înregistrat: ‎04-02-2012

e verziune pre beta eu va sfatuiesc sa mai asteptati cu testarea .

multumim Micutu

Membru VIP

Salutare!

Astazi a fost lansata cu fast la Mobile World Congress din Barcelona,versiunea beta a sistemului de operare Windows 8.

Printre alte lucruri care ma incanta la versiunea aceasta ,este ca va putea rula atat pe desktop si laptop,ca si pe tablete sau alte dispozitive portabile.

Ar fi de dorit,de exemplu,ca mici proiecte de constructii realizate cu programe de randare 3D,sa poata fi rulate si pe tableta.

Personal ,mi s-a parut interesanta prezentarea video din urmatorul link.

Aici si aici ,gasiti informatii mai detaliate si link-ul de download pentru testare.

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Consultant
Postări: 97
Înregistrat: ‎01-02-2012
0

Anunţ
L-am testat. E groazic! Sa va exemplific simplu: 
Membru cu acte în regulă
Postări: 350
Înregistrat: ‎30-01-2012
0

[ Editat ]

Windows 8 este primul sistem de operare Microsoft capabil să unească lumea tabletelor cu cea a PC-urilor, oferind utilizatorilor o experienţă interactivă şi plăcută, atât din faţa tastaturii unui PC desktop complet utilat, dar şi pe ecranul tactil al unei tablete.

Membru cu acte în regulă
Postări: 276

[ Editat ]

Cel mai important pentru un sistem de operare sunt performantele masinii pe care este pus. De-a lungul timpului am folosit cam toate OS-urile disponibile pe piata mai putin server si 2000. Mi-a placut la vremea lui si win95 dar si upgrade-ul '98. XP a fost o revelatie dar nu ma puteam desparti de '98. Mi se parea ca XP incarca greu,laguri,etc. Apoi am upgradat si masina cu memorie,proc si video si surpriza Serious Sam mergea incredibil de bine Emoticon fericit A urmat apoi Vista care mi s-a parut un fiasco. Greoi ,mototol,jocurile mergeau sacadat,se incarca in masina in doua minute si se ducea in shut down intr-un minut. Rezolvarea a fost upgradele la masina. Proc,video,memorie,HDD rapid si surpriza ,m-am indragostit de Aero-ul OS-ului. GTA4 mergea perfect in timp ce forumurile erau pline de lacrimi a celor ce dadusera banii pe Vista dar nu upgradasera si masina. 

Apoi a venit si Seven-ul,alt upgrade,de data asta incepand direct de la sursa ,mobo,memorii,HDD dar si SSD,etc.

Mai jos este masina care incarca OS-ul in 12 secunde si se inchide in 10 si cu care m-am pregatit pentru Win8. Folosesc un suragat ceva intre seven si 8 si astept ca toata lumea lansarea oficiala. Tehnologia asta ne mananca zilele si...banii,dar ne ofera si satisfactia de a trai in prezentul tehnologic.

Intel i7 930 @4Ghz Nehalem,Corsair H50-1 High-Performance Watercooler ,M.B. Asus Rampage II GENE,Memory-G.Skill Trident Extreme Performance 6 Gb DDR3 2000mhz Cl9 ,SSD OCZ Vertex2 120GB, HDD WD 2x 1Tb. 7200rpm 64mb SataIII,Graphic MSI Twin Frozr II 470 (Fermi),SteelSeries USB Sound Card (Siberia V2),Altec Lansing System,SteelSeries 3G Keyboard & Steel Series Kinzu Mouse,Surse NOX Krypton 1000W, Case Antec Mini180 Black on 1000Va APC UPS

Nu este o masina iesita din comun dar ganditi-va ca primul meu calculator avea un HDD de 500 Mb (mai putin decat un CD) si incredibilul 4 Mega de RAM Emoticon fericit)

Membru cu acte în regulă
Postări: 276

Se pare ca Win 8 nu va mai avea nici "Aero" fiindca Microsoft vrea un SO cat mai simplist ,intuitiv,usor de folosit.

Vom testa versiunea (aproape)  finala pe la inceputul lui iunie cand vom putea lua de pe net Windows 8 Release Preview.Nu mai e mult si vom vedea, finally,ce si cum .