Windows Phone

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de bază
Postări: 230
Înregistrat: ‎05-02-2012

Re: MyVodafone pentru Windows Phone

Da, si eu sunt de parere ca odata cu unificarea sistemului de operare pe toate device-urile, de la computer, tableta si pana la smartphone, si avand in vedere ca Windows vine cu o suita de aplicatii Office bine puse la punct, mai ales in mediul business Windows 10 va avea multi adepti.

Da, domnilor si doamnelor, Windows 10 este sistemul de operare care va rula din 2015 atat pe computer, cat si pe laptop si pe tableta si pe smartphone. Asta inseamna ca una si aceeasi aplicatie vafi disponibila pe toate device-urile. Si, toate smartphone-urile care acum ruleaza WIndows Phone 8.1 vor primi upgrade gratis la Windows 10.

Off topic: toate computerele care acum ruleaza sistemul de operare Windows 7 sau Windows 8 vor putea fi trecute gratis pe Windows 10, in primul an de la lansarea oficiala a sistemului de operare Windows 10.

Cosmin
Membru
Postări: 36
Înregistrat: ‎18-12-2012
0

Cam la ce costuri se ridică dezvoltarea unei astfel de aplicații? Mă gândesc la ceva de genul crowsfunding, poate se rezolvă mai repede.
Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎28-09-2013
0

Hai ca asta este culmea....``nu justifica implicarea de resurse......``dar cand am cumparat telefonul de la vodafone mi-au bagat pe gat un Red 29 pentru doi ani...si cred ca nu sunt singurul...

Cred ca pana la urma o sa punem mana de la mana,sa platim pe cineva sa ne faca si noua o aplicatie MyVodafone.Eu pun 10 Ron...mai pune cineva ? ca doar cei de la Vodafone nu aloca resurse....

Membru
0

Eu am 2 abonamente RED. Platesc 250lei lunar pentru 2 telefoane un Lumia 920 pentru mine si un 925 pentru sotie. Si ma deranjeaza cand vad ignoranta asta. Mai bine nu comercializau de la inceput telefoane cu WP daca tot "indruma" (tacit) lumea catre android si ios. Trebuie sa ne adunam mai multi si sa facem ceva in privinta asta. Ma zgarii pe ochi si imi bag unghia in gat cand se milogeste RCS-RDS la mine sa imi dea 2 abonamente identice la mai putin de jumatate din banii pe care ii platesc la vodafone (da cu litera mica)

PS: "maionez" crowdfunding inseamna exact ce ai spus tu, punem noi (utilizatorii) bani si platim un programator sa ne creeze aplicatia. Este suficient si 1 leu daca ne strangem suficient de multi.

Membru de bază
Postări: 230
Înregistrat: ‎05-02-2012

Eu m-as oferi sa dezvolt aplicatia aceasta pro-bono, in timpul meu liber, si m-as bucura daca aceasta fapta a mea va contribui la popularizarea platformei Windows Phone. Numai ca nu am certitudinea ca Vodafone Romania imi va pune la dispozitie informatiile de conectare la serviciile web expuse de portalul Vodafone. Iar aceste informatii sunt strict necesare pentru ca aplicatia sa poata functiona.

Deci, este dispusa Vodafone Romania sa puna la dispozitia mea, sau a oricarui alt dezvoltator de aplicatii, documentatia si datele de acces la portalul MyVodafone, in scopul dezvoltarii unei aplicatii dedicate MyVodafone pentru platforma Windows Phone?

Cosmin
Membru

Salut Cosmin. Salut initiativa ta de a lucra "pro-bono" pentru a ajuta la popularizarea platformei. Daca trebuie sper ca ne putem strange cativa utilizatori sa "facem o masa". Sper sa te contacteze totusi cineva din partea Vdf. si iti poata permite sa faci asa ceva, iar mai apoi sa si verifice aplicatia pentru a inlatura dubiile si frica altor persoane de a introduce userul si parola intr-o aplicatie facuta de o terta persoana. (ma gandesc la ceva de genul "aplicatie dezvoltata de cosmin_ciuc/ approved by Vodafone"...nu suna rau nu?)

Highlighted
Începător
Postări: 26
Înregistrat: ‎30-01-2012

[ Editat ]

Din pacate dezinteresul pentru o aplicatie MyVodafone pentru WP este global. Cred ca in Cehia, India si parca o tara de prin nordul Europei s-au obosit sa dea importanta unei amarate de aplicatii care, culmea, e in beneficiul lor. (LE. Olanda, chiar eu scrisesem in primul post dar am uitat, a trecut ceva timp de atunci)

Acest dezinteres nu se manifesta doar in cazul aplicatiei, ci si in suportul si prezentarea telefoanelor cu WP. Acestea sunt prezente pe site si in rafturi si cam atat. Reprezentantii fizici (oamenii carevasazica) din magazine nu prea au habar despre ele si nu stiu sa le prezinte caracteristicile cheie. Mai mult de atat, din aceasta nestiinta (ignoranta) incurajeaza spre alegerea unui telefon cu Android sau iOS.

Ca amuzament: chiar eu am patit-o, si la cumpararea unui Lumia 830 am ajuns sa ii prezint eu reprezentantului Vodafone telefonul si beneficiile sale. Era impresionat Emoticon fericit.

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎27-09-2012
0

Acelasi lucru l-am patit eu in Decembrie, cand am fost la Vdf Mosilor, i-am intrebat pe mai multi din reprezentanta despre WP si erau "in aer", imi tot bolboroseau de Android...Am ajuns sa le prezint eu OS-ul si smartphone-urile Lumia din portofoliul lor, avantajele si beneficiile... Am lucrat ca director de vanzari 7 ani, dar am invatat un lucru, cand un client vrea un produs si il vezi chitit pe el, nu incerca sa-i bagi altceva pe gat, el aia vrea, aia cumpara.

Asta au facut ei cu mine, m-au intoxicat cu Android, cand eu vroiam WP(lumia 735 sau 830) si eram dispus sa fac si un abonament Red 25, dar au urmarit target-ul pe produs, nu pe vanzari si m-au pierdut.

Pana la urma tatal meu a luat un 635, datorita usurintei meniului, tile-urilor mari si si-a prelungit abonamentul.

Oricum, m-ar mira sa faca o aplicatie WP, pentru ca utilizatorii acestui OS, o asteapta din 2013...

Membru
0

as21ro stiai ca cei de la Telekom au deja o aplicatie gen myvodafone? Care ghici ce... este compatibila chiar si cu windows phone 10 (desi este inca in teste acest so). Cred ca la voda (si pe la multe alte case) se insista pe android si ios deoarece aceste sisteme de operare se bazeaza pe "scroogle", si au ceva beneficii pe partea de marketing/advertising. Altfel nu imi explic ignoranta totala a platformei (nu si a terminalelor care atrag clienti la abonamente). Si sa nu vina cineva cu povesti gen lipsa aplicatiilor pentru ca spre ex un studiu facut (am uitat sursa) demonstra ca din 1 milion de aplicatii cat are scroogle store 60-70% din ele nu au fost instalate niciodata.

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎27-09-2012
0

se mai aude ceva de MyVodafone Romania pentru Windows Mobile?!?!? Hello!!! Reprezinta cineva Vodafone Ro pe acest forum??!?!