Timp liber

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru cu acte în regulă
Postări: 350
Înregistrat: ‎30-01-2012
0

Re: Windows 8

Deşi Microsoft a anunţat că va renunţa la ea, tema de interfaţă Aero Glass este încă prezentă în Windows 8 Release Preview, chiar dacă gradul de transparenţă al ferestrelor este mult mai discret decât sub Windows 7.

Butonul Start Menu lipseşte în continuare, fiind înlocuit de o pictogramă ce apare doar atunci când ducem cursorul mouse-ului spre colţul stânga-jos a ecranului. Apăsarea acesteia ne duce direct în ecranul de start al interfeţei Metro.

Concluzie

Per total, Windows 8 pare să se apropie tot mai mult de idealul propus de Microsoft - acela de a avea un sistem de operare modern, capabil să creeze o punte peste prăpastia ce separă în prezent lumea tabletelor de cea a PC-urilor. Fără îndoială, mai este încă mult de lucru până să se ajungă la o formă finală de prezentare pentru Windows 8. Din păcate, chiar şi atunci, efortul depus de utilizatori pentru a se adapta la modul de lucru impus de Windows 8 s-ar putea dovedi prea mare pentru unii dintre ei, stârnind sentimente de respingere la adresa celui mai nonconformist sistem de operare Windows de până acum.

Highlighted
Membru cu acte în regulă
Postări: 276
Înregistrat: ‎01-02-2012

scris de Aurelian Mihai.

Articolul complet il gasiti aici

Membru VIP
Postări: 4.498
Înregistrat: ‎08-02-2012

m-am trezit cam tarziu dar.... de aici puteti sa descarcati Windows 8 Release Preview

██████████████████████████████████████████████████████████████████

ModeratorMATEI ᵖʳᵒᶠ ᵐᵃᵗᵉ

Moderator

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

[ Editat ]

De o saptamana am instalat  Windows 8 Release Preview pe sistem real.Chiar daca nu este un OS "finisat",sunt multumit de cum ruleaza aplicatiile pe el.

" Pistolul meu cu apa" pentru captura foto  (    Emoticon foarte fericit),deamon tools,si restul programelor care obisnuiesc sa le folosesc regulat,au rulat fara probleme.

Am instalat un joc PC,"BULLETSTORM",si ruleaza fara probleme.Vai mama lor de mutantzi.Aceiasi soarta pe win 8 ca si pe win 7.  Emoticon fericit)

Partea cu Metro UI,nu prea i-am acordat mare atentzie,dar la eveniment mouse lucreaza bine.

Windows 8 ,a fost dezvoltat pentru aplicatii care vin cu .NET Framework 4.0,pentru a rula si cele din windows 7(sunt si exceptii) ,trebuie sa se instaleze .NET Framework 3.5.1

De exemplu ,prima aplicatie pe care am instalat-o,a fost Connectify.Inainte de a incepe instalarea,am fost notificat printr-o fereastra ca trebuie ,mai intai,sa instalez NET 3.5.1.   S-a descarcat si instalat in calculator,dupa care si-a continuat procesul si Connectify.

La restul aplicatiilor ,nu se va mai repeta aplicatia,caci deja .NET 3.5.1,se gaseste in calculator.

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Membru VIP

[ Editat ]

Cam asa arata interfata Metro UI in win8 virtualizat cu Virtual Box ,cand sistemul real este Ubuntu 12.04

Cu putin ajutor din partea Synaptic Package Manager,sunt recunoscute dispozitivele in interfata USB.

Un amanunt deloc de neglijat in windows 8 ,este ca vine cu suport flash.

Selection_022.png

Multumesc!

Ionut

Vodafone
Membru VIP
0

Windows 8 imbunatateste imprimarea si vine cu drivere mai mici

Un amanunt recunoscut de un utilizator de Mac,este faptul ca,partea de imprimare ,este poate cel mai bine dezvoltata in windows,comparativ cu celelalte sisteme de operare.Acum in windows 8 se urmareste inbunatatirea aceste functii.

Un mic articol

Vodafone
Membru VIP

Windows 8

[ Editat ]

pentru a nu mai umple forumul cu zeci de postari, recomand tuturor iubitorilor acestui nou OS sa intre aici.

este un site romanesc si veti gasi multe lucruri utile!

convingeti-va!

editare: veti gasi tutoriale despre Windows, Linux, noutati si download, foarte bine organizate!

Vorba aceea:  ori o taci, ori o faci....

ModeratorMATEI ᵖʳᵒᶠ ᵐᵃᵗᵉ

Moderator

Membru VIP

Oferta de upgrade de Windows

2.png

detalii AICI

ModeratorMATEI ᵖʳᵒᶠ ᵐᵃᵗᵉ

Moderator