iOS

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Sfătuitor
Postări: 69
Înregistrat: ‎26-01-2012
0

De ce e Android mai bun sau doar diferit de iPhone?

am să enumăr câteva dintre diferenţele dintre Android şi iOS;Tastaturi multiple,Tastatură cu butoane fizice,Port USB Standard,Libertate pentru aplicaţii,Emulatoare,Magazine alternative de aplicaţii,Poate fi folosit ca USB Storage Device – fără instalarea vreunui software suplimentar,Lipsa necesităţii instalării unui anume software pe computer,Bara de notificare – e unică,Radio FM,Ieşire HDMI,Tethering,Butoane de “meniu” şi “înapoi”, 

• Totul e înlocuibil – de la aplicaţiile de sistem (poate nu-mi place playerul de muzică sau vreau altă aplicaţie de e-mail) la homescreen (poate vreau unul cu şapte ecrane, nu doar cu patru – sau poate, dimpotrivă, vreau un ecran curat şi minimalistic, nu am nevoie de mai mult de două), de la sistemul de lansare a aplicaţiilor (poate vreau ca aplicaţiile să facă scroll în 3D, sau poate vreau ca dock-ul de jos să aibă trei “pagini” scrollabile). Sau poate vreau, doar pentru că pot, ca telefonul meu Android sa arate ca un iphone  sau ca windows 7 :D

Sunt sigur că lista poate continua, de aceea am să vă rog să lăsaţi în comentarii completările sau chiar şi reclamaţiile pe care le-aţi putea avea :)

Începător
Postări: 20
Înregistrat: ‎30-01-2012
0

Re: De ce e Android mai bun sau doar diferit de iPhone?

Tot ceea ce ai enumerat tu mai sus poate fi incadrat in categoria "Lejeritate". De ce sa instalez ceva ca sa obtin altceva? Ei,uite ca cei de la Apple sunt putini mai stricti cand vine vorba de produsul lor si pentru a beneficia de USB Storage ai nevoie de un program anume (nu neaparat de iTunes pe fiecare PC). Bine,daca esti destept,poti copia orice fel de fisier in folderul media,care se deschide exact precum un USB Stick,pentru a facilita vizualizarea pozelor si filmelor de pe telefon fara soft-uri aditionale.

Spui de tastaturi multiple? Hai sa fim seriosi,pe un dispozitiv cum e iPhone-ul,care are cel mai bun si fiabil touchscreen din lume,mai mult de 1 buton ar fi risipa de spatiu si material. Nu am intampinat niciodata probleme in a comunica pe vreun client de Messenger sau in a trimite SMS-uri folosing tastatura virtuala a telefonului. Nu pot sa spun acelasi lucru,in schimb,despre cea de la HTC Sensation...care este o reala bataie de cap.

Vorbesti de bara de notificari? ... Hai sa fim realisti,cu ce iti usureaza viata de zi cu zi acea bara? Prin faptul ca toate aplicatiile de pe un terminal cu Android incep sa comunice (sau cel putin incearca) cu reteaua pentru sincronizare/updatare? Si nu pot fi controlate sau pre-oprite spre a salva din baterie si trafic? La iPhone nu vei intalni asa ceva. Face ceea ce-i comanzi tu sa faca si numai cand ii comanzi,nu de capul lui. Exista Springboard (da,soft aditional - dar tocmai ce vorbea cineva intr-un thread ca iPhone-ul nu poate fi customizat - sa fim seriosi) si crede-ma,poti face atatea cu el ... ba daca imi pun mintea iti pot arata iPhone-uri cu emulatii de Android pe ele...si chiar Windows 95 (PC Edition).

Iesire HDMI?...hmm...vorbesti de iphone 3gs,nu?...pentru ca,spre surprinderea ta,si 4 si  (evident) 4S au iesire HDMI Emoticon fericit....si am facut si proba,crede-ma,nu se comparaEmoticon fericit...procesarea semnalului pe un iPhone 4S cu cea de pe un SGS2Emoticon fericit.

Tethering?...da,se poate si tethering,cu soft aditional (again,the same damned customization...it seems the iPhone really has it)....Radio FM? ... cat de des asculti tu Radio FM ca sa il consideri un drawback? La terminale cu spatiu de stocare de la 8GB in sus vorbim deja de biblioteci muzicale intregi....si exista radio pe internet - daca vrei un astfel de smartphone va trebui sa-ti permiti si un plan tarifar de internet 3G maricel altfel este inutil.

Poti sa iti lasi cate icoane vrei tu pe homescreen si la iphone...exista teme pentru springboard care au si scroll 3d si de toate (de la 1 la 10 pagini ce pot fi derulate). Dar ideea care e? Sa le ai pe toate astea,built-in,si sa te tina bateria 8 ore? C`mon,sa fim seriosi....le am pe toate sus mentionate si crede-ma,tot 2 zile ma tine bateria la iPhone...la HTC Sensation imi expira in 7-8 ore doar daca ascultam muzica (Ca tot veni vorba de ea...P.S. Numeste-mi tu,te rog frumos,un player muzical mai user-friendly decat cel de pe iOS devices - sau mai potent din punct de vedere tehnic - ca sa nu zic de adjustable FFW/RW ).

I rest my case.

Nou venit
Postări: 1
Înregistrat: ‎01-02-2012
0

[ Editat ]

Am fost posesor de telefon Android . Mi-a trecut apoi prin maini un iPhone 3 GS nou iar acum posed un iPhone 4. Pt mine diferenta si feelingul pe care l-am avut cu un Iphone m-au convins sa raman fidel "marului" .

Sunt de acord ca Android-ul este ceva mai versatil, dar nici iPhone-ul nu este limitat asa cum vor unii sa creada !

Nu m-as intoarce la Android pt nimic in lume

Înţelept
Postări: 146
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

@madalin23 Poate ar trebui sa compari telefoanele la acelasi nivel. Adica 3G cu Nexus One, 3GS cu Nexus S, 4S cu Galaxy Nexus. Nexus! Astea sunt telefoanele Android adevarate, nu chinezariile alea de la HTC, Samsung sau LG (crede-ma, am avut din fiecare cel putin cate unul; stiu bine ce vorbesc). Sunt convins ca poate nu o sa te intorci inapoi la Android, dar cel putin o sa-i acorzi mai mult credit.

-----------------------------
Nexus 5 @ LP 5.1.1
VDF Smart Tab 3 10.1" @ KK 4.2.2
Membru de bază
Postări: 326
Înregistrat: ‎04-02-2012
0

Buna,sint nou..si nu incerc sa va contrazic...aveti dreptate in ceea ce ati scris...dar cam de 5mp  sau cat e ...,e m-ai bn ca la nokia x6,si semnalu de retea ?pt ca sint in rest dew acord cu dumnevoastra ...multumesc...

Vizitator
Postări: 7
Înregistrat: ‎07-02-2012
0

credca mai bun e androidul,numai ca telefoanele nu sunt asa de finisate si lustruite precum bijuteria celor de la apple